Sağlık Çalışanları Baskı Altında!

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Sağlık Bakanlığı iletişim hattı SABİM’i eleştirerek, “sağlık çalışanlarına baskı hattına dönüştü” dedi.

Sağlık Çalışanları Baskı Altında!
03 Şubat 2016 Çarşamba 12:15

SABİM, sağlık çalışanlarına baskı hattına dönüştü!

SABİM’in amacının farklı olduğunu belirten Taşkın, ancak devlet yetkililerinin zaman zaman yazılı ve görsel basında ‘görevini yapmayanı şikâyet edin’ tarzındaki ifadeleri yüzünden SABİM’in sağlık çalışanlarına baskı hattına dönüştüğünü söyledi.

Lüzumsuz talepler yüzünden keyfi şikâyetler yapılıyor.

Taşkın, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şöyle dedi: “Sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarının kimi zaman lüzumsuz talepleriyle karşılaşıyor. Gerçekle hiçbir ilgisi bulunmayan, sırf kin ve garez ile yapılan ihbarlar yüzünden bugüne kadar pek çok sağlık çalışanına soruşturma açılarak disiplin cezası uygulandı. Kimi sağlık çalışanı hiç ceza almasa bile sırf savunmasının alınması nedeniyle psikolojik baskı altına giriyor. Öyle idareciler var ki, sağlık çalışanından savunma almaktan adeta zevk alıyor. BİMER ve özellikle SABİM amacı dışında, keyfi ihtiras, kin, garez, intikam, vs. duygularla kullanılıyor.”

SABİM yüzünden bir doktor hayatına son verdi.

Hasta ve hasta yakınları tarafından özellikle SABİM’in farklı düşüncelerle kullanılmasının önüne geçilmelidir. Aksi halde sağlık çalışanları için gün geçtikçe hayatı çekilmez kılan SABİM’in farklı kullanımı yüzünden psikolojik baskı çilesi artarak devam edecektir, ifadelerini kullanan Taşkın, İstanbul’daki bir hastanede Asistan Doktor olarak çalışan Melike Erdem'in SABİM’e yapılan bir şikâyet nedeniyle hayatına son verdiğini hatırlatarak, uykusundan, sosyal hayatından, gerektiğinde yemeğinden feragat ederek özverili bir şekilde çalışan sağlıkçıların mağdur olduğunu ve Bakanlığın bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiğini söyledi.

Vatandaşın memnuniyeti kadar sağlık çalışanlarının memnuniyetini de düşünün.

Sağlık çalışanlarına SABİM nedir, diye sorulacak olsa; “Korkulu rüyamız, psikolojik baskı, hayatımızı alt üst eden mezanizma, insanların egolarını tatmin etme aracı, ihbar hattı” gibi cevaplar alınır, diyen Taşkın, psikolojik baskı nedeniyle sağlık çalışanlarının hata yapma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Sırf soruşturma geçirmemek ve savunma vermemek için gereksiz taleplerin yerine getirilmesi ihtimalinin düşünülmesi ve ufak tefek hataların görülmemesi gerektiğini belirten Taşkın, sunulan sağlık hizmetlerinden vatandaşlarımızın memnun olması bizleri de sevindirir. Motivasyon sağlar ve ilişkiler daha düzeyli olur. Ancak hasta ve hasta yakınlarının memnuniyeti düşünülürken, sağlık çalışanlarının baskı altına alınmasını ve motivasyonunun bozularak görevini yapamaz hale getirilmesine seyirci kalınmasını kabul edemeyiz, ifadelerini kullandı.

SABİM’in kapatılmasını istiyoruz.

Taşkın sözlerine şöyle devam etti: “BİMER ve SABİM gibi hatların yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Sağlık çalışanlarına baskı aracı haline gelen SABİM’in kapatılmasından yanayız. SABİM yerine hastanelerde bulunan Hasta Hakları Birimlerinin bu görevi yapabileceğini düşünüyoruz. Şikâyetler Hasta Hakları Birimlerinde görevli uzmanlar tarafından titiz ve daha dikkatle değerlendirilerek yerinde ve zamanında çözümü sağlanabilir. Böylece şikâyet konusunun gerçek olması halinde şikâyetin değerlendirilmesi için geçecek uzun zaman aralığında hem hasta ve hasta yakını mağdur edilmemiş olur hem de ilgili kişinin olumsuz davranışları zamanında önlenmiş olur. SABİM’e yapılan şikâyetlerin çoğunu isimsiz veya sahte isimle yapılan şikâyetler oluşturmaktadır. Sağlık çalışanları bu şikâyetler yüzünden mağdur ediliyor. Zaman ve emek harcanıyor. Bunun önlenmesinden yanayız.

Sağlık çalışanlarının özveriyle çalıştıkları unutulmamalıdır.

SABİM’e yapılan şikâyetleri anında değerlendirerek sağlık çalışanlarından savunma alan, soruşturma açan yetkililerin sağlık çalışanlarının özveriyle çalıştıklarını unutulmamaları gerekir. Hasta ve hasta yakınlarının tehdidi altında bulunan sağlık çalışanlarının can güvenliğinin sağlanması gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.