Sağlık Bakanlığındaki yönetici değişimleri nasıl olmalı?

Sağlık Bakanlığındaki yönetici değişimleri nasıl olmalı?

Sağlık Bakanlığındaki yönetici değişimleri nasıl olmalı?
14 Şubat 2018 Çarşamba 11:00

Sağlık Bakanlığındaki yönetici değişimleri sırasında, kurumsal hafızaya dikkat edilmeden işlemler yürütülüyor.

694 sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığının yapısı değiştirildi ve üçlü yapıya son verildi.

Bu düzenleme sırasında, Sağlık Bakanlığına tüm yöneticileri değiştirme yetkisi verildi. Ancak bu yetki çok hoyrat bir şekilde kullanılıyor.

Bakanlık merkez teşkilatının tüm üst yöneticileri görevden alınmasına rağmen yerlerine neden atama yapılamıyor. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen bazı genel müdürlük makamları hala boş. Koskoca Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü yok Genel Müdür yardımcıları da yok. Yine başka bir örnek verelim. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü hala genel müdür yardımcılıklarının çoğu boş. Dış İlişkiler Genel Müdürü yok. Sadece bir genel müdürlükte genel müdür de dahil olmak üzere dahil olmak üzere bütün genel müdür yardımcılığı kadroları boş, tümü görevden alındı yerine atama yapılamıyor. Madem yerine bakacak yönetici bulunamıyorsa mevcut yöneticiler neden ve hangi gerekçe ile alınıyor.

Örneğin Numune hastanesinde, hem başhekim, hem müdürler hem de tüm yardımcılar birlikte görevden alınıyor. Bu şekilde bir görevden alma işleminde, hastanenin tüm hafızası silinmektedir. Oysaki Numune dediğimiz hastane 1800'lü yıllarda kurulmuş, 5 binin üzerinde personeli olan 900 yataklı 7 bloktan oluşan ve 1 ay boyunca dahi dolaşılsa öğrenilemeyecek komplex bir hastane.. Böyle bir kurumda tüm hafızayı sıfırlamak ne kadar doğrudur?

75. yıl Ağız Diş Sağlığı... Eski yönetimden hiç kimse kalmamıştır. Başhekim, başkan, müdürler ve yardımcıları aynı anda...Hepsi birden görevden alınmıştır.

Diğer taraftan, Yenimahalle, Ankara Hastanesi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Numune gibi bir çok yerde, yöneticiler görevden alınmasına rağmen yerlerine hala atamalar yapılamamış, kanuna göre 25 Ocak'ta tamamlanması gereken yerler hala belirsizliğini korumaktadır. Madem atama yapılamayacaktı, bu kadar kişi neden aynı görevden alındı? Bu problem tüm Türkiye'deki hastanelerde ve İl sağlık Müdürlüklerinde yaşanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, atama işlemlerinde kurumsal hafızayı korumalıdır. Liyakat ilkesini gözden çıkarmamalıdır.

