Sağlıkta Korku İmparatorluğu Kurulmaya Çalışılıyor

Sağlık Bakanlığı’nın basında yer alan 7 bin Fahri Sağlık Gözlemcisi alınacak şeklindeki haber üzerine Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN bir açıklama yaptı.

Sağlıkta Korku İmparatorluğu Kurulmaya Çalışılıyor
20 Eylül 2016 Salı 17:39

  Sağlık Bakanlığı’nın basında yer alan 7 bin Fahri Sağlık Gözlemcisi alınacak şeklindeki haber üzerine Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN bir açıklama yaptı.

 

SAĞLIK BAKANLIĞI ŞAŞIRTIYOR

 

Sağlık Bakanlığı'nın sınavla alacağı 7 bin “Fahri Sağlık Gözlemcisi”, hastaneleri denetleyip rapor tutacak. 3 günlük eğitimden geçirilecek İlköğretim mezunu müfettişler ücret almayacak. Vatandaşlar arasından seçilecek gözlemciler, hastaneleri mercek altına alacak. Müfettişler, temizlik, hastaya gösterilen ilgi, personel ve malzeme eksikliği, sağlık görevlilerinin mesaiye uymaları, mahremiyet, hasta hakları ihlalleri ve faturalandırma konularında gözlem yapacak haberleri üzerine Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı bir değerlendirme yaparak Sağlık Bakanlığı bizleri şaşırtmaya devam ediyor dedi.

 

TEFTİŞ KURULUNUN YERİNE UZMANLARDAN DENETLEME

 

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığını Lağvedip; yerine her kurumun denetleme birimi denetleme yapacak diye yeni bir düzenleme yaparak denetimsiz döneme geçiş yapmaya hazırlanan Sağlık Bakanlığı şimdi de Fahri Sağlık Gözlemcileri ile ve üstelik üç günlük eğitimden geçireceği bir denetim kadrosu ile birçok sağlık çalışanının hizmet özelliklerinden anlamayan kişilerle mağdur edileceğinin işaretlerini veriyor diyen ERÖZGÜN, “Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasası ile müfettiş kadroları kaldırılıp, yerine sözleşmeli uzmanlar gelecek. Müfettişler, uzman adı altında devlet memuru statüsüne düşürülecek. Düzenleme ile Teftiş Kurulu da kaldırılıp, 200 müfettişin görevine son verilecek. Müfettişler, uzman adı altında devlet memuru statüsünde olacak, üst kurumları denetleyenler arasında müfettişler olmayacak” dedi.

 

FAHRİ SAĞLIK GÖZLEMCİLERİ SAĞLIK ÇALIŞNALARINA BASKI OLUŞTURUR

 

Fahri Sağlık Gözlemcileri ile Sağlık çalışanları üzerinde baskı oluşturmaktan başka bir amaca hizmet edemezsiniz diyen ERÖZGÜN, Sağlık Bilimleri Eğitimi ve Denetimi eğitimi almamış bireylerle ciddi bir denetim söz konusu olamaz.

 

Konu ile ilgili endişelerini dile getiren ERÖZGÜN, Teftiş Kurulu kadrolarındaki deneyimli Müfettişler kapının önüne konularak uzman adı altında devlet memurlarından bir yeni ekip oluşturacaklar buda sağlık sektöründe büyük yolsuzlukların kapısını ardına kadar aralayacak. İdareci dışındaki personelin üzerinde ise cami cemaatinden bir demoklasin kılıcı oluşturulacak ve vatandaş tarafından çalışanlar ezilecek diye endişe ettiklerini belirtti.

 

VASIFSIZ KİŞİLERE SAĞLIK HİZMETİ DENETİMİ ANCAK KORKU İMPARATORLUĞU KURAR

 

Bilgisayar kullanmasını bilen İlk Okul mezunu kişilerinde Fahri Sağlık Gözlemcisi olabileceğini belirten ERÖZGÜN, vasıfsız kişilere sağlık hizmetini nasıl denettirilebileceklerini doğrusu merak etmekle birlikte endişe etmekten ve oluşturulacak korku imparatorluğunun ayak seslerini dinlemek durumunda olduklarını belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.