Sağlık Bakanı KOCA: İddialar Asılsız

Sağlık Bakanı KOCA: İddialar Asılsız

Bazı basın yayın organlarında tıbbi malzeme alınmaması sebebiyle hastanelerde ameliyatların durduğuna ve piyasada bazı ilaçların bulunamadığına dair haberler yer almaktadır. Dövizdeki kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği veya idareler tarafından bu tarz talimatlar verildiği iddialarının aslı yoktur.
AK Parti hükümetleri olarak sağlıkta tasarruf olmaz düşüncesi ile vatandaşımızın en iyi seviyede sağlık hizmetine erişimi için eldeki imkanların tamamını seferber etmiş durumdayız. Vatandaşlarımızın ilaçlarını eczanelerden temin edebilmesi ile başlayan kolaylıklar zinciri, sağlık kurumlarımızın tamamının halkımızın kullanımına açılması ile devam etmiş, sağlık kurumlarımızın altyapısı ve kalitesi iyileştirilerek, sayısal imkanları geliştirilerek tüm dünyaya örnek olarak gösterilen bir sağlık dönüşümüne imza atılmıştır.
Tasarruf gerekçesi ile sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamaya müsamaha göstermemiz mümkün değildir. Ancak bu yaklaşım, israftan kaçınılmayacağı anlamına gelmemektedir. Mevcut ekonomik şartlar içerisinde, israf kalemlerinin engellenmesi konusunda kurumlarımızın, diğer tüm kamu kurumları gibi birtakım tedbirler almaya çalışması da gereklidir. Aynı şekilde döviz kurundaki artış nedeniyle ithal edilen bazı ilaçların piyasada bulunmadığına dair haberler de çeşitli mecralarda yayımlanmaktadır. Mevcut durumu istismar ederek ilaç ve tıbbi malzemeye erişimi engelleyecek her türlü teşebbüs ve kamuoyunda erişimin engellendiği algısını oluşturacak faaliyetleri Bakanlığımız titizlikle takip etmektedir. Bütün ilaçların piyasada bulunması konusunda saha ekiplerimiz her zaman olduğu denetimlerine devam etmektedir.
Tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmaması sebebiyle piyasada bulunması kritik önemde olan bir ürünün sadece fiyatı nedeniyle piyasada bulunmaz hale gelmesine asla müsaade etmemekteyiz. 
Halk sağlığı için gerekli olan bir ilacın bulunmaması halinde Bakanlığımız gerekli tedbirleri uygulamaya sokarak hastalarımızın mağduriyetine izin vermeyecektir.
Sağlık Bakanlığı olarak ekonomik dalgalanmaların herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerini, dolayısıyla vatandaşlarımızın sağlığını etkilememesi için gerekli tedbirleri almış olduğumuz hususunda kamuoyunu bilgilendiririz.

Dr. Fahrettin KOCA
T.C. Sağlık Bakanı

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 22:45YORUM EKLE
YORUMLAR
DURUGÖZ
DURUGÖZ - 5 ay Önce

durum,umarım dediğiniz gibidir.

Yersen
Yersen - 5 ay Önce

Çalışanlar olarak biz biliyoruz gelen yazılardan bakanın haberi yok mu

3nokta
3nokta - 5 ay Önce

Hiç de bile

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

Bir düzenlemede bizim için yapın görelim
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

Tüldenim lee
Tüldenim lee - 5 ay Önce

Turkiyede sağlıkta olan performans sistemi acilen değişmeli bur tarafta 3750 tl ekstra geliri olmayan saglikci var bir tarafta 5 bin 6000 tl olanı var buda asılsizi araştırın sayın bakanım sifir döner sermaye alan var saglikcilar daki şu döner muhabbetini kaldırın nöbetler ve liyakata gire sistem gelsin bu ülkenin kaynakları boşa gitmez

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

2351 kişi sınavı kazandı ataması yapılamadı buda mı asılsız bir açıklama bekliyoruz

icraat
icraat - 5 ay Önce

İcraatın bittiği yerdeyiz.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması