Sağlık Camiasının 4 canı Gitti

Dün Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde meydana gelen olayın ardından düşünmekten kendimi alamıyorum. Bu olayın Sağlık Camiasında çalışan ve işini yapmaya çalışan tüm personelin başına gelmesi an meselesi

Sağlık Camiasının 4 canı Gitti
25 Haziran 2016 Cumartesi 10:53

 Gerçektende tüm kurumlara belki rahat girebilirsiniz ama hastanelere elinizi kolunuzu sallayarak daha rahat girebilirsiniz. Hatta belinizde silah taşıyan biriyseniz belki daha fazla saygı duyulan korkulan olursunuz. Bu durumdan şikayet etmeye kalkarsanız çogu zaman yanlız kalır ve o kişiyle  karşı karşıya bırakılırsınız. Sizi silahını göstererek tehdit eden kişi işe bazen çalışma arkadaşlarınız hatta bazen sizin güvenliğinizi sağlamkala da yükümlü olan  yöneticileriniz o insanlarla sizden daha iyi iletişim kurarlar. Basından takip ettiğim kadarıyla olayın ve personel ile ilğili yürütülen soruşturmanın konusu hakkında tam bir bilgiye sahip olamadım ama bence sağlık camiasının şehiti olan arkadaşlarımız Eczanede yaşanan bir takım eksikleri dile getirmişler ve personel ile karşı karşıya kalmışlar. Bunun neticesinde de  hedef haline gelmiş görünmekteler. Şehit dedim çünkü görevleri başında devletin düzenini sağlamaya çalışırken vefat etmişlerdir. Bulundukları alanda tespit etmiş oldukları bir soruna çözüm bulmaya çalışırken hedef olmuşlardır. Yoksa çarşıda markete alışveriş yaparken, kendi ihtiyaçları için  bu insanın hedefi haline gelmemişlerdir. Ayrıca bu kişi ile ilgili savcılıga şikayette bulunmuşlar ise de bunu bireysel olarak yapmışlardır. yönetim olarak  başvurulmamıştır. Çünkü  yaşanan olayın BEYAZ KOD olabilmesi için çalışanlar arasında olmaması  hasta veya hasta yakını ile çalışan arasında olması gerekiyor.. Mobing olabilmesi için ise 6 ay sistematik olarak devam etmesi gerekiyor. Yani SAVCILIGA BAŞVURASINIZ BİLE BÖYLE BİR DURUMDA kişiile karşı karşıya kalıyorsunuz, avukatınızı kendiniz tutuyorsunuz ve olay tamamen kişiselleşiyor. Ama aslında siz o  insanla kamu yararını  sağlamaya çalışırken, vatan, millet, devlet yetim hakkı derken birden bire bireysel olarak bir insanla kanlı bıçaklı düşman haline geliveriyorsunuz. 
  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde meydana gelen olay her an işini layıkıyla yapmaya çalışan, dogru bildiğinden vazgeçmeyen bir çok sağlık personelinin başına gelebilir. Malesef daha öncede belirrtiğim gibi birden bire olay kişiselleşiyor ve kamu devreden çıkıveriyor. Olay ne BEYAZ KOD, ne mobing. Sağlık sektöründe kamu çıkarı yönünde hareket ederken insanlar kişilerle karşı karşıya getirilmeden, kamunun çıkarını korumaya yönelik olaylarda soruşturmalar kısa sürede sonlandırılmalı süreç insaları kinleşmeye yönelteceek aşamaya gerilmeden neticelendirilmeli ve tamamem süreci üst yönetim sahiplenmeli. Sağlık sektöründe, kamunun çıkarını sağlamaya çalışırken yaşanan  olaylarda savcılıga suç duyusrusunda bulunmak dahil hepsi üst yönetim tarafından sahiplenilmelidir. Diğer türlüsünde ya insanlar 3 maymunu oyanyacak görmedim, duymadım, bilmiyorum yada daha çok canımız yanacak.
 Sağlıok camiası olarak başımız saolsun
                                                                                                          Sevde Nisa BEYAZ
                                                                                                         Personel Sağlık Net Editörü
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.