Sağlık Sen Başkanı: Döner Sermayeler Artırılsın

Sağlık Sen Başkanı: Döner Sermayeler Artırılsın

Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanımız Abdullah Duman, “Sağlık çalışanları çok zor şartlar altında çalışıyor. Döner sermayeden performans ödemelerinin arttırılmalı sabit ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalı dedi.” 

 Sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye uygulamalarındaki adaletsizlikler ve bu adaletsizliği daha da büyüten keyfi düzenlemeler, her geçen gün iş motivasyonunu ve çalışma barışını bozmaktadır” diyerek tepki gösterdi.
‘SİSTEM DAHA ADİL BİR YAPIYA KAVUŞTURULMALI’
Döner sermayenin bir bahşiş olmadığını dile getiren Başkan Duman, “Döner sermaye çalışanın emeği sonunda elde ettiği hakkıdır. Ancak ne yazık ki halen ele geçen ek ödemelerin, sağlık çalışanlarının emekliliğine yansıtılmaması büyük haksızlıktır. Bir an önce adil bir ek ödeme sistemi kurulmalı ve ek ödemeler emekliliğe yansıtılmalıdır. Döner sermaye bütçesi, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte hastanelerin sundukları sağlık hizmetinin karşılığında başta SGK olmak üzere ilgili kurumlardan tahsil ettiği ücretlerden oluşmaktadır. Başlangıçta sadece hastanelerin bazı giderlerinin karşılanmasında kullanılan döner sermaye bütçesine, aradan geçen 16 yıl içinde yeni angaryalar ve yeni külfetler eklenmiştir. Hastanenin bazı giderlerini karşılamakla başlayan mali yükler bugün adeta bir özel hastane ile eş değer olarak tüm giderlerin karşılandığı bir hale gelmiştir. Mevcut performans sisteminin son kullanma tarihi çoktan geçmiştir. Sistem daha adil bir yapıya kavuşturulmalı, sağlık çalışanlarının toplam gelirlerinin en az yüzde 80’i sabit, yüzde 20’sinin ise performansa dayalı olmalıdır. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ diyor ki;  Mesleki saygınlığımız korunmalı, şiddet son bulmalıdır. SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ diyor ki; ek ödeme tavan puanları artırılmalıdır. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ diyor ki;  Yoğun iş yükü altında ezilme, 24 saatten fazla çalışma ve günaşırı nöbetler son bulmalıdır. SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ diyor ki; Tavan Katsayılarımız ve Unvan katsayılarımız arttırılsın. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ diyor ki;  Döner sermaye ek ödemelerimiz emekliliğe yansıtılsın.
Bizde büyük SAĞLIK SEN ailesi olarak sağlık çalışanlarımızın bu haklı taleplerinin hayata geçmesi için her zaman her platformda kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz. 
Saygılarımla 

Abdullah DUMAN 
Sağlık Sen Erzurum Şube Başkanı
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 3 ay Önce

TRİBÜNLERE OYNAYIP DA EDEBİYAT YAPMAYIN.TOPLU SÖZLEŞME YAPILIRKEN ELİNİZİ VE BEYNİNİZİ KİRAYA MI VERDİNİZ? SAYGILARIMLA.

kamil
kamil - 3 ay Önce

? 2025 te mi artırılsın diyor acaba?Şimdiye kadar talep var mıydı? Taleplere istinaden alınanlara şükür mü edildi? Alamadıklarımız için de İnşAllah mı denildi? Bu sorulara yetkili olmayan sendikalar mı cevap verecek.Yıpranmayı aldık.Anladık ki her sağlıkçı yıpranmıyormuş. Döner sermayeler emekliliğe yansıdı.Yansımayanlar demekki sağlıkçı değilmiş.Moderatör kardeş sendikacı arkadaşların meslektaşlarıyla dalga geçmesine neden izin veriyorsunuz.

HEMŞİRE
HEMŞİRE - 3 ay Önce

YETKİLİ SENDİKAYA SESLENİYOR GALİBA İŞİNİZİ İYİ YAPIN DİYOR KENDİSİ MUHALEFET SENDİKASI HERHALDE

saglık mem hemşire
saglık mem hemşire - 3 ay Önce

öncelikle türk sağlık seni tebrik ediyorum ,bir yetkili sendika olan sağlık senin üyesi olarak kendilerine teşekkür ediyorum sağlık seninde bunları görüp utanmasını diliyorum .yıllardır bu tür açıklamalar yapıp duruyoruz ancak hiçbir yetkilinin dikkate almadığı açıktır etki yapmıyor dikkat etmiyor.bir gün sağlıkçılar eylem yapsa iş bıraksa greve gitse dikkatleri üzerimize çeker taleplarimizi iletebilir sağlıkçılar sadece bir gün yeterlidir inşAllah cumhur ittifakıyla beraber belediyelerde paylaşmalar olurken jestler olurken ileride de bakanlıklarda da böyle bir durum olur da mhp de sağlık bakanlığını alır ve türk sağlık sen tekrardan yetkiyi eline alır

