Sağlık Bakanından Eş Durumu Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanından Eş Durumu Hakkında Açıklama
10 Kasım 2017 Cuma 13:06

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalar yaptı. Demircan, doktor intiharlarının kendilerini derinden yaraladığını belirterek, intiharların nedenin araştırılmaya açık olduğunu söyledi.

Nöbet yükleri azalacak

Uzmanlık öğrencilerin yoğun nöbetle karşı karşıya kalmalarının nedenlerinden birinin eğitim, diğerinin ise asistan kadrolarının yetersizliği olduğuna işaret eden Demircan, kadrolar doldurulabilirse nöbet yükünün azalacağını aktardı.

'Performans konusu bizim de gündemimizde'
Demircan, "Türkiye'de pratisyen açığı yakın yıllarda, 5 yıl içerisinde kapanacak gözüküyor. Bu nedenle tıpta uzmanlık için 6 bin olan kadroyu 8 bine çıkardık, 2 bin ilave ediyoruz. Bundan sonraki yıllarda giderek artıracağımız bir husus bu. Bu sayede asistan sayılarında artış olacaktır, nöbet baskısını bir şekilde azaltmış olacağız. Performans konusu bizim de gündemimizde. Yeniden gözden geçirmek için çalışıyoruz." dedi.

TUS sonuçları mahkeme sürecine bağlı

Atamaları yapılan pratisyenlerin güvenlik soruşturmalarının KHK gereğince göreve başlatılmadan tamamlanması gerektiğini anlatan Demircan, soruşturması tamamlananların süratle atandığını bildirdi.

Demircan, TUS sonuçlarının açıklanmasının, sorulara itiraz nedeniyle geciktiğini, mahkeme sürecinin tamamlanmasından sonra atamların yapılacağını kaydetti.

Eş durumuna ilişkin yönetmelikte düzenleme yapılacak

Sağlık çalışanlarının eş durumuna ilişkin yönetmeliğini düzenlemek istediklerini ifade eden Demircan, fakülteyi birincilikle bitirenleri teşvik için YÖK ile çalışma yürüttüklerini söyledi.

Ahmet Demircan, "Türkiye'nin ihtiyacı olan hekim sayısına ulaşacak şekilde hekim yetiştirme noktasında açığımız var. Bu açığı kapattığımızda rahat edeceğiz. Gözlemlediğim şudur ki Türkiye pratisyen açığını 5 yıl içerisinde tamamlayacak görünüyor ama uzman açığını tamamlamak biraz daha zaman alacak. 5 yıl beklemeden TUS için kadroyu attırdık." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Demircan, cezaevlerindeki tutuklu ve mahkumların sağlık şartlarına ilişkin Adalet Bakanlığı ile görüşeceğini de ifade etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hemşire - 4 ay önce
Sayın bakan sağlık çalışanlarının özlük hakları yıpranma payını geçmişe dönük bunlar hakkinda ne zaman açıklama yapcaksiniz
Avatar
radyoloji - 4 ay önce
keşke bakanım sağlık bakanlığında görev yapan sağlıkçıları da istedikleri şehirde eş ataması yapılsa çok mağduruz
Avatar
Saglikci - 4 ay önce
Teşkilat yasasi degisikligi bakanimiz icinonemli olsa keske,zira illerde saglik müdürleri yok hala bekliyoruz
Avatar
gülendam - 4 ay önce
25 yılı bitirenler nöbetten muaf olmalı çok uykumuz geliyor nöbette....
Avatar
Her çocuk akşam babası ile oynamak ister..Bu bir Haktır.. - 4 ay önce
DHY ye her tıp fakültesi mezunu gitmelidir.Aile kuramı meslek ve statünün üzerindedir.Her ailedeki çocuk ve eş birlikteliği hak eder ki bu tüm uluslarda inançlarda bir hak'tır.
Eşi bilmek nerde eşi şu..eşi bu..tamamda o ailedki çocuk hükümdar tanımaz.Akşam Annesini babasını ister.Her mezun olan DHY giderse 1,5 yıl olan sürede muhtemelen 6 aya düşecektir.
Sayın bakanımızdan statüye bakılmaksızın her Tıp fakültesi mezunu bir kereye mahsus DHY ye gider şeklinde düzenleme istiyoruz.
Avatar
dr - 4 ay önce
denlik isteyen tus ta başarı göstersin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
belkıs çınar - 4 ay önce
denklik bekleyen onca pratisyen hekim madur ve heba ediliyor.. hali hazırda bunca insan değerlendirilmezken gökten zembille indirerek mi açık kapatma planlanıyor.....???????????
Misafir Avatar
MA-Ğ-DUR - 4 ay önce @belkıs çınar
Yurt dışında tıp okuyanlar var diyorsunda, görende ne hekimler var diyecek, gürcistan - azerbaycan da tıp okuyanları görüyoruz maalesef
Misafir Avatar
ad - 4 ay önce @belkıs çınar
ülke dışında okuyan hiç kimsenin "madur" olduğunu düşünmüyorum.
Avatar
şube müdürü - 4 ay önce
Yaklaşık iki yıldır şube müdürlerinin mazeret atamaları (eş ve sağlık ) yapılmadı.