Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Kimleri Kapsayacak?

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Kimleri Kapsayacak?

Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Kimleri Kapsayacak?
12 Şubat 2018 Pazartesi 11:42

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, TBMM’ne sunulan yıpranma payının sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Sağlık teşkilatlarında hizmetlisinden doktoruna kadar bütün çalışanların umutla beklediği yıpranma payında haksızlığa neden olan düzenleme bulunduğunu belirten Necip Taşkın, “konuyla ilgili bir düzenleme yapılıyorsa bütün çalışanları kapsamalıdır. Hizmetliyi, şoförü, memuru kapsam dışı bırakarak yapılacak bir düzenlemenin adil olmadığını düşünüyoruz, “ dedi.

 YIPRANMA PAYININ BÜTÜN ÇALIŞANLARI KAPSAMASINI İSTİYORUZ 

Taşkın yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Anadolu Sağlık Sen olarak yıpranma payının bütün çalışanları kapsayacak şekilde düzenlenmesini istemiş ve bu konudaki açıklamalarımızı da defalarca kamuoyu ile paylaşmıştık. Yıpranma payı ile ilgili düzenleme konusunda devletin üst makamları ve Sayın Sağlık Bakanı söz vermişti. Biz de verilen sözleri takip ediyor ve ne zaman yıpranma payı verilecek diye heyecanla bekliyorduk. Nitekim yıpranma payının TBMM’ne sunulmasına sevindik. Ancak düzenlemenin sadece sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan personele verilecek olması sevincimizi kursağımızda bıraktı. 

Sağlık hizmetleri bir bütündür. Bu hizmetleri yürütenler de bu hizmetin bütünü ve tamamlayıcılarıdır. Sağlık teşkilatlarında hizmetli, şoför, memur ve teknik kadrolarda çalışanları da bu hizmetin yükünü çeken insanlardır. Bu kadrolarda görev yapanlarda sağlık hizmeti sunumundaki görevliler kadar yıpranıyorlar. Bu nedenle bu hizmet kapsamında sağlık hizmeti, genel idare personeli, teknik personel v.s .şeklinde bir ayrıma gidilmesini son derece yanlış buluyoruz. 

Ayrıca yıpranma payıgün hesabının düşürülmesini doğru bulmuyoruz. Neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu merak ediyoruz. Günümüz şartlarında sağlık teşkilatlarında çalışanların ciddi şekilde yıprandığı herkesçe bilinmektedir. Bu nedenle yıpranma hakkı verilecekse gün hesabının düşürülmeden tam olarak ve bütün personeli kapsayacak şekilde verilmesi gerekir. Burada bir adaletsizlik var. Bu adaletsizliğin giderilmesini bekliyoruz. Yıpranma gün sayısı 90 gün iken bunun 75’ düşürülmesinde hakkaniyet yoktur. Böyle bir düzenleme vicdanları yaralar. Sağlık çalışanlarının vicdanlarını yaralayacak bir düzenlemeyi uygun görüp alkışlamamız söz konusu olamaz. Bu nedenle hükümetin bu konuyu yeniden gözden geçirmesini istiyoruz.

