Sağlıkta Şube Müdürleri Âtıl Hale Getirilmemeli

Sağlıkta Şube Müdürleri Âtıl Hale Getirilmemeli

Sağlıkta yeni teşkilat yasası hayata geçti. Çok başlılık sona erdi ve illerde tek çatıya geçildi.  Taşra teşkilatının işleyişine yönelik yönergenin de hazırlandığı ve Sayın Bakana sunulduğu bilgileride gelmektedir.

Sistem Başkan ve başkan yardımcıları eli ile yönetilecek. Ayrıca uzmanlarda yeni yapıda yönetim kademesinde olmasada işin mutfak kısmında var olacak. Son yayınlanan KHK ile münhal şube müdürlüğü kadroları iptal edildi. Kadroluların ise görevi devam etmektedir.  Ancak başkan ve başkan yardımcılarının var olduğu sistemde şube müdürlerinin konumu halen netleşmiş durumda değil.  Mevcut Başkan ve Başkan yardımcısı sayıları ile  sistemin yürütülmesi mümkün görülmemektedir. Ciddi sayıda yönetici sayısı düşmüş durumdadır.  Mevcut şubelerin yine şube şeklinde devam etmeside KHK ile münhallerin iptal edilmesinden dolayı mümkün görülmemektedir. Şubelerin birimlere dönüşeceği şeklinde de çeşitli duyumlar gelmektedir. Sağlıkta 600 civarında kadrolu şube müdürü mevcuttur. Bunlardan 450 kadarı 2 yıl önce yapılan sınavla göreve geldi. Sınav sonrası ciddi güvenlik soruşturmalarından geçtiler. Yaş ortalamaları 35 civarındadır. Şuan da da sistemde geçiş dönemi dahi olsa ciddi şekilde görev alıp geçişin sağlıklı bir şekilde sağlanması için çaba göstermektedirler. İllerde çoğu yönetici geçiş döneminde iyi bir sınav vermedi. Küskünler ve koltuk hırsı devletin işinin önüne geçti.  Ancak kadrolu şube müdürleri geçişin verdiği huzursuzluktan etkilenmeyip illerde tüm iş yükünü sırtlandılar. 

Gelinen süreçte başta Sayın Bakanımız Ahmet DEMİRCAN olmak üzere üst düzey bakanlık bürokratlarımıza bu 600 kişinin ciddi şekilde değerlendirilip sistemin içinde etkin bir şekilde çalıştırılmasını talep etmekteyiz. Güvenlik soruşturmalarından geçmiş, kurum hafızasına sahip, hali hazırda sistemi işleten bu 600 kişi görmezden gelinmesin. Şube müdürleri şuan sayıları 2 bini geçen ve  sistem içinde yer almayan araştırmacılar ile aynı kaderi paylaşması engellenmelidir. Ayrıca başkan yardımcısının 6.500-7.000 bin tl  civarında maaş alacağı bir yapıda 3.derece şube müdürünün 3 bin 700 lira maaş almasıda ayrı bir paradokstur. 

Personel Sağlık Net

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 00:50YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması