Mersin'de Hekimlerden İhraçlara Tepki

Mersin Tabip Odası üyeleri, Mersin’de 21 hekim ile yaklaşık 40 sağlık personelinin 676 sayılı KHK ile görevlerinden ihraç edilmelerine tepki gösterdi.

Mersin'de Hekimlerden İhraçlara Tepki
01 Kasım 2016 Salı 16:16

Mersin Tabip Odası üyeleri, Mersin'de 21 hekim ile yaklaşık 40 sağlık personelinin 676 sayılı KHK ile görevlerinden ihraç edilmelerine tepki gösterdi. Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan, sivil ve askeri her türlü darbe girişimine karşı olan bir meslek örgütü olarak, yanlıştan dönülene kadar, haksız yere görevlerinden alınan meslektaşlarının destekçisi olacaklarını söyledi.

Mersin Tabip Odası tarafından 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Mersin'de görevlerinden ihraç edilen hekimlere yönelik basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tabip Odası yönetimi ile çok sayıda hekim katıldı. Tabip Odası Başkanı Dr. Uğurhan, toplantıda yaptığı açıklamada, yaklaşık iki ay önce "Acil Demokrasi" talebiyle yaptıkları basın açıklaması ile 15 Temmuz darbe girişimini kınadıklarını, düzenleyicilerinin evrensel hukuk kurallarına göre yargılanmasını ve suçluların cezalandırılmasını istediklerini anımsattı. O gün, darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar çerçevesinde açığa alınan meslektaşlarının hizmet sunamayacak olmalarının, kişilerin kendileri ve aileleri kadar hastaları da olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunduklarını belirten Dr. Uğurhan, "Uzun süreli ve yeterli kanıt olmadan yapılacak açığa almaların sonucunda oluşacak personel eksikliğinin ek sorunlar oluşturacağını hatırlatmıştık. Sağlık alanında yapılacak açığa alınmaların halkın sağlığa erişimi açısından oluşturacağı engeller göz önünde tutularak soruşturmaların bir an önce hakkaniyetle tamamlanmasının önemini bir kez daha vurgulamıştık. Bugün geldiğimiz noktada ise dehşet içerisindeyiz" diye konuştu.

Bugün, aralarında hekimlerin de olduğu birçok kamu çalışanının, soruşturma dahi yapılmadan, savunmaları alınmadan kamu hizmetinden ihraç edildiklerini iddia eden Dr. Uğurhan, "Bu kişilerin ne ile suçlandıklarını ne kendileri ne de biz biliyoruz" ifadesini kullandı.

15 Temmuz'dan sonra açığa alınan ve kaygı içinde bekleyen on binlerce insan olduğuna işaret eden Uğurhan, bu durumun uzun vadede toplum sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olacağına da dikkat çekti. Yaşananların akla ve vicdana uygun olmadığını öne süren Uğurhan, "Elbette zaman içinde yapılan yanlışlar ortaya çıkacaktır. Ancak, yanlışlardan dönülene kadar doktorlarından, hemşirelerinden ayrı kalan hastaların, öğretmenlerinden ayrı kalan öğrencilerin, ebeveynleri tarafından temel ihtiyaçları karşılanamayan çocukların, onurları zedelenmiş masum insanların ve olan biteni kaygıyla izleyen tüm yurttaşlarımızın hafızalarında derin izler bırakacaktır. Buradan bir kez daha vurguluyoruz, sivil ve askeri her türlü darbe girişimine karşı olan bir meslek örgütü olarak, yanlıştan dönülene kadar, haksız yere görevlerinden alınan, çalışma hürriyetleri engellenmiş meslektaşlarımızın ve diğer kamu görevlerinin destekçisi olacağız" diye konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.