Sağlık Bakanlığı - MEB ortak projesi: Her okulda bir sağlık görevlisi

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü ile masaya oturarak, okullarda kazaya sebep olacak riskleri ortadan kaldıracak standartların belirlenmesi için ortak bir çalışma başlatmıştı.

Sağlık Bakanlığı - MEB ortak projesi: Her okulda bir sağlık görevlisi

Öğrencilerin sağlık ve can güvenliğine yönelik ikinci adım ise Sağlık Bakanlığı'ndan geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca TBMM'de AKŞAM Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

81 ilde görevlendirilecek

Akşam Gazetesi'nde yer alan Yelda Gökdağ'ın haberine göre Sağlık Bakanlığı 81 ilde tüm okullara, kaza anlarında ilk müdahaleyi gerçekleştirecek, durumu kontrol altına alarak, doktor ve ambulans gibi acil sağlık ekiplerini alarma geçirecek ve kazanın yaşandığı okula yönlendirecek sağlık personelleri görevlendirecek.

Görevliler Sağlık Bakanlığı tarafından atanacak ve her iki bakanlıkla da iletişim halinde olacak. Bakan Koca, kaza sonrası anında müdahale için okullarda sağlık personeli görevlendirmesi için planlama yaptıklarını belirterek, "Doktor değil ama okullarda bir sağlık personeli bulunması gerektiğine inanıyoruz ve planlıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 22:06YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurumdaki ihtiyarları ayıklayın
Kurumdaki ihtiyarları ayıklayın - 5 ay Önce

25 yılını doldurmuş ve nöbet tutmayan elemanları okullarda değerlendirin aksihalde kadro işgal edip iş yükünü artırıyorlar mesaide 5 kişi kalıp nöbete 1 kişi kalıyor 5 kişinin yapacağı işi 1 yada iki kişi yapmak zorunda kalıyor

hezarfen
hezarfen - 5 ay Önce

Acil Sertifika Programı İLYAD, ÇİLYAD, TRK vb. eğitimleri almış personel tarafından, asgari ilk ve acil yardım ekipmanları sağlanarak (Oromatik Defibilatör dahil) ve görev tanımlanması, girişimsel işlem ve ilaç uygulama yetkilerinin de verilmesi şartları sağlanarak, oda tahisisi, çalışma saatlerinin belirlenmesi, gerekiyorsa vardiya sistemi uygulanmasıyla sistem sağlıkla işler. Ayrıca öğrencilerin aile hekimleriyle işbirliği yapılamalı, aşılama durumları, ,kronik hastalıkları vb. takipleri de yapılmalıdır. Aile hekimliği personelindeki gibi nüfus (öğrenci sayısı) belirli bir sınırda tutulmalıdır,maaş ve performans iyileştirilmelidir. Büyük okullarda Milli Eğitim Bakanlığı kendi sağlık personeli kadrolarını oluşturmalıdır. (Geçmişte yatılı okullarda hemşire kadroları vardı)

Hemşire
Hemşire - 5 ay Önce

Ama lütfen oraya da 3-5 yıllık hemşire olan torpilliler gitmesin. Belli bir yılını doldurmuş olanlar gitsin. Burda bari bir liyakat olsun.

Hemşire
Hemşire @Hemşire - 5 ay Önce

Kıdem tabiki önemli, sınavda ne soracaklar Allah aşkına, hastane çalışan okulda çalışamayacak kadar beceriksiz mi ki sınav yapacaklar

Sağlıkcı
Sağlıkcı @Hemşire - 5 ay Önce

Kıdemcilik oynamaktan bi bıkmadınız. Liyakat istiyorsanız sınavla olsun.

Güzel bir proje
Güzel bir proje - 5 ay Önce

Tamam ne güzel bir proje. Merkezde görevlendirme ile çalışanlar okullara görevlendirilsin. Böylece avare avare dolaşan görevlendirilmiş personel hiç değilse bir işe yarar.Diğerleri de en azından işinde uzmanlaşır önleri açılır

SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

BENCE CAMİLERDE DE BİR SAĞLIK GÖREVLİSİ BULUNSUN.SAYGILARIMLA.

mustafa
mustafa - 5 ay Önce

112ler kapansın artık her apartmana da bir sağlık görevlisi koyduk mu tamam...

sağlık Meslek Lisesi
sağlık Meslek Lisesi - 5 ay Önce

okullara sağlık meslek lisesi öğrencileri atanmalıdır. Lisans mezunu bir sağlıkların hastanelerde daha çok faydası olur. Hele şehir hastaneleriyle birlikte ciddi sağlık personeli açığa çıkar. Bu yüzden bu iş çok güzel yapacak sağlık meslek lisesi öğrencileridir.

Mustafa
Mustafa - 5 ay Önce

Sağlık Bakanlığı personeline Mobbing uyguluyor. Bunun gibi birçok proje üretiliyor ve bşrçok merkez açılıyor. Ancak bu projeleri hayata geçirirken tüm yük mevcut personele yükleniyor ve personel iş yükü altında il yapamaz hale getiriliyor. Halk bunları görünce iyi şeyler yapıldığını sanıyor ancak sağlık personeline birkaç iş bir anda yapsın diye verildiğinden aldığınız tüm hizmetlerin kalitesi düşüyor. Eğer Sağlık Bakanlığı bu projeyi yeni personel istihdam ederek yapacaksa bravo, yok personele yeni bir iş kitleyecekseniz var olan işyükünü artıracaksanız, reklamınız batsın!


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması