Muvafakat Verilmeyen 4/B'li Hemşire Dava Açmak Zorunda Kaldı

Muvafakat Verilmeyen 4/B Hemşire Dava Açmak Zorunda Kaldı

Muvafakat Verilmeyen 4/B'li  Hemşire Dava Açmak Zorunda Kaldı
26 Haziran 2016 Pazar 17:13

Sağlık Bakanlığı emrine Hemşire olarak atanan personel için muvafakat istenmiş ve görev yaptığı Kurumun muvafakat vermemesi nedeniyle de ataması yapılamamıştı.

Muvafakat verilmedigi için atamasi yapilmayan Hemsire tarafindan açilan davaya bakan Idare Mahkemesi;
 
-Kamu personelinin atanma ve yer degistirmesinde kamu yarari ve hizmet gereklerinin asil oldugunu,
 
-Anayasa ile korunmasi emredilen aile bütünlügünün göz ardi edilemeyecegini,
 
-Davacinin nakil yasagina tabi olmadigini
 
belirterek, Hemsire hakkinda tesis edilen islemlerde hukuka uyarlik bulunmadigina hükmetti.
 
Idare Mahkemesi kararinin temyiz edilmesi üzerine konuyu degerlendiren Danistay 5. Dairesi, Idare Mahkemesinin vermis oldugu Karar ve dayandigi gerekçenin hukuk ve usule uygun olduguna hükmetti.
 
Devlet memuriyetine ait kadrolara yapilacak atamalarda, muvafakat sarti aranmayan bir statüde çalismakta olanlar için muvafakat talep edilmesi ve muvafakat verilmedi diye atamalarinin yapilmamasi yoluna gidilmesine anlam vermek mümkün olamamakla birlikte, bu kadar açik hususlarda bile personele sikinti çikaranlarin bilgi edinmesi bakimindan, bu Mahkeme kararinin yararli olacagini ummaktayiz.
 
T.C.
D A N I S T A Y
BESINCI DAIRE 
Esas No : 2015/4699
Karar No : 2015/9524
 
Temyiz Eden (Davali) : 
Vekilleri : Av. Meltem Çaylak – Av. Esra Firtina
Cumhuriyet Bulvari No:144 Alsancak / IZMIR
Karsi Taraf(Davaci) : 
Vekili : 
Mansuroglu Mah. 286/6 Sk. No:11 Yurt Ism. K:3 D:8 Bayrakli / IZMIR
 
Istegin Özeti : Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Arastirma Hastanesi bünyesinde 657 sayili Yasa’nin 4/B maddesi kapsaminda hemsire olarak görev yapan davacinin, KPSS 2014/1 yerlestirme sonucuna göre Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Baskanligi emrine Manisa Iline hemsire olarak atanmasina muvafakat verilmemesine dair 18.09.2014 gün ve 24874 sayili islemin; kamu personelinin atanmasi ve yer degistirmesinde kamu yarari ve hizmetin gerekleri asil oldugu, Anayasa ile korunmasi emredilen aile bütünlügünün gözardi edilemeyecegi, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun davali idareye yönelik 25.07.2014 gün ve 4330354 sayili yazisi ile davacinin 2014/1 KPSS yerlestirme sonucuna göre kurum kadrolarina hemsire olarak yerlestirildigi, uygun görülmesi halinde naklen atanmasina esas teskil eden bilgi ve belgelerin istenildigi, davacinin nakil yasagina tabi olmadigi, dava konusu islemde hukuka uyarlik bulunmadigi gerekçesiyle iptali yolunda Izmir 5. Idare Mahkemesi’nce verilen 28/05/2015 günlü, E:2014/1440; K:2015/938 sayili kararin, dilekçede yazili nedenlerle 2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanununun 49. maddesi uyarinca temyizen incelenerek bozulmasi isteminden ibarettir.
 
Cevabin Özeti : Temyiz isteminin reddi gerektigi yolundadir.
Düsüncesi : Kararin onanmasi gerektigi düsünülmüstür.
 
TÜRK MILLETI ADINA
Hüküm veren Danistay Besinci Dairesince isin geregi düsünüldü:
Idare ve vergi mahkemeleri tarafindan verilen kararlarin temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri, 2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanununun 49. maddesinde belirtilen nedenlerden birinin varligina baglidir. Izmir 5. Idare Mahkemesi’nce verilen 28/05/2015 günlü, E:2014/1440, K:2015/938 sayili karar ve dayandigi gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasini gerektirecek bir neden de bulunmadigindan, temyiz isteminin reddi ile anilan kararin onanmasina; temyiz giderlerinin istemde bulunan davali üzerinde birakilmasina, 30/11/2015 tarihinde oyçokluguyla karar verildi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.