Meslekten İhraç Edilenlerin Mali Hakları

Meslekten İhraç Edilenlerin Mali Hakları
21 Ağustos 2016 Pazar 23:24

Meslekten ihraç edilen memur emekliliğini isteyebilir mi?

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu kademeli geçişi sağlayan Geçici Madde 205 hükmündeki emeklilik kuralları:

1- Yaş grubu

2- Hizmet Süresi (Kadın ise 20, Erkek ise 25 yıl hizmet gerekir)

Bu durumu sağlamış olan memur görevinden ihraç edilse de SGK.ya talep ettiğinde emekli maaşını alabilir.

Meslekten ihraç edilen memur emekli ikramiyesi alır mı?

5434 sayılı Kanunda emekli ikramiyesindeki kural farklıdır. 2012 yılı Ocak ayında yapılan değişiklik hükümlerini içeren 5434 sayılı Kanun Madde 89 hükmündeki kurallara göre;

1- Hizmetleri içerisinde SSK., Bağ-Kur hizmeti olmayanlar:

Hizmetleri içinde sadece memurluk süresi olan memur meslekten ihraç edilmiş, istifa etmiş, müstafi sayılmış, tutuklanmış, herhangi bir nedenden dolayı ceza almış olsa dahi, memurluk süreleri üzerinden emekli aylığı bağlanırsa memurluk sürelerine emekli ikramiyesi alabilir.

2- Hizmetleri içerisinde SSK, Bağ-Kur hizmeti olanlar:

Memurluk süresi ile birlikte SSK'lı, Bağ-Kurlu süreleri varsa emekli aylığı bağlansa dahi memurluk sürelerine emekli ikramiyesi alamıyor. Yani 29 yıl memur + 18 ay askerlik + 1 yıl 8 ay SSK olduğunda hizmet içerisinde SSK.lı hizmet olduğundan emekli ikramiyesi ödenmiyor. Bunun nedeni Madde 89 hükmüne 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmünün konulmasıdır. Yani memurlara memurluk sürelerine emekli ikramiyesi ödenmesi için de iş kanunu kuralları uygulanıyor, nasıl ki iş kanununa tabi çalışan bir işçiye işverenin haklı sebebiyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı ödenmiyorsa, memurun da kurumu tarafından memurluktan ayırma, ihraç edilme gibi sebeplerle işten ayırması durumunda memurluk sürelerine de emekli ikramiyesi ödenmiyor. 1475 Sayılı İş Kanunu Madde 14 hükmündeki kurallara göre:

- İstek dışında işinden ayrılacak, kendi isteğiyle ayrılırsa alamaz.

- Askerlik nedeniyle işten ayrılacak,

- İşten çıkarılacak. Ancak işten çıkarılma nedeni yüz kızartıcı nedenlerle, yani ahlak kurallarına, iyi niyet kurallarına uymayan davranışlar nedeniyle olmayacak.

- Emeklilik için müracaat edilecek,

- 7000 gün hizmet süresi olacak veya 25 yıl sigortalılık süresi olacak, bu sigortalılık süresi içinde de 4500 gün hizmet süresi olacak, bu durumdakilerin de kadınlar için 58, erkekler için de 60 yaş koşulunu tamamlamadan istek halinde işinden ayrılacak.

- 506 sayılı Kanunun yürürlükte bulunan geçici 81 inci maddesindeki emeklilik süresini dolduranların yine yaş koşulunu beklemeden istek halinde işinden ayrılacak.

- Sağlık nedeniyle işten ayrılacak,

- Kadınlardan evlenme nedeniyle l yıl içinde işinden ayrılacak,

- Çalışırken vefat edecek.

Bu durumlar kıdem tazminatı ödenmesini gerektirir. Bunlar dışında işverenin haklı nedenleri gibi bir nedenden dolayı işten ayrılma olursa kıdem tazminatı ödenmemektedir.

3- SSK.lı sürelere ikramiye ödenmesi:

Memurların özel SSK.lı süreleri varsa bu süreler ikramiye hizmet süresine katılmıyor.

Memurların resmi SSK.lı süreleri varsa işçi olarak çalışırken ayrılmasında da yine 1475 sayılı İş Kanunu Madde 14 hükümleri dikkate alınır. Kıdem tazminatı almaya müstahak olacak şekilde işçilikten ayrılmışsa ve ayrılırken çalıştığı kurum bir tutar ödememişse emekli olduğunda işçilik süresine emekli ikramiyesi alabilir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.