Sağlık personeli hangi halde gece nöbetinden muaf olur?

Çocuğu olan Kadın memur nöbet tutar mı, Eşi yurtdışında olan sağlık personeli nöbet tutar mı, Sağlık Personeli nöbet muafiyeti, hamile kadın nöbet tutarmı, engelli çocuğu olan memur nöbet tutar mı.

Sağlık personeli hangi halde gece nöbetinden muaf olur?
09 Nisan 2016 Cumartesi 13:49

Bu haberimizde de tarafımıza iletilen bir soruyu yanıtlamaya çalışacağız. My Memur takipçisi Bir kadın memur eşinin yurtdışında görev yaptığını ve küçük bir çocuğu olduğunu belirtmiş. Sağlık Personeli olduğu için nöbet yazılıp yazılamayacağı yönünde tarafımıza bir sor iletmiş Önce aşağıda Kadın Memur Takipçimiz tarafından sorulan soruyu ardından da bu sorunun cevabını paylaşacağız.

Soru: Merhaba Esim yurtdışında özel sektörde çalışıyor. Ben de X İlinde devlet hastanesinde hemşireyim. 1 çocuğumuz var 4 yaşında ve buradaki tek hamisi benim. Başka ilgilenebilecek kimse yok. Bana bu durumda nöbet tutturulabilir mi, cevap verirseniz çok sevinirim.

Cevap: Kadın sağlık personeli takipçimiz cevabını aramak için 657 sayılı devlet memurları kanununu incelememiz gerekecektir. İlgili kanunun 101’nci maddesinde 24 saat devamlılığı gösteren hizmetlerde çalışma ile alakalı düzenlemenin Memurun Kurumu tarafından düzenleneceği belirtilmiştir. Yine aynı maddede kadın memurlar doktor tarafından verilecek olan raporlar ile desteklenmesi durumunda 24 haftası öncesi, Yine hamileliğin 24 hafta sonrası ve doğumdan sonraki 2 yıl süresince nöbet tutturulamayacağı (Gece Nöbeti ve Gece Vardiyası) belirtilmiştir.

Yine 30 Ocak 2010 tarihinde Resmi Gazetede Sendikal Gelişmeler Doğrultusunda Alınacak Önlemler ile İlgili 2010/2 Sayılı Başbakanlık Genelgesi yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu genelgeyi incelediğimizde Kamu Personelinin bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyi olması ve sağlık kurulu raporu ile bu durumun belgelendirilmesi durumunda kamu personeline kurum tarafından bu bireye bakım için gerekli kolaylığın sağlanması ve mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacağı belirtilmiştir.

Hastane başhekimleri Sağlık hizmetinin süreklilik arz etmesi ve kesintiye uğramaması hususunda gerekli önlemleri almak koşuluyla alarak vardiya ve nöbet gibi hizmetlerde farklı çalışma saatleri belirleyebilirler. Yani sonuç olarak çocuğunuzun olması ve eşinizin burada bulunmuyor olması resmi olarak size nöbet tutmama hakkı vermemektedir. Lakin hastanenizde nöbetler yazılırken hizmetin aksamaması koşuluyla mazeretinizden ötürü vardiya sisteminde düzenleme yapılması söz konusu olabilir. Bu durum tamamen personel sayısı ve idarenin inisiyatifi ile alakalıdır.

(Mymemur)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.