Nöbet Ücreti Kararı

nöbet ücreti kararı

Nöbet Ücreti Kararı
25 Aralık 2015 Cuma 10:55

Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında çalışan bir uzman hekim, ayda tuttuğu en az 6 saat nöbet nedeniyle ücret ödenmesi istemiyle Ege Üniversitesi Rektörlüğüne başvurdu.

Rektörlük başvuruyu reddetti. "Kurum bünyesindeki 657 sayılı Devlet
Memurları Kanunu'na tabi uzman doktorlara nöbet ücreti ödemesi yapılırken Yükseköğretim Kanunu'nda, bu kanuna tabi personele nöbet ücreti ödeneceğine dair bir hüküm bulunmadığı gerekçesiyle ödeme yapılmadığı" belirtildi.

"Ücret ödenmemesinin insan hakları ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu" öne süren uzman doktor adına
TürkSağlık-Sen, işlemin iptali istemiyle dava açtı.

İzmir 4. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemi iptal etti. Mahkemenin kararında, nöbet ücretlerine ilişkin uygulamanın tıp fakültelerinde öğrenim gören hekimleri kapsamasına karşın, üniversitelerin yataklı tedavi kurumlarında çalışan uzman hekimlere uygulanmamasının yasa koyucunun amacına aykırı bir uygulama olacağı belirtildi.

Kararda, haftalık çalışma saatleri dışında branş nöbeti tuttuğu tartışmasız davacıya, her bir nöbet saati için 657 sayılı yasaya tabi doktorlarda olduğu gibi nöbet ücretinin, Anayasa'nın 18. maddesinde düzenlenen ve "angaryayı yasaklayan" hükmü uyarınca ödenmesi gerektiği bildirildi. Aksi yönde tesis edilen işlemde hukukun genel ilkelerine uyarlık bulunmadığı kaydedildi.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü, idare mahkemesinin kararını temyiz etti.

Temyiz istemini görüşen Danıştay 8. Dairesi, temyiz istemini reddederek, İzmir 4. İdare Mahkemesinin kararını onadı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.