16 yıldır yetkili sendika olarak sağlık sen sağlık çalışanları için bu süreçte ne yaptınız söyleyelim koca bir hiç.neden meydanlarda türk sağlık sen gibi haklarımızı dile getirmiyorsunuz sizlere üye olmak kendime zul geliyor hiçbir tepki göstermiyorsunuz haklarımız elimizden giderken . Yaptıklarınız 1.döner sermaye ler 0 sıfırlandı sesiniz çıkmadı çıkmıyor hesap sormadınız 2.icap nöbetleri bitti..3.fazla mesai ücretleri 0 sıfırlandı izne çevrildi 4.kamuda en düşük maaşı alır olduk sayenizde 5.yıpranma payı koca bir hiç askerleri polis leri geç gardiyanlar kadar olamadık yılda 40 gün utanın. 6.sabit ödemeleri emekliliğe yansıtamadınız doktorlar aldılarve zamlı olarak cevap verin. 7.ek göstergeleri 3600 çıkartamadınız astsubaylar gibi korkarım ki maaşlarda gidecek sizler olduğu müddetçe
.hadi oradan yürüyün gidin işinize kimi kandırıyorsunuz bu zamana kadar elle tutulur ne yaptınız eylem mi yaptınız ,greve mi gittiniz,iş bırakma mı yaptınız sesinizi çıkartamıyorsunuz acaba neden susmanızda vatan millet sevdası adı altında perdeliyorsunuz .bu zamana kadart tüm kurumlara iyileştirme yapıldı yakın zamanda askerlere 400 tl ile 900 tl zam yapıldı,polisler 5000 tl maaş alıyorlar öğretmenler 5000 tl,vaiz 5000 tl,zabıta 4500 tl ,yeni bekçi olmuş biri 4300 tl alıyor emsallarimizden çok gerilere düştük bunları açıklayın.bir sağlıkçı olarak 3700 tl alıyorum herşey dahil. 16 yıllık çalışanım.hastanede çalışan hemşirelerin ,sağlık memurlarının canı çıkıyor hasta altı temizliği hasta banyosu enfeksiyonu bulaşıcı hastalığı tedavileri vb vb 20 yıldır sağlık çalışanlarına hiç bir iyileştirme yapılmadı bütün mennuniyet sağlık alanında olmasına rağmen devlete trilyonlar kazandırmalarına rağmen ne hafta sonu ne bayram tatili ne resmi tatiller ne yaz tatili ne kış tatili 24 saat görev yapan bizleri devletimiz ne zaman görecek imkanımız olsa bir dk bile bu mesleği yapmayız o zaman bu hastalar ne olur herşeyin başı sağlıktır bizler tedavi eden şifa dağıtan elleriz hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen kişileriz. hiçbir zaman hiç bu kadar yok sayılmamış hiç yerine koyulmamıştık hiçbir değerimiz kalmamıştır itibarımız sıfır olmuştur.diğer kurumlara geç mis gibi masa başında tertemiz çalışmak var yakında ne bir hemşire nede sağlık memurlarını bulamıyacaklar böyle giderse küsmüs bir sağlık çalışanı verimli olamaz

hastane çalışanlarına bir an önce zam yapılmalıdır sıfır olan döner sermayeleri tekrar düzenlenmelidir.bu şekilde hastanelerden sağlık müdürlüklerine halk sağlıklarına toplum sağlıklarına kısaca masa başı yerlere kaçışın önüne geçilmelidir personel bu şekilde hastanelerde çalıştırılmaya teşvik edilmelidir Bir an önce bir düzenleme yapılmalı maaşlara seyyanen zam ,döner sermaye yönetmenliği değiştirilmeli,ek göstergeler 3600 çıkarılmalı ,yıpranma payı verilmellidir. bu maaşlar kabul edilemez olacak iş değildir sağlık çalışanları bir gün greve giderse iş bırakırsa kimse ne oluyor demesin samimi olun biraz sağlıkçıların haklarını buralarda değil bakanlıkta mecliste arayın dişe dokunur hiçbir kazanım elde edemediniz 16 yılda personel sizlere mecburen üye oluyor sevdiğinden değil bir adınızda mecbur sen olduğundan sarı sendikacılık yapıyorsunuz sağlıkçılar hiç bukadar ayağa düşmemişti yakında asgari ücretle çalıştırılırız sayenizde

mert
mert - 3 ay Önce

döner alıyoruz diye yıllarca diğer memurlara göre düşük zam aldık ve gelinen noktada 2 tl döner ödeniyor. totalde ele geçen para diğer kurumlardaki memurlarla kıyaslandığında sağlık çalışanının eline geçen para en düşük devlet memuru maaşı haline geliyor.

hemşire
hemşire - 3 ay Önce

böyle boşboş konuşacağınıza yıllardır bir işe yaramadığına göre türk sağlık sen gibi sizlerde eylem yapında hükümette biz saglık sen üyeleride ne kadar samimi olduğunuzu ne kadar ciddi plduğunuzu tepkinizi görelim artık bu beyanatlar sıktı boşa çabalar bunlar

saglık mem
saglık mem - 3 ay Önce

saglık sen yetkilileri buralara kendileri hakkında yazılanları inşAllah okuyor ve dikkate alıyorlardır bakıyorum da hiç olumlu bir yorum yo hiç kimse kendilerinden memnun değil çok utanılacak vahim bir durum bu gerçekten herkeste bir nefret var

saglık memuru
saglık memuru - 3 ay Önce

5 lira performans alıyoruz.ne çok değilmi


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması