SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞEBİLİRLİKTE REKOR!

İstatistiklere göre, 2002 yılında kişi başı hekime müracaat sayısı 3,1 iken 2016 yılında 8,6’ya çıktı. 2016 yılında başvuruların yüzde 31’lik kısmı birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlara yapılırken, geriye kalan yüzde 69’luk kısım ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarına yapıldı. Hastalar birinci basamak olan aile hekimleri yerine doğrudan hastane, eğitim araştırma ve üniversitelerin dâhil olduğu ikinci, üçüncü basamak sağlık kurumlarına başvuruyor…(Kaynak: Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2016 Haber Bülteni)

SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞEBİLİRLİKTE REKOR!
14 Kasım 2017 Salı 20:27

Evet bu sonuç bu yılki açıklanan Sağlık İstatistiklerinden.

Peki bu bir erişim ve sağlık hizmetinden memnuniyetimidir yoksa gittikçe sağlığımızın bozulduğunun göstergesi midir?

Aslolan hastaneye başvuran sayısının azaltılıp, kaliteli sağlık hizmeti sunmak değil midir?

Aslolan toplumun koruyucu Sağlık Hizmetleri ile sağlığının korunması değil midir?

Aslolan hastaneye bir kez başvuran hastanın süreklilik arz eden bir hastalığı yoksa tekrar hastaneye başvurmaması değilmidir?

Aslolan Hastanelerdeki hizmet kalitesini artırılması ve hastane kaynaklı sebeplerden dolayı tekrar başvuruların önlenmesi değilmidir?

Personel Sağlık Net Editörü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neyin göstergesi? - 4 ay önce
2002'de nüfus neydi ve bu nüfusun yüzde kaçı gidiyordu?2017'de nüfus ne ve üzde kaçı hastaneye gidebiliyor?bu yıllardaki hastalık artış oranı ne?Hastalık artış hızları nedir yılllara göre?kişi memnuniyeti hala ölçülemezken yukarıdaki veri düşündürücü
Avatar
asbest - 4 ay önce
aslolan sağlık hizmeti vereninde hakları olduğunu bilmek ve onunda bir insan olduğunu hatırlamak değil mi? Aslolan sağlıkçı denilince neden doktor akla geldiğini neden bize yardımcı denildiğini başka bir memuriyet sıfatında olmayan sıfatı neden bize verildiğinin ve bunun bir saçmalık olduğunu anlamak değil mi? Bize neden ekonomik iyileştirme yapılmıyor da sadece öğretmen polis ve doktora yapılıyor? Bunlar ıda biraz araştırın