Sağlık Bakanından Gündeme Dair Bazı Konularda Açıklama

Sağlık Bakanından Gündeme Dair Bazı Konularda Açıklama
22 Şubat 2016 Pazartesi 11:32

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2015 yılında sağlık yöneticilerinin kapı çalarak ziyaret ettiği ev sayısının 289 bin 741, bugün itibariyle 335 bine ulaştığını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, tütünle mücadele ve sezaryenle ilgili de Mart ayı sonunda bir eylem planı açıklanacağını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Planlama ve Değerlendirmesi toplantısı Antalya'nın Serik İlçesi Belek turizm bölgesinde bulunan Regnum Carya Hotel'de yapılıyor. Toplantının açılışını yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün evlilik yıldönümü olduğunu belirterek, "Aile hayatı önemli, bugün benim içinde yani 20 Şubat 1977 evlilik yıl dönümümüz, Rabbim inşallah 41 kere maşallah demeyi önce bizlere nasip etsin. Eşime buradan şükranlarımı ifade etmek istiyorum, gerçekten hayatın bütün zorluklarını paylaşarak azaltmanın ne olduğunu, bu hayatta paylaşarak azalttığın, sıkıntıların ve zorlukların, paylaşarak büyüttüğün nice mutluluklara vesile olduğunu birlikte yaşamının hazzını ve huzurunu yaşadığımı ifade etmek istiyorum" dedi.

Son terör olaylarına değinen Bakan Müezzinoğlu, "Bu ülkenin bu güçlü yolculuğuna tuzak kurmak isteyenler, çukur kazanlar o çukurlara kendileri düşecek, bu millet o zihniyeti mutlaka o çukurlara gömecektir" dedi.

70 BİN YENİ YATAK KAPASİTESİ

Toplantıda dört temel başlığın konuşulacağını, sağlık politikalarının ve sağlıkta gelecek vizyonunun bunlara göre şekilleneceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık bilimlerinde Türkiye'nin bugün olduğu noktayı kabul etmesi mümkün değil. Eğitim ve araştırma hastanelerinin dinamiklerine eğitimi ve araştırmayı çok daha güçlü yapabilmeliyiz. Bakanlık olarak kamu özel işbirliğiyle 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin ihale süreçlerini tamamlandık, inşaat süreçleri devam ediyor. Sadece kamu olarak da inşaatları veya ihaleleri devam eden hastanelerin 40 bin yatak kapasitesi var. Toplam 70 bin yatak kapasitesini yenileyen dünyada başka ülke yok."

Dünyanın en iyi teknolojilerini getirerek övünmeye devam edemeyeceklerini, yerli, mili üretimi geliştirmek için Türkiye'nin bu alanda güçlü bir yolculuk yapacağını anlatan Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'nin geçen yıl itibarıyla 500 bin yabancıya sağlık hizmeti sunduğunu ve sağlık turizminden 3 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini açıkladı.

335 BİN EVE HASTA ZİYARETİ

Geçen yıl ocak ayında sağlık müdürleri, genel sekreterler ve halk sağlığı müdürleri başta olmak üzere tüm yöneticilerle başlatılan hastaların ev ziyareti uygulamasını anlatan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Her ay 10 hasta ziyareti yapacağız demiştik. Üniversite, özel veya bizden sağlık hizmeti almış hastalarımızın evde çatkapı ziyaretlerini, önce yadırgandı ama sonra geçen yıl mart ayında müthiş bir başarı yakaladık. Açıkçası beklediğimden de çok daha güçlü bir başarıya imza atıldı. 2015 yılında sağlık yöneticilerimizin kapı çalarak ziyaret ettiği ev sayısı 289 bin 741. Ziyaret bu ay itibariyle 334 bin 609. Yani 2016 rakamları da ilave edildiğinde 335 bin evin kapısı çalındı. Bu Şırnak'ta, Cizre, Van, Edirne, Hakkari'de, Diyarbakır'ın sur ilçesinde de bu kapılar çalındı. Bu insanlar bizim insanlarımız ve sağlık alanında devletinin, yöneticilerinin yanında olmasından duyduğu bazı ve güveni ben 10 yıldır hep yaşadım, sizler de yaşadınız. Bu rakam önümüzdeki yıl 500 bin hedefini yakalayacak ve geçecektir."

SAĞLIK BİLGİLERİNE DOKUNMATİK ULAŞILACAK

Güvenlikli sağlık bilgileri veri tabanı hizmetinden söz eden Bakan Müezzinoğlu, "Bütün sağlık verilerini cebinde taşıyabildiği, parmağının ucunda, dokunduğunda ulaşabildiği, analiz yapabildiği veya dünyanın hangi noktasına giderse gitsin başına bir sağlık sorunu geldiğinde dününe ait sağlık bilgilerine ulaşabildiği güvenlikli sağlık bilgi veri tabanını tüm vatandaşlarımızın imkanına sunduk" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, sağlık dostu okul eylem planı ile ilgili bilgi verirken, "Sağlık dostu okul MEB'le hazırladığımız ve son hale getirdiğimiz eylem planını okullarda, sınıflarda uygulanacak. Sınıfın sağlık temsilcisi, okulun bir sağlık elçisi, sağlık gönüllüsü öğretmen ve sağlık dostu okul vizyonu inşallah okul aile birlikleriyle birlikte 6-10 yaş grubu çocuğun sağlıkla ilgili kültürüne hazına hangi birikimleri koyabilirsek o çocuğu yarınlarıyla ilgili yönlendirmeyi yükseltebiliriz" dedi.

