Sağlıkta geçici görev handikapı

Geçenlerde aldığım şikâyetler, yaptığım gözlem ve araştırmalar sonucu, sağlığa karışan şaibeli işlerle ilgili yazdığım “Niğde’de Neler Oluyor?” başlıklı yazım çok ilgi gördü. Bir dokundum bin “ah” işittim resmen.

Sağlıkta geçici görev handikapı
07 Mart 2018 Çarşamba 09:01

Oysa sadece bir çakıl taşı atmıştım. Milletvekillerinden müsteşara, sağlık çalışanlarından vatandaşlara ilgi çekici birçok geri dönüş aldım. Bununla beraber yazımda özellikle vurguladığım Ulukışla Devlet Hastanesi, yeni binasına taşınmış. Bu habere de Ulukışlalılar adına çok sevindim.

Yeni hastane sürecine başından sonuna dek milletvekili olarak emek veren başta Ak Parti Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu’nu ve emeği geçen diğer tüm siyasi ve idari yetkilileri kutlarım. Medyanın anlamı ve pozitif baskı unsuru olması biraz da burada anlam kazanıyor. Kamu yararını ilgilendiren işlere omuz atmak gibi bir yönü var. Gayemiz hep üzüm yemek oldu, hiçbir zaman bağcıyı dövmeye çalışmadık. Bu sebepten ötürü Türkiye genelinden ihbarları dinlemeye, teyit ve tespitli olanları da Türkiye gündemine taşımaya devam edeceğim.

HALKA DOKUNAN HİZMETLER OY GETİRİR

Geçen yılki referandum sürecini hatırlayınız. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN yaptığı mitinglerin büyük bölümünde sağlıkla ilgili değişimi argüman olarak kullandı. Savaş Ay’ın SSK hastaneleri ile ilgili Kemal KILIÇDAROĞLU ile yaptığı programları mitinglerde barkovizyondan gösterdi. 2000’li yıllar öncesinde ve 2000’li yılların başında sağlık hizmeti ile ilgili yaşanan olumsuzluklar halen de hafızalarda taptaze.

1999 yılında İzmir’de hukuk öğrencisiyken dayanılmaz bir şekilde böbrek taşı sancım tutmuştu. Feryatlar içinde vardığım devlet hastanesinde çaresiz bir şekilde kıvranırken ultrason çekimi için “altı ay sonra gel” şeklindeki cevabı dün gibi hatırlıyorum. “Ultrason için 6 ay sonra gel” cevabına karşılık acımı ve sisteme saydırma dürtümü zor da olsa bağrıma bastım. Şükür ki böbrek taşımı ertesi gün kendiliğinden düşürdüm de 6 ay acı çekmeme gerek kalmadı. Bu benim sağlıkta o dönemde şahsen yaşadığım çok basit binlerce örnekten sadece biriydi.

Ak Parti hükümetlerinin temel hedeflerinden biri sağlıkta dönüşümü gerçekleştirmekti ve bu dönüşüm büyük ölçüde sağlandı. SSK hastaneleri ve devlet hastaneleri birleştirildi. Aile hekimliği sistemine geçildi. İlaç fiyatları ucuzladı. Birçok ilçe ve ilde yeni hastaneler yapıldı. Modern tıbbi cihazlar alındı. Ve daha sayamadığım onca yenilik. Bu sayede hasta memnuniyetleri %30’lardan %70’lere çıkmış durumda. Ancak bu artış son 3-5 yıldır daha yukarı çıkamıyor. Özellikle de devlet hastanelerindeki memnuniyet oranı araştırmalarda özel sektördeki kuruluşlardan düşük çıkıyor. Binalar yapılıyor, cihazlar alınıyor, çalışan sayısı artıyor ama %80’lere %90’lara çıkan oranlar maalesef bir türlü yakalanamıyor.

