''Sağlık Çalışanları Performans Sistemi İstemiyor''

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün Performans ve ek ödeme sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada "ya sistemdeki adaletsizlikleri düzeltin ya da performans sistemini kaldırın" dedi.

''Sağlık Çalışanları Performans Sistemi İstemiyor''
05 Mayıs 2016 Perşembe 12:59

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün Performans ve ek ödeme sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada  "ya sistemdeki adaletsizlikleri düzeltin ya da performans sistemini kaldırın" dedi.

Parasal paylaşımın konu olduğu bir olayda, bireyleri memnun etmek asla mümkün değildir bunun bilincindeyiz diyen Erözgün şunları şöyledi;

Performans sistemi hem hastalar hem çalışanlar için insanlık dışıdır..Ne kadar çok hasta bak o kadar çok para al.Böyle bir sağlık sistemi olabilir mi? 12 yıldır uygulanmakta olan sağlıkta dönüşüm programının getirdikleri ortadadır. Kazancın ön plana çıktığı bir sağlık sistemi, sağlıklı yaşam hakkının engellendiği ve kısıtlandığı bir sağlık sistemidir. Katkı, katılım paylarıyla, istisnai hizmet tanımıyla, fark ücretleriyle, 5 dakikalık randevu süreleriyle halkın nitelikli sağlık hizmetine erişimi kısıtlanıyor. Tahliller, görüntülemeler ne kadar çok yapılırsa hastanelerin performansı da o kadar artıyor. Hastaneler bir tür sağlık AVM’si haline gelmiştir. Hastalara verilen değer azalmış, tedavi kalitesinden çok, bakılan hasta sayısı önemli hale gelmiştir. Puan adına, daha fazla hastaya işlem yapabilmek adına tetkik ve müdahale sayıları gereğinden fazla artmış, böylece birim hasta maliyeti artmıştır.

Sistemin Lokomotifi Tek Bir Meslek Mensubu Olamaz

Performans sisteminin tamamıyla ekip işi olan, sağlık hizmetlerinde çalışma huzurunu da bozmuştur.

Performans sisteminin lokomotifi: Hekimlerdir "diye yaklaşırsanız, elbette diğer çalışanları kırarsınız. Hekim dışı sağlık çalışanlarının bu siteme kırgın olduğunu pastadan aldığı payın yetersiz olduğunu belirten Erözgün, az çalışanla çok çalışanın farklı ücret almasının doğal olduğunu ama sistemin lokomotifinin bir meslek grubunun tekelinde değerlendirilmesi sonucunda hekim dışı sağlık çalışanlarının yoğun çalışmalarının sisteme yansımaması ya da az yansıması çalışanları sistem hakkında negatif düşünceye sevk etmiştir.

Hekim Dışı Sağlık Çalışanları Çok Çalışsalarda Tavana Takılır

Hekim dışı sağlık çalışanları için performans sistemi tavan tutarı getirmiştir. Sertifikalarınız da olsa onlarca yüzlerce bilimsel toplantıya da katılsanız tavanı aşamazsınız, bu başlı başına bir adaletsizliktir. Kurumun performansının üstünde bir ek ödeme alma şansınız yoktur. Şu anki sistemde hastane ne kadar çalışırsa çalışsın kim ne puan alıyorsa alsın doktordan başkasının sabitin üstünde bir rakam alması mümkün değil. Çok çalışınca sadece doktor çok çalışmış oluyor. Bakanlık doktora gelince düzelteceğiz diyor diğerlerine gelince bu is para için yapılmaz diyor. Aslında hekimler içinde düzelen bir şey olmadı.

Uzun saatler yoğun, bir şekilde çalışıyoruz. Bunun karşılığını alamıyoruz. “bayram, hafta sonu demeden, ihtiyaç molası dahi veremeden, performans/ciro baskısı altında, sağlıksız koşullarda, şiddet baskısı altında, taşeron sistemiyle çalışma koşulları düzeltilsin, “çağdaş köleliğe” son verilsin.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.