ORTALAMA YAŞAM SÜRESİ 70'İ AŞTI

Doğumdan itibaren 70 yaşını yakalamış bir ülke konumunda olduğumuzu kaydeden Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"70'in üzerine yavaş yavaş geçiyoruz ve inşallah 2018-2019'lara geldiğimizde bu 79- 80 olacak. Bu anlamda başarıyı yakalayabilmek için ve kronik hasta yükünü planlayabilmek ve hedeflerimizi tutturabilmek içinde sağlıklı bireyi, bireyin sağlıklı yaşam sürdürmesi kültürünü oluşturabilmeliyiz. Yoksa kronik hastalık yükü her geçen gün artan ve finansman yükünün de arttığı ve bununda getirdiği ekonomik zorlukları bu ülke insanlarına asla yaşatmamalıyız. Sağlıklı beslenme, hareketli yaşam ve kötü alışkanlıklardan uzak duran bir toplum ve nesli hazırlamamız lazım."

TÜTÜNLE MÜCADELEDE YENİ DÜZENLEME

Müezzinoğlu, tütünle mücadelede yeni düzenleme çalışmalarına başladıklarını ve Meclis'e gitmesi gerekenlerin taşınacağını söyledi. Sağlık teşkilatının 78 milyonun tamamıyla iletişim kurabilecek tek alan olduğuna da dikkat çeken Müezzinoğlu,"Sigara sağlığa zararlı cümlesini 10 saniye içerisinde göz göze geldiği insana söyleyebilecek bir mesleğiz. 'Merhaba nasılsınız, doktorlar diyor ki sigara sağlığa zararlı.' 10 kişiden bir kişi yakalayabiliriz. O kişide onlarca insanın bırakmasını sağlayabilir. Soruyoruz, 'Çocukların var mı var, onlar rahatsız mı'? Evet. Onların hatırına bırakın. 'Bakanın hatırına bırak demiyorum, git oğlunun, kızının, eşinin hatırına bırakın" dedi.

SEZERYANLA İLGİLİ EYLEM PLANI

Bebek ölümleri, anne ölümleri, sezaryenle ilgili rakamları her hafta aldığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Anne ölümlerinin hele hele Türkiye ortalamasının üzerinde olan illerimiz, bebek ölümleri yeniden hangi tedbirleri alacaksa onlar il, bizde bakanlık düzeyinde hangi destek, yatırımı istiyorsanız, yol haritalarınızı gözden geçirerek planlayıp, bunları çok hızlı yapacaksınız" dedi. Anne ve bebek ölümlerinde ülkenin bulunduğu durumu kabul etmeyeceklerini anlatan Müezzinoğlu,"Sezaryenle, daha doğrusu normal doğumla ilgili inşallah eylem planını mart ayı sonu açıklayacağız. Bunun SGK boyutu var ve bizim bakanlıkla ilgili alamız gereken kararlar var" diye konuştu.

Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu, Kepez Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde 89 adet ambulans ve 6 adet UMKE aracı dağıtım törenine katıldı. Ambulansların ve UMKE araçlarının anahtarlarının teslimi 23 ilden gelen şoförlerine yapıldı. Ambulans ve UMKE araçlarının dağıtım töreninde konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, "Antalya'nın her köşesinde, her mahallesinde bu ay yıldızlı bayrak nasıl dalgalanıyorsa, Cizre'nin her köşesinde bu ay yıldızlı bayrak öyle dalgalanacaktır. Diyarbakır'ın, Sur'un, Cizre'nin, o hainler, teröristler, o hainlere yardakçılar bilsinler ki o kazdıkları çukurlara o teröristleri bu millet gömecektir. ve inşallah bu ülkenin her köşesinde huzur ve güven olacaktır. 78 milyon insanımız Antalya'da olduğu gibi ülkenin her köşesinde yarınla umutla ve güvenle bakacak" dedi.

Antalya'ya, Almanya'dan gelen bir turist trafik kazası geçirdiğinde, Almanya'dan ambulans uçak gelip turisti Almanya'ya götürdüğünde 'Vay anasını be' denilen o günlerin görüldüğünü anlatan Bakan Müezzinoğlu, "O gün 'muhtar bile olamaz denilen' Recep Tayyip Erdoğan, o günlerde çıktı ve 'Almanya'da ne varsa Türkiye'de de o olacak. Alman, İngiliz, Fransız halkı neye layıksa benim milletim de hak ediyor' dedi. Şimdi ambulans helikopter, uçak, botlarımız var. Daha iyi ve güzelini yapacak bir Türkiye var ve bundan rahatsız olanlara da, bize ve bu millete yaptıklarının bedelini inşallah milletçe ödetmeye hazır mıyız?" diye konuştu.

Şehitlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Bakan Müezzinoğlu, "Milletimizin başı sağ olsun. Bu ay yıldızlı bayrağın dalgalanması için hep birlikte şehit olmaya hazır olduğumuzu da rahatlıkla söyleyebilen bir milletin evlatlarıyız. Dolayısıyla vatan bölünmeyecek, vatanın her köşesinde bu ay yıldızlı bayrak dalgalanmaya devam edecek" dedi.

İktidar olduklarında 115 bin vatandaşa bir ambulans düştüğünü dile getiren Müezzinoğlu, şimdi 15 bin vatandaşımıza bir ambulans düştüğünü ve 5 binden fazla ambulans olduğunu dile getirdi. Bakan Müezzinoğlu, konuşmasının ardından da ambulansların ve UMKE araçların anahtar teslimlerini gerçekleştirdi. Ardından da özel bir helikopterle Elmalı İlçesi'ndeki 50 yataklı Elmalı Devlet Hastanesi'nin açılışı için Elmalı'ya hareket etti. Bakan'ın helikopterine polis helikopteri de eşlik etti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Geçmişimizde olduğu gibi bugünlerde de bu milletin tarihi güçlü yolcuğuna çukur kazanlar, tuzak kuranlar bugünlerde yine başımızı ağrıtıyor, yüreğimiz sızlatıyor, vicdanımızı kanatıyor" dedi.

Müezzinoğlu, Elmalı Devlet Hastanesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sağlık hizmeti sunumunun eksiklerini kapatabilmek için 13-14 yıldır gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

"Evliyalar diyarı" Elmalı'da bulunmaktan, Elmalılı Hamdi Yazır'ın doğduğu, büyüdüğü topraklarda olmaktan mutluluk duyduğunu anlatan Müezzinoğlu, milletten aldıkları güçle gece gündüz çalıştıklarını ifade etti.

Müezzinoğlu, "Geçmişimizde olduğu gibi bugünlerde de bu milletin tarihi güçlü yolcuğuna çukur kazanlar, tuzak kuranlar bugünlerde yine başımız ağrıtıyor, yüreğimizi sızlatıyor, vicdanımızı kanatıyor. Şehitlerimiz geliyor, bu ay yıldızlı bayrağın Türkiye'nin her köşesinde dalgalanmasından rahatsız olan teröristlere mutlaka en ağır bedeli tarihte olduğu gibi bugün de ödetecektir" diye konuştu.

Türk milletinin birlikte büyük bir millet olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu gücümüzden rahatsız olanlar, bu güçlü yolculuğumuzu engellemek isteyenler, bu güçlü yolculuğun önüne tuzaklar kurmak isteyenler bilsinler o tuzaklara kendileri düşeceklerdir. Kazdıkları o çukurlara bu millet onları gömecektir, bu iradesi vardır" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, güçlü sağlık hizmetlerini başardıklarının altını çizerek, daha çok yatırım, daha çok hizmet anlayışıyla çalıştıklarını belirtti.

Bin kilometreye bin bisiklet sözü

Elmalı'da sigara kullanımının yüksek olduğuna işaret eden Müezzinoğlu, Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin'den sigarayla mücadeleye yönelik çalışma yapmasını istedi. Müezzinoğlu, Başkan Öztekin'e haziran ayına kadar bin metre bisiklet yolu yaparsa bin adet, 5 bin metre bisiklet yolu yaparsa da beş bin bisiklet göndereceğinin sözünü verdi.

Hastaneye, ambulans ve acil hizmete ihtiyacı olanların yanlarında olduklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"O gün birileri ona 'Muhtar bile olamazsın' diyordu. 'Muhtar bile olamazsın' denilen liderin kim olduğunu siz iyi biliyorsunuz. Birileri 'Ben güçlüyüm' dedi, birileri 'Bu milletin ensesinde boza pişirmeyi öğrendim, boza pişirmeyi çok başardım. 60'lı yıllarda ben bu milletin milli iradesini idama götürebilmeyi başardım' dedi. Birileri ona alkış tuttu. Birileri milletin siyasi iradesinin üzerinden silindir gibi geçti, darbe yaptı. 'Ben ne istiyorsam bu ülkede o olacak' dedi. Ama o Recep Tayyip Erdoğan'a bu cümleler sökmedi, 'Muhtar bile olamazsın' diyene o şu cevabı verdi. Çıktı dedi ki, 'Millet ne ister o olacak.' AK Parti olarak millet ne derse o olacak diyoruz."

Konuşmaların ardından, 2013 yılında yapımına başlanan 52 yataklı Elmalı Devlet Hastanesinin açılışını gerçekleştiren Müezzinoğlu, servislerde incelemelerde bulundu 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.