EN ÇOK TÜKENENLER

Günümüzde hemen her sektörde çalışanlar birtakım sorunlar yaşamakta. Bir avukat ve yazar olarak da bu tip durumlara yıllardır doğrudan şahit olmaktayım. En çok hangi gruplar tükeniyor diye karşılaştırmak için YÖK’ün sayfasına girdiğimde sağlık çalışanları ile ilgili yapılan tezlerin bu konuda başı çektiğini gördüm. Bu durumun irdelenmesi, hasta memnuniyeti açısından da sağlık politikası uygulamalarının başat konularından olmalıdır. Hasta memnuniyetini fiziki şartlardan sonra artıracak unsur çalışan memnuniyetidir. Çalışan çalıştığı işten, kurumdan memnun olursa hastası ile daha sıcak ilişkiler kurabilir. İşini severek yaparsa, güler yüz gösterebilir. Ne kadar güler yüzlü olunsun diye kurallar da konsa, güler yüzlü olmak, içsel olanın bir yansımasıdır ve bu konuda rol yapılamaz.

Tükenmişliğin ve mutsuzluğun ana nedeni yoğun iş yüküdür. Ak parti iktidarında binlerce sağlık çalışanı istihdam edildi, binlerce daimi kadroya geçecek taşeron çalışan da hastanelerde çalışıyor ama yine de iş yükü düşmüyor. Araştırmalarım ve gözlemlerim sonucunda gördüğüm kadarıyla, bunun kimi sebepleri sağlık hizmetine ulaşmanın daha kolay olması ve ortalama ömrün uzaması iken ki bu saydıklarım olumlu sebeplerdir; bir sebebi de sağlık çalışanlarının kurumlarda dengeli dağılamamasıdır. Amiyane tabirle birçok “torpilli yani damat, gelin, yeğen ve kuzen vs. ” nöbetsiz yerlerde çalışma adına girişimlerde bulunmakta ve maalesef bu konuda başarılı da olunmaktadır.

Hastanelerde çalışması gereken mesleği hemşirelik, ebelik veya sağlık memurluğu olan binlerce kişi idari kurumlarda fazladan istihdam edilmektedir. Çalışan memnuniyetini artıracak en önemli işlerden birisi zannımca bu yığılmayı çözmektir. Bu konu çalışanlar arasında ve ailelerde kanayan yaradır. Sağlık Bakanlığımız yerel dinamiklere bırakmadan çıkaracağı bir genelgeyle, adil kriterler belirleyerek özellikle geçici görevle idari kurumlarda çalışan sağlık çalışanlarını asli kurumları olan hastanelere aktarmalıdır.

YETER Kİ ADALET OLSUN

Anadolu insanı özü itibarıyla yiğit, mert ve dayanıklıdır. Askeri, polisi, işçisi, memuru aza kanaat etmeyi de bilir çok çalışmayı da. Önemli olan hak ve adalet duygusudur. Adalet duygusu zedelenirse şartlar ne kadar iyi de olsa çalışan huzursuz olur. Sağlık Bakanlığı çalışanlar arasındaki adalet duygusunu zedeleyen idari kurumlardaki bu yapılanmayı düzeltmeli ve adalet duygusunu tesis etmelidir. Bu durum hem iş yükünü azaltacak hem de çalışanı mutlu edecektir. Çalışan mutlu olursa vatandaş da mutlu olacak, vatandaş mutlu olursa iktidar da sandıkta mutlu olacaktır. 

