Mesai Kaydırma ve Vardiya Uygulaması Kaldırılsın

Mesai Kaydırma ve Vardiya Uygulaması Kaldırılsın

Mesai Kaydırma ve Vardiya Uygulaması Kaldırılsın
12 Şubat 2018 Pazartesi 11:31

Bu uygulamaya göre acile başvuran "gerçekte acil olmayan" hastalar gece 23.00 a kadar genel tabip ve branş uzman polikliniğine yönlendirilecektir. Hasta açısından ilk bakışta "çok iyi bir hizmet" gibi algılansa da özünde hem "gerçekten acil olan" hem gerçekten branş uzmanına ihtiyaç duyan hastaları hem de hekimleri mağdur edecek bir uygulama olan bu uygulamanın durdurulması talep ediliyor. Bunun için de change.org sitesinde bir imza kampanyası düzenlendi ve imza kampanyasının içeriği şöyle:

Branş uzmanları (öncelikle dahiliye, kbb, cerrahi, ortopedi, pediatri ve gerek görülen yerlerde diğer branşlar) görevlendirildikleri günlerde mesai saatlerinin kaydırılmasıyla günde 3 saat yıllarca uzmanlık eğitimini aldığı ve deneyim kazandığı branşındaki hastalara hizmet verirken, kalan 6 saat üst solunum yolu enfeksiyonları ağırlıklı branşına özgü olmayan hasta grubuna bakmak durumunda kalacaktır. Bu durum branş hekimlerine ihtiyaç duyan hasta grubu için daha uzun süre randevu bulma güçlüğü demektir. Zaman içinde randevu bulamayan bu grup hastaların, uzmana acil vasıtasıyla ulaşmaya çalışması ve yeşil alanda uzun kuyruklar oluşturması çok muhtemeldir. Bu yoğunluk hem "gerçek acil" hastaların daha uzun süre beklemesine hem de hekimlerin her zamankinden fazla yoğunluğa maruz kalmasına sebep olacaktır. Hastalarımıza vereceğimiz hizmet kalitesi bu şartlarda düşeceği gibi bu yoğunluk sebebiyle oluşacak tartışmalar hekime şiddet olasılığını kat be kat arttıracaktır. 

Yine ileri tetkikler için gece mesai şartlarında hastaların aç olmaması, radyolojik tetkikler için o saatte randevu verilememesi sebebiyle gündüz de iş yükü artacaktır. Gündüz izin alamama gerekçesiyle acile gelen ve branş polikliniklerine yönlendirilen hastalar zaten tetkikleri tamamlanamayacağı için gündüz yine işlerinden izin almak zorunda kalacak ve bu onlar için bir çözüm sağlamayacaktır.

Bütün bu sonuçların dışında bu hizmetin hızla uygulamaya sokulması, önceden bakıcı programı yapılamadığı için küçük çocuğu olan ya da evde bakım hastası olan hekimleri zor duruma düşürmüştür. Bir çok hekim halihazırda nöbet tutmaktayken 23:00 a kadar olan vardiyanın eklenmesi aile hayatlarına olumsuz yansıyacaktır. Yine şehir dışında konumlanan şehir hastanelerinde görev yapan ya da evi çalıştığı kuruma uzak olan hekimlerin 23:00 sonrası ulaşımları için hiçbir önlem alınmamıştır. 

Bu sebeplerle uygulamanın acilde ki hasta yoğunluğunda azalmayı engelleyemeyeceği, tersine tetkik ve takip hastalarına verilen hizmeti aksatacağı, pek çok hekimi zor durumda bıraktığı ve bırakacağı aşikardır. Yıllar önce de denenmiş ve başarısız olmuş bu uygulamanın bir an önce yeniden gözden geçirilmesini, UYGULAMADAN KALDIRILMASINI , eğer devamı bütün bunlara rağmen uygun görülürse de hekimlerin özlük haklarına saygılı biçimde yeniden düzenlenip İSTEĞE BAĞLI hale getirilmesini TALEP EDİYORUZ.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
birisi - 1 hafta önce
Ben bu sistemi doğru bulmuyorum. Hekim akşama kadar hasta baksın akşamda devam etsin ne kadar verimli olabilir. Onlarda insan sadece çalışmaktan ibaret değil hayatları. Anne, baba, kardeş, evlat vazifeleride var. Ancak gönüllü olarak vardiya usulü çalışabilirler. Nasıl hemşireler nöbet tutuyor onlarda 16 dan sonra mesai yapabilirler. Bu kadar yüklenmenin anlamı yok.
Avatar
Vatandaş - 7 gün önce
Uygulama çok güzel mesai içinde doktora gidemeyenler için özellikle çok iyi oldu. Doktorlarımıza teşekkür ederiz.
Avatar
..... ....... - 7 gün önce
İlçelerde hekim tutmanın yolu özelmuayenehane serbest bırakmak olabilir mi
Acaba böyle yapılırsa özelde bakılan hasta hic başka ilçeye-merkez hastaneye gönderilir mi?
Bu imkan sadece hekim bulmakta zorlanılan 30 bin altı ilçelerde uygulanabilir. Mesai saatine tam uyum istenmelidir. 4924 kadro sorun olmaktadır. 4924 olan ile olmayan maaşları farklıdır. O o baksın diğeri o baksın diyor, sonuç aynı....
Sadece muayenehane sınırlı zaman, ek işlem yok, diğer tetkik ve işlemler hastanede yapılacak, günlük 70 altı bakan muayenehane açamayacak gibi kısıtlamalar yapılacak....
Misafir Avatar
asbest - 2 gün önce @..... .......
10bin altı tüm ilçe d.h. kapatılıp toplum sağlığı merkezleri geliştirilmelidir.
Misafir Avatar
EREN - 6 gün önce @..... .......
ÇOK İYİ BİR UYGULAMA OLMUŞ
Avatar
GEREKSİZ - 5 gün önce
HEKİMİN YEŞİLDE OLMASININ AMACI HASTA YÖNLENDİRMEDİR ACİLİN YOĞUNLUĞUNU DÜŞÜRMEDİR AYAKTAN BAKILACAK ACİL OLMAYAN HASTALARI AYIKLAMADIR AMA MALESEF HEKİMLERİMİZ HER HASTANIN DOSYASINI GEREKSİZ TETKİK VE TEDAVİLERLE DOLDURUYORKİ GELEN HER HASTAYA RÖNTGEN TOMO USG VS İSTER YEŞİL İSTER TURUNCU DE YİNEDE ÖNLEYEMEZSİN HEKİM HASTAYA BİŞEYİN YOK DEMELİ BU OLMADAN İSTEDİĞİN KADAR HEKİMİ HASTANEDE TUT...
Avatar
T akbulut - 6 gün önce
Parayla olmalı ama uzatmalı polklinikler hizmet kalitesini düşürür zaten saat 4 e kadar normal vatandaş gelmeli
Avatar
Gel - 6 gün önce
......Sağlığa erişim için atılan bu adım doğrudur. Destekliyoruz. Eksiklikleri var mı tabiki vardır. Çözüm eksikliklerin giderilmesi ve bu çalışma üzerinden daha iyiyi ulaşılması. 2003-2018. 15 yıl sonra tekrar sisteme dönüldü. Doğru birdir. Kişisel sorunlarımızı gündeme getirip sistemi baltalamayalım. Halka hizmet Hakka hizmet dusturu ile hareket edelim ve sorunları eksiklikleri elbirliği ile çö üme kavuşturalım.