Anadolu Sağlık Sen olarak, bu düzenlemenin ayrımcılığa yol açması ve yıpranma payında gün sayısının düşürülerek mağduriyet yaratması nedeniyle karşıyız. Sağlık teşkilatlarında çalışanlar adil bir düzenleme istiyor ve hükümetten de beklentileri bu yöndedir. Bu konudaki tasarının Meclis’e sunulması ne kadar heyecan yaratmışsa, tasarıdaki adaletsizlikte o kadar memnuniyetsizlik yaratmış ve hayal kırıklığı yaşatmıştır. Sağlık çalışanları hakkını istiyor. Bu hakkın verilmesi de sosyal devlet ilkesinin gereğidir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fersad - 1 hafta önce
Masa başında oturan dr hemşire sağlık memuru ve diğer sağlık personeli de bu kapsam a kesinlikle alınmamalı
Misafir Avatar
yönetici - 3 gün önce @Fersad
asıl amirler almalı yıpranmayı. masa başında oturup senin gibileri yönettiği için
Misafir Avatar
ö.faruk - 5 gün önce @Fersad
yıpranma payı ona da verilmesin şuna da verilmesin değil bana da sana da ona da verilsin demenin zamanı bence.
Misafir Avatar
ah ah - 6 gün önce @Fersad
bugün masa başında çalışıyor ama yarın hastaneye tayin olursa ne olacak.....
Misafir Avatar
gerçekci - 6 gün önce @Fersad
arkadaşım polis,asker,gazeteci hepsi masada da oturuyor zamanı gelince ayakta da çalışıyor.Ama ayırım yapılmıyor. Sırf sizin gibi düşünenlerin yüzünden bu işin içinde çıkılamıyor.sağlıkçı olup da ilk verildiği görev yerinden emeklilik elde edeni gören var mı içinizde.ben 30 yıllığım görmedim. nerede çalış dedilerse herkes orada ihtiyaca göre çalışır.
Misafir Avatar
aa - 7 gün önce @Fersad
bunun ayrımını nasıl yapacaklar.
sence mümkün mü?
Avatar
.... - 7 gün önce
SÜRÜNSÜN BU SAGLIK ÇALIŞANLARI HAKKINI ARAMAZSA BÖYLE OLUR
Misafir Avatar
memur - 5 gün önce @....
selimcan denen gereksiz 10 yıldır sıkıntılar giderildimi nasıl giderilecek ....
Misafir Avatar
SELİMCAN - 7 gün önce @....
KUSURA BAKMAYIN,BU YAKLAŞIM DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL.ŞAYET SIKINTI VARSA BİR ŞEKİLDE GİDERİLİR.SAYGILARIMLA.
Avatar
fatih - 7 gün önce
bu masa başında diye tabir edenler siz hiç idari katta çalıştınızmı da masabaşı diyorsunuz ve de idari katı yatıyor gözüyle bakıyorsunuz çoğu hastanede hemşiire sağlık memuru yatıyor ya yatıyor idari katta öyle bir şans yok sizler bir gün geliyorsunuz nöbete 3 gün yatarsınız sonrada devlet üstüne size nöbet parası verir amir görmezsiniz sorumluluk almazsınız burda car car konuşursunuz yiyen varsa gitsinde idari kısımda çalışsın görsün masabaşını burda yalandan sanki her gelen hastaacil trafik kazası sıkıntılı hasta durmadan uğraşıyorsunuzda bu iş kapsıyorsa arkadaş herkesi kapsasın kapsamıyorsa kimseye verilmesin adalet bunun neresinde illa sağlıkçı mı olmak lazım gerçi sağlıkçıları da grüyoruz ya damar yolu açmayı bile bilmeyen :) kimse kimseye çamur atmasuın burda
Misafir Avatar
cerrah - 6 gün önce @fatih
Oturduğun yerden saçma sapan yorumlar yapma. Bu söylediklerin ancak senin cahilliğini gösterir. Senin yaptığın işi herkes yapabilir ama bir hekimin ya da cerrahın işini yapabilecek kaç kişi var bu ülkede. Saatlerce ayakta elinin altında bir canın sorumluluğu varken çalışmakla masa başında laylaylom yapmak insanı aynı şekilde yıpratmasa gerekir
Misafir Avatar
Hemşire 32 - 6 gün önce @fatih
bahsettiğin damaryolu açmayı bilmeyen hemşire sen ve senin gibi idari hizmetlerde çalışan hemşiredir yada poliklinikte pc başında siz demişsiniz gelsin idari bölümde çalışsın o iş okadar kolay olmuyor işte idari bölümde çalışan kesim zaten torpille oraya geçmiş kimselerdir genel olarak öyle kolay kolay çalışılmıyor oralarda elinin değil dilinin iş yapması lazım
Misafir Avatar
AHDE VEFA - 6 gün önce @fatih
Arkadaşım madem okadar sıkıntıdasın bırak idaredeki görevini dön aslı görevine
Misafir Avatar
NUMAN - 7 gün önce @fatih
Kardeş çok boş konuşmuşsun.ben şuan acilde nöbetteyim sende sıcak yatağında yatıyorsun.sabah gidecen işe iki evrak yazacan sonra ddunyayı kurtarmış gibi konuşacan.sizin nufus mud. de universitede vergi dairesinde çalışan memurdan ne farkınız var. o zaman onlara da verilsin.sağlıkta yükü sağlık personelleri çekiyor.yıpranma en doğal hakları.ben idari katta çalışan çok personel gördüm sağlıkçının aldığı maaşı hesaplayan.boş konuşma işine bak sen.
Avatar
sağlıkm - 1 hafta önce
Sağlık Bakanlığında SHS Sınıfındaki meslek gruplarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir.
Avatar
kesinlikle - 7 gün önce
memur gibi masa başında çalışan hemşire ebe ve sağlık memurları kesinlikle bu haktan faydalanmamalıdr. saglık adına hiçbişey yapmayın oturdugu yerden memur gibi calısıp hemşire ebe maaşı alan insanların yırpanması mümkün degildir. asıl acil servis hastane 112 calısanlarıyla bir tutulamazlar
Avatar
saglıkçı - 1 hafta önce
beklenen haksızliklar zaten iyisi beklenenez yine diyorum ilahi adalet
Avatar
Att - 6 gün önce
Açıklama yapan sendika hakkaniyete çok yeni üye peşinde. Bariz ortada. Zira adalet olacaksa yıpranma payı sadece nöbet tutan ve hasta ile teması olan çalışana verilmeli.
Misafir Avatar
.... - 5 gün önce @Att
att senin sendikan ne iş yaptı 10 yıldır hangi sözü tuttu senin gibiler yüzünden herkes magdur oluyor belki memu bile degilsin laf olsun diye yazıyon
Avatar
TOLGA - 7 gün önce
kamu çalışanı reformu gelsin artıkkkkkkkkkkk!
Misafir Avatar
SELİMCAN - 6 gün önce @TOLGA
ALLAH SANA SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMAYI NASİP ETSİN .SAYGILARIMLA.