Memurun iftiraya uğradığı anlaşılırsa ne yapılır?

Memurun iftiraya uğradığı anlaşılırsa ne yapılır?

Memurun iftiraya uğradığı anlaşılırsa ne yapılır?
10 Eylül 2016 Cumartesi 22:50

Görevleri nedeniyle veya görevleri sırasında haksız ihbar ve şikâyete uğrayan memurlar hakkında koruyucu işlemler yapılır.

Devlet memurlarının, görevleri nedeniyle veya görevleri sırasında çeşitli şekillerde haksız ihbar ve şikâyet suretiyle iftiraya uğradığı durumlara da rastlanmaktadır.

Bazı yasal düzenlemelerde ise, iftiraya uğradığı anlaşılan memurların korunmasına yönelik hükümler yer almaktadır.

İftiraya uğrayanların korunmasına ilişkin bazı düzenlemeler

**657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikayetlerin, garaz veya mücerret hakaret için uydurma bir suç isnadı ile yapıldığının ve soruşturma veya yargılama sonucunda bu isnadın sabit olmadığının anlaşılması durumunda, merkezde bu memurun en büyük amirinin ve illerde valilerin isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isteyecekleri hüküm altına alınmıştır. (madde 25)

**4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda; memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin ihbar veya şikâyet edileni mağdur etmek amacıyla ve uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığının hazırlık soruşturması veya yargılama sonucunda anlaşılması durumunda, haksız isnatta bulunanlar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca re‘sen soruşturmaya geçileceği belirtilmiştir. Ayrıca, haksız isnada uğradığı ortaya çıkanların, kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurma ve haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açma haklarının da saklı olduğuna hükmedilmiştir. (madde 15)

Memurun iftiraya uğradığı anlaşılırsa ne yapılır?

Konuya ilişkin yasal düzenlemelere göre, yapılan soruşturma veya yargılama sonucunda memurun iftiraya uğradığının ortaya çıkması halinde;
-merkezde bu memurun en büyük amirinin ve illerde ise valinin, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından istemesi gerekir.

-İsnadın 4483 sayılı Kanun kapsamındaki konulara ilişkin olması halinde, haksız isnatta bulunanlar hakkında ilgili Cumhuriyet başsavcılığınca re'sen soruşturmaya geçilmesi gerekir.

-İlgili memur, kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açılmasını isteyebilir.

Kaynak: memurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.