RTÜK ”amniyotik bant” haberine ceza verdi

RTÜK’ten ”amniyotik bant” haberleriyle ilgili olarak STAR TV ve TGRT’ye uyarı cezası

RTÜK ”amniyotik bant” haberine ceza verdi

Tıbbi bir malzeme zannedildiği ve araştırılıp doğrulatılmadan haber yapıldığı için kamuoyuna “anne karnında unutulan amniyotik bant” olarak yansıyan ve yanlışın sürdürülmesi sonucu hekimlerin hedef gösterildiği olayda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin şikâyeti üzerine STAR TV ve TGRT’ye uyarı cezası verdi.

1 Aralık 2018 tarihinde söz konusu kanallarda yer alan haberleri değerlendirmeye alan RTÜK, haberlerin hekimlik mesleğinin itibarına zarar verecek nitelikte olduğu tespitini yaptı ve toplumun bilgi edinme hakkına hizmet etmesi gereken medya organlarının, haber içeriklerini oluştururken haberin doğruluğunu detaylı olarak araştırmasının sorumlu yayıncılık gereği olduğunu vurguladı.

Haberin asılsız ve yanlış olduğu, doktorların zan altında bırakıldığı, haberde geçen “amniotik bant”ın tıbbi bir rahatsızlık olduğu, yayıncı kuruluşun haberi yaparken uzman görüşü almadığı sonucuna varan RTÜK, TTB’nin 4 Aralık 2018 tarihli RTÜK başvurusu ile birlikte değerlendirildiğinde, haberlerde 6112 Sayılı RTÜK Yasası’nın 8. maddesinin 1. fıkrasının (ı) bendinin ihlal edildiğine oybirliği ile karar verdi.Yasanın ilgili bendi şunu içeriyor:

“Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.”

RTÜK’ün kararı için tıklayınız.

ttb

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 23:29YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 5 gün Önce

ASILSIZ HABER,GERÇEKTEN ÇOK ÇİRKİN,İNSANLARI RENCİDE EDİCİ.SAYGILARIMLA.

Yuuksel
Yuuksel - 5 gün Önce

Ortalık yalan yanlış haber dolu
Haberlere hiç bakmamak lazım

Ali ŞİRİN
Ali ŞİRİN - 4 gün Önce

Bu haberden prim yapmaya yada çıkar sağlamaya çalışan hastaya ne oldu

Ben şahsen çalışmaya karşıyım
Ben şahsen çalışmaya karşıyım - 5 gün Önce

Çalışmaya niyeti olmayan filozoflar var bir de. Amaaaaan ne olacak sanki, olmaz olmaaazzzz bizde olmaz derler genelde. Valla çalışmaya karşı olmakta sorun yokta, yalnız çalışmaya karşı olanlar eğer yetkili pozisyona gelirse işte o büyük sorun. Çünkü hangi işiniz için gitseniz, bugün git yarın gel demelerinde sorun oluyor. Nasıl yapılacak işler? Nasıl yürüyecek hizmetler? Başkanlık sisteminin ise tam tersi amacı üretkenliği arttırmaktı.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması