SAĞLIK BAKANLIĞI AYRIŞTIRICI POLİTİKALARDAN VAZGEÇMELİ

SAĞLIK  BAKANLIĞI AYRIŞTIRICI POLİTİKALARDAN VAZGEÇMELİ
05 Mart 2018 Pazartesi 21:25

                        Sağlık- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza ÖKSÜZ yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında; ‘’bu seneki 14 Mart Tıp Bayramında Sağlık Bakanımızın bir birinden kıymetli çalışanlarımız için bazı müjdeleri açıklayacağını kamuoyuyla paylaşmasından sonra çalışanlarımızda büyük bir heyecan ve beklenti oluşmuştur. Tam 4 yıl önce Başbakan iken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip ERDOĞAN tarafından her sağlık çalışanı için 5 yıla 1 yıl yıpranma payının verileceği müjdesinin de torba yasa taslağının içinde yer alacağı ifade edilmektedir. 5510 sayılı İş Kanununa göre riskli işler arasında sayılan  sağlık işleri bir ekip işidir. Bu nedenle yıpranma payının sadece sağlık hizmetleri sınıfını değil sağlık işlerinde çalışan bütün personeli ve toplumun bütün dezavantajlı gruplarına hizmet etmekte olan sosyal hizmet çalışanlarımızı da kapsayacak şekilde olması beklentimizdir.Bir 112 Ambulans ekibi vakaya gidiyor ekipte görev yapan doktor,att,paramedik,hemşire veya sağlık memuruna sen yıpranıyorsun hakkındır diyebilen bakanlık ambulansı vakaya getiren şoföre ise kardeş sen gih sınıfında olduğun için, yıpranmıyorsun mu? Diyecek.

               Hekimlerimizin emekli maaşlarının arttırılacağına yönelik haberleri memnuniyetle karşılıyoruz. Emekli ücretleri çok düşük olan hekimlerimizin maaşlarının daha da arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Şuan ülkemizin içinde bulunduğu durum Afrin’de yürütülmekte olan ve emperyalist şer odaklarına karşı ülke olarak  verilen mücadele ortada iken parayı gündeme getirip, paranın miktarını tartışma konusu yapacak değiliz. Ancak bakanlığımız tarafından bu iyileştirmenin sadece hekimlere yönelik olacağının dile getirilmiş olması bizleri ve bakanlığın yüzde sekseninden fazlasını oluşturan hekim dışında hizmet veren diğer bütün meslek gruplarımızı hayal kırıklığına uğratmıştır. Bakanlığın bu ayrıştırmacı politikasından vazgeçip bir meslek grubuna öz evlat diğer meslek gruplarına üvey evlat muamelesi yapmasını kabul etmiyor ve bu tutumu doğru bulmuyoruz. Yapılacak olan iyileştirmenin sektörde çalışan herkese yapılmasını bekliyoruz.

           Bakanlığımızın meslek grupları arasında ayrıştırmacı politikalar yürüttüğü diğer bir sistem ise yürürlükte olan döner sermaye sistemidir. Adaletsiz,iş ve çalışma barışını bozan,artan iş yoğunluğunun dışında çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz yönde etkileyen en önemli etken haline gelen döner sermaye sisteminin revize edilecek veya savunulacak hiçbir tarafı kalmamıştır. Bakanlığa bağlı pek çok kurumda hekim dışında kalan meslek gruplarında çalışan arkadaşlarımızın hiç birisi  sabit ek ödeme dışında döner sermaye alamamaktadırlar.Daha adil bütün meslek gruplarımızı kapsayıcı ve mutlu edecek yeni bir döner sermaye sisteminin bakanlığımızca hazırlanıp yürürlüğe girmesi elzem bir ihtiyaçtır.Yeni yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar, yukarıda bahsettiğimiz konuların içerisinde yer alacak olduğu torba yasa tasarısının içerisine döner sermaye gelirlerinden kesilen ve maliye bakanlığı tarafından belirlenen %15 hazine payının %1 e düşürülmesi ile ilgili bir düzenlemenin konulması,çalışanlarımıza dağıtılacak olan tutarı arttıracağından geçici olarak sağlık personelini ve kurumları rahatlatacaktır.

MUTLU ÇALIŞAN, MEMNUN HASTA

Milletimiz tarafından en çok memnuniyet oranın olduğu ve kısa sürede yapılan reformlarla ülkemizde sağlık sektöründe yeni bir çağın açılmasının en büyük baş aktörü şüphesiz 7/24 fedakarca ve büyük bir özveriyle hizmet eden sağlık çalışanlarımızdır.Ekip olarak,bir bütün halinde bu hizmetleri sunan çalışanlarımız ne kadar mutlu olursa, hizmeti alan milletimizde o derece memnun olacaktır.Bakanlığımızca bu memnuniyetin ve hizmetlerin artarak devam ettirilmesi isteniyorsa ayrıştırıcı politikalar yerine adaletli,bütünleştirici ve motive edici politikalar beklemekteyiz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz taleplerin takibi ve desteklenmesi sürecinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olarak  başta iktidar milletvekillerimiz olmak üzere siyasilerimizin,Sn.Başbakanımızın ve Sn.Cumhurbaşkanımızın desteğini istiyoruz’’dedi.

                                                                                                                                                                                                            Sağlık- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza ÖKSÜZ 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cumali koçaş - 2 hafta önce
Cumali Koçaş Helal olsun başkan. genel merkezin dile getirmesi gereken, tüm sağlık çalışanlarının ortak beklentisi olan konuları, Tekirdağ şube olarak dile getirdiğiniz için... Her ne kadar üyeniz olmasam da olumlu konularda her zaman yanınızda ve destekçinizim SAĞOLUN..
Avatar
sağlıkçılar - 2 hafta önce
SAĞLIKÇILARIN ACİL OLARAK YAPILMASINI BEKLEDİKLERİ İSTEKLERİ:
* Lisans tamamlayanların ek göstergesinin 3600 olması.
*Döner Sermayenin artarak tamamının sigortaya yansımasını
*Yıpranmanın bütün personeli kapsayacak şekilde eşit olarak verilmesini
* Döner sermayenin eşit bir şekilde dağıtılmasını.(katsayı olayı ile döner sermaye musluğu doktorlara akıyor. Yardımcı sağlık personeli sıfıra yakın alıyor.)
* Kurum olarak maaşlara zam istiyoruz. Uzun yıllar geçti aradan kurum olarak zam alamadık.(Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim aldı)
* Hasta memnuniyet bizler sayesinde % 80 görmüşken bu orana bizler getirmişken aynı oran sağlık personelleri için geçerli olmamaktadır.
* Özlük haklarda iyi bir iyileştirme istiyor
* Hafta sonlarının yıllık izinden sayılmamasını istiyor.
* Sağlıkçılar ulaşımda indirim istiyor.
..
Avatar
Hemşire - 2 hafta önce
Yıpranma payı geçmişe dönük olarak verilmeyecekmis bunu düzeltin 4 yıldır ancak meclise geldi meclisde ne kadar bekleyecek Allah bilir bu kanun 14 mart tıp bayramında geçmişe dönük olarak verilmeliydi ...
Avatar
ÜVEY EVLAT VHKİ - 2 hafta önce
LİSANS MEVZUNU VHKİ 'NİN DÖNER SERMAYESİ SIFIR TL.BOŞUNA OKUMUŞUZ
Avatar
VHKİ - 2 hafta önce
ELİNİZE DİLİNİZE SAĞLIK, GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ. İNŞAALLAH DİKKATE ALINIR.
Avatar
Hemşire - 2 hafta önce
Yıpranma payını bekliyoruz. Bakalım nasıl sonuçlanacak
Avatar
Osman - 2 hafta önce
Ambulansı yıllarca hiztmeli memurlar kullandı. Türkiyenin gerçeğini bilen sendikalarla çalışmak veya üyesi olmak çok güzel bir duygu olurdu.. ...
Avatar
Sağlıkçı - 2 hafta önce
Sağolun