Sadece bir ihale işleminde dahi, işlerden anlamayan birinin gelmesi veya yönetici değişiklikleri yüzünden planlama hataları sebebi ile açık ihale yerine doğrudan teminle veya pazarlık usulü ihale yapılması halinde, maliyet en az yüzde 30- 40 civarında artmakta olup, tüm Türkiye çapında yıllık 20 milyar dolarlık bir ihale yapılması halinde yüzde 40'lık artışın maliyeti halka yani bizlere yüklenecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SELİMCAN - 1 hafta önce
HİÇ BİR ŞEYİN DÜZELECEĞİNE,VALLAHİ DE BİLLAHİ DE İNANMIYORUM.SAYGILARIMLA.
Avatar
Liyakat nasıl sağlanır? - 1 hafta önce
Kamu Yönetiminde 657 Sayılı DMK' da özellilkle "Tarafsızlık" ilkesi ve "Liyakat" ilkesi devletin sigortasıdır. Yeni yapılacak Kamu Yönetimi Reformunda bu ilkeler göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle Sağlık Bakanlığı ilk defa sözleşmeli yöneticiliğin ve kurum dışı yöneticiliğin başlatıldığı teşkilat olması dolayısıyla önemlidir. Sözleşmeli yöneticiler sözleşmeli yönetici sınavına girip belli bir puanı alınmasıyla oluşacak havuzdan ve kurum içinden atanmalıdır. Sınav objektif olmalıdır mülakat yapılmamalıdır. Takdir hakkı havuzdan kullanılmalıdır. Havuzda puanlama sistemi olmalıdır. Kurumsal hafızanın yok edilmemesi ve kurum kültürünün oluşması yönetici görev tanımı net, anlaşılır olmalı,yönetici tarafından yapılan iş ve işlemler raporlama sistemiyle ele alınmalıdır. Yönetici adayları mutlaka oryantasyon eğitimlerine alınmalıdır. Uzaktan eğitim ve video konferans yolu ağırlıklı olarak kullanılarak bu eğitimler verilebilir. Konuyla ilgili bir makale yazacağım yayınlanırsa.
Misafir Avatar
Kurum dışına cevap - 3 gün önce @Liyakat nasıl sağlanır?
mevcut idarecinin kadrosu v.h.k.i. herhalde baya zoruna gitmiş :D
Misafir Avatar
Kurum Dışı - 1 hafta önce @Liyakat nasıl sağlanır?
Önce kuruma gireceksiniz, sonra kurumu tanıyacaksınız, emek sarf edeceksiniz, sizi atamayan bakanlık çalışanları mı?Aöf de de sağlık yönetimi var artık, 5000 TL den başlayan fiyatlarada Yüksek Lisans yapabiliyorsunuz. Serzeniş "Sağlık Yönetimi bölümü mezunları iş bulamıyor" olsaydı anlardım. Genç kardeşim yönetici olmak asansörle okuldan çıkınca direk yönetici şeklinde olunmamalı, merdiven basamağı gibi olmalı! Sindire sindire...Atanmanız konusuna gelince VHKİ (GİH) değil SHS olarak atanmanızdan yanayım. Ama yönetici olarak değil. Önce İdari memurluk gibi bir kadro ihdas edilebilir diye düşünüyorum.( Cezaevi Yönetimindeki gibi) Ama profesyonel yönetici olarak atanmanız zamana ve liyakate göre olmalıdır.Kurum dışından sağlık yönetimi mezunları atanmıyor bunu da iyi araştırmanızı öneririm.
Misafir Avatar
liayakat ve kurum dışı - 1 hafta önce @Liyakat nasıl sağlanır?
sağlık yönetimi lisans mezunuyum sağlık kurumları yöneticiliği yüksek lisansımı yaptım ama bakanlık yılda sadece iki kişi kadro açıyo şimdi ben dışardan atanınca kurum dışımı oluyorum arkadaşlar lütfen..herkes işine baksın şu kurum dışı lafını bırakın çalıştığım hastaneye sorun %70 in altında istemeyen olursa o zaman konuşalım ama hastane personeline soran yok.ne acı..
Avatar
.... - 1 hafta önce
TORPİLLE OLMALI EN İYİ TORPİL KİMİNSE O OLMALI
Avatar
42 - 1 hafta önce
Bir Anadolu ilinde tüm yöneticiler kendine makam odası yaptırma derdinde ...
Avatar
veli - 1 hafta önce
ilçelerde daha kötü,il müdürlüklerinde sorunlara çözüm bulacak kimse bulamıyoruz.herkes topu birbirine atıyor
Avatar
SAĞLIK06 - 1 hafta önce
Hastaneler içler acısı. Liyakata dayanmayan bir kadro..Sağlık çalışanlarını yönetimden çekilmesi lazım.sağlık camiası ; sağlık hizmetini versin. O kadar öğrenim, emek, zaman heba olmasın. Yönetici olunarak, mal almak, tamir yapmak için mi sağlıkçı olundu?. O kadar sağlık bilgisi ve tecrübesi ne olacak?Sağlık camiası ancak danışmanlık desteği vermeli kendi işini yapmalı mesleği heba etmemeli,
Avatar
Sağlık Yönetim Uzmanı - 1 hafta önce
Belki de süreci böyle işletmek işlerine geldiği için olmasın!Sorgulamayın fazla...Yeni sistemde biz istediklerimizle çalışacağız diye kamu çalışma düzeninde yeni bir moda çıkarmışlar, ekiplerini istedikleri kişilerle kuruyorlarmış......
Avatar
DR Kayseri - 1 hafta önce
yukarıdaki açıklama kime ait ?