OHAL Komisyonu hatası sağlıkçıyı yaktı

OHAL Komisyonu hatası sağlıkçıyı yaktı

695 sayılı KHK ile ihraç edilen bir Sağlık Bakanlığı personeli, göreve iade için OHAL Komisyonuna başvurmuştur.

Bu personelin dosyasında Bylcok kullanıcısı bulunmak kaydı vardır.

İhraç olunan personel, Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle Kayseri Ağır Ceza'da yargılanmış ve 6 yıl hapis cezası almıştır.

Ancak, morbeyin kumpasının açığa çıkarılması sonrasında, bu personelin İP kaydının da morbeyin ile Bylock'a bulaştığı tespiti yapılmış ve Ankara Bölge Adliyesi 4. Ceza Dairesi, istinaf sürecinde beraat kararı vermiştir. Karar Mayıs 2018'de kesinleşmiştir.

Ne yazık ki, OHAL Komisyonu sadece ilk derece mahkemesi kararının içeriğini görebilmekte, istinaf sürecini görmemektedir.

Bu nedenden dolayı da, bu personelin göreve iade başvurusu, eylül 2018'te, reddedilmiştir.

OHAL komisyon başlığı, bir kişi dahi olsa, bu tür hataların olmaması için şu hususlara dikkat etmelidir. Zira yaptıkları hata, FETÖ'yle mücadelede tüm Devlet kurumlarının itibarını etkilemektedir.1- Komisyon istinaf sürecini görememektedir. Bu konuda acil olarak tedbir alınmalıdır.

2- Bu karar, Komisyonda morbeyin listesi bulunmadığını göstermektedir. Bylock'a ilişkin dosyalarda, en azından son aşamada, morbeyin listesi üzerinden kontrol yapılmalıdır

3- Komisyon, bu türden hataları maddi hata olarak görüp, başvuruyu sonuçlandırmış olsa dahi, dosyayı yeniden ele almalı ve bir kişi dahi olsa mağduriyeti çözmelidir. Eğer maddi hata süreci işletilmez ise istinaf süreci görülmediği için başvuruları reddedilen bu kişiler masum olmalarına rağmen en az 1 yıl daha bekleyecektir.

5- Komisyonda bu hataları kim yapmaktadır, inceleme yapılmalıdır. Zira bu dosyada sadece "istinafı görmedik" özrü yeterli değildir. Kişi dosyasında, morbeyin mağduru olduğu bilgisi olmasına rağmen, yeterli inceleme yapılmadan karar alınmaktadır. Kararı alanlar hakkında gerekli disiplin süreci işletilmelidir.

İŞTE OHAL KOMİSYONU KARARI

İŞTE MAHKEMELERİN BERAATE DAİR KARARI

MEMURLAR.NET
YORUM EKLE
YORUMLAR
NİSA 58
NİSA 58 - 5 ay Önce

ŞÜPHESİZ Kİ ALLAH;SİZE,EMANETLERİ EHLİNE VERMENİZİ VE İNSANLAR ARASINDA ADALETLE HÜKMETMENİZİ EMREDER! DOĞRUSU ALLAH BUNUNLA SİZE NE GÜZEL NASİHAT VERİYOR.!.

x kişi
x kişi - 5 ay Önce

Neden bu komisyona iptal için başvuran herkese masum gibi davranıyorsunuz. Komisyon sonucunu bilmeden herkesi saflaştırıyorsunuz. Bu insanların %99'u devlet hainidir yada buna teşebbüs etmiştir.

MAZLUM
MAZLUM @x kişi - 5 ay Önce

ZALİMLERE EN UFAK MEYİL GÖSTERMEYİNİZ ,YOKSA SİZE DE CEHENNEM ATEŞİ DOKUNUR. (HUD 11/13)

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması