Sağlık Bakanlığı Ve Çalışan Memnuniyeti

Sağlık Bakanlığının Çalışan Memnuniyet Anketi sorularını Sağlık Personelleri bilir ve bu sorularla bile Sağlık Personelinin ÇMA anketi sonuçları %90' lara çıkmaz. Çünkü personel kendine verilmeyen değeri bu ankete verdiği olumsuz cevaplarla göstermek ister.

Sağlık Bakanlığı Ve Çalışan Memnuniyeti
02 Aralık 2017 Cumartesi 18:07

***Aldığım eğitime uygun bir bölümde çalışıyorum.

***Yönetim “ Sağlıkta Kalite Standartları (SKS)” konusunda tüm çalışanları bilgilendirir.

***Çalıştığım kuruma başlarken uyum eğitimi aldım.

****Hasta ve çalışan güvenliğini ihlal eden durumların raporlanması hakkında eğitim aldım.

Yukarıdaki sorular ÇMA sorularından bazıları. Bu v.b. soruların cevabının hemen hemen hayır olması mümkün değil. Çünü SKS ve Verimlilik kriterlerini de içeren bu parametrelerin hastanede gerçekleştirilmemesi mümkün değildir. Ama çalışan personel sesini duyurmak için Memnuniyet Anketinde olabildiğince olumsuz cevap vermeye çalışmaktadır. Neden mi?

Evet neden Çünkü başka hiç bir bakanlık yoktur kurumuna başkan, başkan yardımcısı, müdür müdür yardımcısı, uzman  atanırken kendi bakanlık personeli olmasını şart koşmasın. Sağlık bakanlığında ise önemli olan doğru kişilerle iletişim halinde olmak yeterlidir. Sağlık Bakanlığında çalışma şartı yok. Devlet memuru olma şartı yok. KPSS şartı yok. Dogru kişilerle iletişim halinde iseniz hop Sağlık Bakanlığında başkan, başkan yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, uzman  olabilirsınız. Sağlık bakanlığının personeli olupta değil lisansiyer, yüksek lisans mezunu olsanız dogru kişilerle iletişim halinde olmadığınızda  bir anlam ifade etmez. Hatta sizin görevinizi iyi yapmanız cv nizin başarılarla dolu olması okulunuzun üzerine işletme, iktisat, sağlık kurumları işletmeciligi alanında  4 yıllık bölüm okumanız, yüksek lisans yapmanız, bakanlık personeli olmanız bir anlam ifade etmez. Sağlık personeli de bir türlü duyuramadığı sesini ÇMA'larda bu sorularla bile tepkisini göstermeye çalışır. Evet Sağlık Bakanlığı personeli mutsuz. Bu mutsuzluğunun yeni dönemde değişmeyecegini sahadan bakanlığa giden sözleşmeli personel listelerinde gördük. Yine bakanlık personeli olmayan, hatta devlet memuru bile olmayan isimlerin listede olduğunu bilmek Sağlık personelinin bakanlıga olan inancını, güvenini pekiştirir mi dersiniz? Sağlık personeli bir müracat tarihi, daha net kriterler ve görevde yükselme sınavı talep etmektedir.

                             Personel Sağlık Net Editörü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hemşire - 4 ay önce
Evet sağlık personeli mutsuz umutsuz ne özlük hakları ne yıpranma payını geçmişe dönük olarak verilmedi kaldırıldı makine gibi çalıştırılıyor sağlık çalışanları üstünden siyaset yapılıyor ama sağlıkçıya sahip cikilmiyor
Avatar
Filiz - 4 ay önce
Gerçekleri yazmışsınız bir yere gelmek için sadece doğru kişi lerle irtibatınız varsa mümkün aksi takdirde başarılı olmak Bakanlığın önerdiği bir kriter değil aylardır müdür isminde bile mütabık olunamadı nedeni torpil torpili devirdi
Avatar
VHKİ - 4 ay önce
çok doğru bir tespit. katılmamak elde değil.
Avatar
selami - 4 ay önce
arkadaşım bizim genel sekreterlikte önceki dönemde beceriksizliğinden iş verilmeyen bir eleman uzman olarak çalışıyordu ve o kişinin sözleşmesi herkesten önce sisteme düştü. doktora yapanlar yüksek lisans yapanlar bir kenara sorumlusu olduğu birimdeki başarısı hiç gündeme bile gelmeden büyük işler yapan adamlar boşta kaldı.
Avatar
Ede - 4 ay önce
Evet doğru bir tespit resmen torpil yuvası oldu hastaneler.
Avatar
sağlıkçı01 - 4 ay önce
Bu yazılan yazı biz sağlık çalışanların dili yüreği olmuş. Elinize vede kaleminize sağlık. Bakanlığımız bünyesinde yüksek lisans yapmış o kadar çok nitelikli eleman varken bakanlığımız dışarıdan teknik şartname nedir diye soran kişileri idari mali işler müdürü olarak atamasını anlamıyorum vede beni mutsuz ediyor.
Avatar
Uzman - 4 ay önce
Kamu yönetimi yüksek lisans mezunuyum bu kadrolara talip oldum amirler siyaseti isaret etti il müdürlüğü dilekçeçi almamak için direndi duyuyorum ki dışarıdan hastanelere m.yr. atanıyormuş bilsem okumazdım okuduğuma deyil devletimin baba bu eyitim için harxadığı insan gücü ile maddiyata üzülüyorum bakanım artık bu işi çöz hakkaniyet ne ise onu yap adaletin olmafığı yerde bereket ve hayır olmaz
Misafir Avatar
pasa112 - 4 ay önce @Uzman
okul la işin ne ilgisi var. bizde de var aynı siz gibi konuşan hatta görevlendirilen ..daha defibrilatör..ne bilmezken anlattık.. ama arızalandığında servise adını abartısız 10 dfe yanında söylememize rağmen doğru telafuz ettirmedik. en son kağıda yazıp verdik. sayın ........ diye..okula unvana bakmaz ..elbette kriterdir. ama öncelik liyakattir. ve bu işin mezunu varken.kamu yönetimi..buna uygun değildir.
Misafir Avatar
pasa112 - 4 ay önce @Uzman
kamu yönetimi yüksek lisansda adeletli değil aslına bakarsan. bu iş için.istanbul ün.örgün.binlerce mezun var. her iş kendi branşında olması daha etik.yanlış anlaşılmasın. dışarıdan atamaların branşı unvanı ne bilmem. ama bildiğim.her işi uzmanı yapsın.
Avatar
Keske - 4 ay önce
Keske daha once yazsaydiniz belki bir etkisi olurdu...