Sağlıkta Yarım Kalan İşler ve Yeni Bakandan Beklentiler

Sağlıkta Yarım Kalan İşler ve Yeni Bakandan Beklentiler
01 Ağustos 2017 Salı 14:03

Sağlık Bakanının değişmesi ile göreve gelen Sayın Dr.Ahmet DEMİRCAN'a yeni görevinde başarılar dileriz. Hükümetin en icracı bakanlıklarından biri olan Sağlık Bakanlığı 600 bini geçen çalışan sayısı ile Milli Eğitimden sonra en büyük bakanlıktır.
Sağlık Çalışanları Sayın DEMİRCAN'dan sağlıkta yarım kalan önemli konularda beklenti içindedirler. 
Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gündeme gelen yıpranma payı henüz yasalaşmamıştır. Taslağı hazırlanan yıpranma payının branş ve ünvan gözetmeksizin tüm sağlık çalışanlarına verilmesi istenilmektedir. Bu konu 3-4 yıldır gündemde olup uzadıkça uzamaktadır. 
Yine adaletsiz döner sermaye uygulamalarına son verilmelidir. Eşit işe eşit ücret ve kurumlar arasındaki dengesizlik biran önce çözülmelidir.
Ek ödeme oranları artırılması gerekmektedir. Bu yönde verilen sözler tutulmalıdır. 
Tüm branşlarda görevde yükselme sınavı açılmalıdır.Daha önce ilan edilen ve geri çekilen görevde yükselme duyurusu güncellenmeli bu ilana şube müdürlüğü ve hastane müdürlüğüde eklenmelidir. 
Teşkilat yasası değişmeli sağlıkta 3 başlılığın önüne geçilmeli ve israf sona erdirilmelidir. Hastanelerde başhekimlik ve başhemşilikler tekrar gündeme gelmeli ve güçlendirilmelidir. Sağlık Müdürü ilde sağlığın başı olmalı ve tüm personelin atama,nakil,izin ve özlük işlerini yönetmelidir. 
Sağlıkta şiddet yasası çıkmalı, sağlıkçıya şiddet uygulayan kişi direk gözaltına alınıp tutuklu yargılanmalıdır. Cezalar paraya çevrilmemelidir.
Yöneticilerin 6 aylık , 1 senlik,2 yıllık görevlendirilmeleri nedeniyle yaşanan yönetim sorunu giderilmeli, daha profosyonel politiklar geliştirilmelidir.  Geleceği belirsiz yöneticiler kurumları geriye götürmekte ve iş yapmaktan çekinmektedirler. Başarısız yöneticiler değişitirilmeli, başarılılar ödüllendirilmelidir. 
İller arası yer değiştirmelerde daha fazla kontenjan ayrılmalı, sadece İstanbul'a özel iller arası açmak yerine İstanbul'da görev yapan sağlık çalışanlarına ek ücret ödenmelidir. İstanbul'da çalışmayı teşvik edecek önlemler alınmaldır. 
Yukarda saydığımız madderlerin tamamı Maliye'ye yada başka bir makama takılmadan çıkabilecek maddelerdir. Maddi hususlarda zaten Maliye ile yıllardır görüşülmüş ve Maliye onayı alınmıştır. Yapılacak bu adımlarla Sayın Bakan DEMİRCAN yıllardır yapılamayanları yapıp sağlık çalışanlarının gönlünde taht kuracaktır. 

Personel Sağlık Net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sny - 3 ay önce
yanlışın neresinden dönülürse kardır.teşkilat kanunu tam bir fiyaskodur.bakanlık çok büyük zararda israftadır.liyakatsız insanlar iş başındadır.
Misafir Avatar
Gözlemci Sağlıkçı - 3 ay önce @sny
Sağlık Bakanlığında ne kadar "ben yönetici olmak istirim!" diyen sağlık memuru, öğretmen, VKHİ vb varsa hepsi sağlık müdürlüklerinde, halk sağlığı müdürlüklerinde ve kamu hastanelerinde şube müdürü olmuş.Birde şube müdürü sınavı icad edip "asil müdürüz biz" deyip geleceklerinide güvenceye almayı ihmal etmemişler.
Avatar
sağlıkçı - 3 ay önce
idarecilerde liyakat ehliyet vb. hiçbir şeye bakılmadan sadece parti başkanı ve vekillerin verdiği listeler ankaraya gönderilmektedir. genel sekreter bile devre dışı bırakılmıştır. yüksek lisans ve doktora yapanlar gözönüne alınmalıdır.
Misafir Avatar
alçak lisans - 3 ay önce @sağlıkçı
:D
Avatar
sağlıkçı - 3 ay önce
özellikle yıpranma konusu başta olmak üzere tüm yazılanlara katılıyorum.yıpranma sorununun bir an önce çözüleceğine canı gönülden inanıyorum ,sayın bakana ve emeği geçen ve geçecek olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
Avatar
tıbbi sekreter - 3 ay önce
evet tamamen katiyoruz.gerçeklere deginilmis.sağlık calışamadım yıllardır bekliyor.kurum olarak maasa zam.yipranma eşit şekilde verilmeli.döner sermaye doktorlara değil eşit şekilde dagıtılmalıdır.lisans tamamlyanlar 3600 ek gösterge verilmelidir
Misafir Avatar
hemşire - 3 ay önce @tıbbi sekreter
doktor 6 sene derece ile okumuş onca zorluk çekmiş , tıbbi sekreter 2 yıl okumuş sonra da eşitlik istiyor kafanız nasıl çalışıyor anlamadım. eşit döner eşit maaş alınacaksa kimse doktorluk okumaz zaten herkes kolay bölümler okur. emeğe saygı bitmiş.
Misafir Avatar
Sağlık Çalışanı - 3 ay önce @tıbbi sekreter
doktorla ne alıp veremediğiniz var bilmiyorum..kendi özlük hakkını direkt arasan..doktor üzerinden yürümesen kardeş daha şık olmaz mı? özgüven görelim.
Avatar
Hizmetli memur - 3 ay önce
Görevde yükselme yarım kalan ĺütfen yapılsin
Avatar
ahmetw - 3 ay önce
teşkilat yasası hemen cıkmalı cok masraf var yazık bu devlete sayın bakanım işAllah hal eder tek elden olsun sağlık üc başlı olmuş sağlık zarar başka bişeyyok ortada eski sistem olsun saygılar
Avatar
Hizmetli memur - 3 ay önce
İnşAllah
Avatar
sağlıkcı - 3 ay önce
Öncelikli iş temmuz ayı kurumiçi iller arası tayinin yapılması binlerce çalışanın mağduriyetinin giderilmesi gerek