Milat Gazetesi

Av. Ercan  EZGİN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıkçı - 2 hafta önce
ebe- hemşire -sağlık memurlarının hiç mi müdür olma veya görevde yükselme hakkı yok...... Ama yok onlar asli görevlerini yapsın diyorsanız buna katılmıyorum.
Misafir Avatar
Adil olun - 5 gün önce @sağlıkçı
Sağlık müdürlüklerine geçici görevlendirme yaptıran laborant, anestezi teknikeri, ebe, sağlık memuru, hemşireler ne hikmetse bir türlü geçmiyor bu geçici süre, sürekli hale geliveriyor. İdareciler personeli sığdıramıyor artık binalara. Çözüm bulunması lazım bu geçici görevlendirmelere
Misafir Avatar
ozel - 1 hafta önce @sağlıkçı
kesin sizde o yerlerde çalışan birisiniz yarası olan gocunur misali kimileri gece gündüz nöbet tutarken sırf doktor eşi diye torpili var diye çay kahve içip dedikoduya gelenlerdensiniz galiba
Avatar
VK - 1 hafta önce
Eğer idari kadroda,masa başında ,nöbetsiz,tüm resmi tatillerde boş olarak çalışacaksa memur statüsünde çalışsın;ek ödemeden de düşük oranda yararlansın.Aktif,gece gündüz çalışanla bir olmamalı.
Misafir Avatar
OSMAN16 - 1 hafta önce @VK
SEN HASTANEDE ÇALIŞMIYORMUSUN USTAT.SABAHLARA KADAR NÖBET TUTAN BİR ÇOK GİH VAR.HAYATINDA HİÇ NÖBET TUTMAMIŞ SAĞLIKÇI VAR...
Avatar
sm - 1 hafta önce
Lütfen Bu meslekleri sadece hastaneye sığdırmayın.Sağlık hizmeti hastane dışındada verilen bir hizmettir.Kanser taraması var,aile hekimliği var,sağlık evi var,verem savaşı var,evde sağlığı var,okul sağlığı var,açs ve ap var,çözümü yanlış yerde arıyorsunuz.Nöbet ücretlerinin düzelmesi gerekiyor.İnsanlar neden nöbet tutmak istemiyor bunların araştırılması gerekir.Ebe,hemşire ve sağlık memurunda kabahat arayana kadar düzelmesi gereken çok şey var.
Avatar
remci - 1 hafta önce
Bugün okullarda idari birimlerde çalışan öğretmenlerin sayısını çıkartsanız ülkedeki toplam ebe,hemşire,sağlık memuru sayısı kadar vardır.Yeri geldiğinde sağlıkçılar idari birimde de çalışacak,nöbet tutulmayan yerde de.Bakış açınızı değiştirmenizi öneriyorum.Bu ülkenin 70 milyonu gündüz sağlık hizmeti alıyor.
Avatar
sm - 1 hafta önce
Önce Ebe ,hemşire ve sağlık memurları,hatta hastanede çalışan doktorlar neden nöbet tutmak istemiyor onun araştırılması gerekir.
Avatar
sm - 1 hafta önce
Bugün için nöbet tutan meslekleri inceleyin.sağlıkçılar hariç asker,polis vs. Asker ve polisler fiziki olarak dayanıklılıktan geçiyor,aralarında bayan personel neredeyse sağlıkçılara göre yok denecek kadar az,bayan personel olsa bile fizik olarak daha iyiler,dayanıklılıkları nihayetinde ölçülerek oralara geliyorlar.Ama ebe ve hemşirelikte öylemi peki.Bunun doğumu var,emzirmesi var vs vs vs....
Avatar
hemşire - 7 gün önce
Hemşire olduk diye ömür boyu nöbet tutmamız mı gerekiyor, hayatımızı düzene koyma hakkımız yok mu bizim, idari görevlerde hemşire neden çalışamaz gözüyle bakılıyor ki, öğretmenler müdür olmuyormu, milli eğitim müdürlüklerinde çalışamıyor mu? değiştirin artık bu kafayı 22 yıldır hemşireyiz nöbet tutuyoruz, yeter artık, idari yönetimin eksikliğinin ceremesini çekiyoruz. kimsenin umrunda değil herkes kendi koltuğunu doldurmanın peşinde...
Avatar
SAĞLIKÇI - 1 hafta önce
ERCAN BEY YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM BEN DE BİR SAĞLIK ÇALIŞANI OLARAK GÖRÜŞLERİNİZE KATILIYORUM ÖZELLİKLE İŞ YÜKÜNDEN BAHSEDİYORSUNUZ BENCE BU DAHA ÇOK GEREKSİZ KAYIT KÜREK İŞLERİ BUNLARLA BEYNİMİZ YORULUYOR VE GERÇEK AMACA UYGUN HİZMET VEREMİYORUZ