Memurlara "Bayram İkramiyesi" şart oldu'

Memurlara "Bayram İkramiyesi" şart oldu'

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: Bayram ikramiyesi verilmesi artık bir zaruret haline gelmiştir!

Emeklilere 1000 TL ikramiye verilmesi ardından gözler hiç ikramiye almayan memurlara çevrildi.

Türkiye Kamu-Sen yaptığı araştırmada bu yıl maaşlara gelen zamların 2017 yılının bile gerisinde kaldığını belirtti.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlarımız için iftar yapmanın bedelini hesapladı.

"Türkiye Kamu-Sen’in bugüne kadar ifade ettiği gibi kamu çalışanları ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi artık bir zaruret haline gelmiştir"

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, aynı ürünler üzerinden 2017 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetini günlük 65,7 TL; geçtiğimiz yıl 29 gün süren Ramazan ayı boyunca ise 1.905,3 TL olarak hesaplamıştı. Buna göre oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde %12,83 oranında yükseldiği görülüyor.

KAHVECİ: MEMURLARA DA BAYRAM İKRAMİYESİ ŞART OLDUTürkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ortalama memur maaşının 3 bin 147 TL olduğunu belirterek, “Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının %71’ini, yani üçte ikisinden fazlasını ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetiyor, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti %12,83 oranında yükseldi.

Bu yıl memur maaşlarına enflasyon farkı hariç %4 yani ortalama 119 lira gibi son derece yetersiz bir zam yapıldı. Bu zam zaten geçtiğimiz dört aylık %4,69’luk enflasyon karşısında erimiş, alım gücü 2017 yılının bile gerisine düşmüştü. Şimdi ise Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı çalışmada iftar sofrasının maliyetinin tam 318,6 lira pahalandığı ortaya çıktı. Henüz Ramazan ayının başında olduğumuz düşünüldüğünde, ay boyunca döviz kurlarında ve uluslararası petrol fiyatlarında yaşanan artışlara paralel olarak gıda ürünlerine yapılacak fahiş zamlar, iftar sofralarını daha da pahalı hale getirecek. Ay sonunda Ramazan Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bayram da yeni masraflar, yeni harcamalar demek.

Huzur ve mutluluğun ayı mübarek Ramazan ayında bile kamu çalışanlarının sofralarına koyacakları bir tas çorbanın, bir hurmanın hesabını yapmaları; Bayramlarda alacakları hediyelerle çocuklarını sevindirmenin mutluluğunu yaşayamamaları hepimizi derinden yaralamaktadır. Türkiye Kamu-Sen’in bugüne kadar ifade ettiği gibi kamu çalışanları ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi artık bir zaruret haline gelmiştir.

Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın mübarek Ramazan ayını bir kere daha en içten dileklerimle kutluyor, tüm Türk İslam alemine hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Kaynak : SGK Rehberi
YORUM EKLE
YORUMLAR
Saglikci(anestezi tek)
Saglikci(anestezi tek) - 9 ay Önce

Memura ikramiye şartmı? Avucunu yalar memur. Hani işçi memur arasındaki makas daralacaktı. Bu hukumet saglikciys 16 yıldır hiçbirşey vermedi o yüzden oyunuzu verirken 2 kere düşünün. Zengin zengin oldu fakir dahada fakir. 2001 yılında geldiğini değil. 3 çocuk diyorlar insanlar açlık sınırının altında yasiyor.tas toprakla mi buyyor bebekler.

ismail aksu
ismail aksu - 9 ay Önce

sağlık sen uyumaya devam.sağlık sen üyeleri istifa istifa ........istifa

ikramiye
ikramiye - 9 ay Önce

Memura bayram ikramiyesini dillendirmeyinde memurun içinden sözleşmeli yöneticileri kaldırırsanız bazı şeyler düzelir.Sanki çok yetenekli insanlar gibi ayrı bir paralı sınıf oluştu.Bayram ikarmiyesi falan diye konuyu başka yere çekmeyin asıl soruna odaklanın.kimler ne kadar maaş alıyor kalem kalem herşey belli.o da yetmedi karısı ve akrabaları da aynı statüde olan bir çook kişi var.bunları dillendirin

çalışan
çalışan - 9 ay Önce

Memurlara ikramiye verilmezse ayrımcılık olur

Fatih
Fatih - 9 ay Önce

Cumhurbaşkanımız memura ikramiye verdi bile müjde benden olsun BBC de açıkladı

Fatih
Fatih @Fatih - 9 ay Önce

https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=qzDelyas9B0# videonun 12:15 sn sonrasını dinleyin

nöbet
nöbet @Fatih - 9 ay Önce

bbc biz neden duymadık. gerci bbc sürekli yalan haber yapar.

lütfen
lütfen - 9 ay Önce

Biz ikramiye istemiyoruz.Bir defaya mahsus HİZMETLİ KADROSUNA MEMURLUK istiyoruz.

başkanı gözüm tuttu
başkanı gözüm tuttu - 9 ay Önce

Memurun-çalışanın özlük haklarını daha iyi şekilde düzeltmek için uğraşacağı yere ortamdan pay çıkarırcasına ikramiyeden bahsediyor. İkramiye ÖZLüK HAKKI mı? memur içinde memur türemiş.Başkan ikramiyeden söz ediyor.Gözüm tuttu seni başkan.....

deli
deli - 9 ay Önce

yahu neyi hesaplamışlar,
oruç açmanın maliyeti nedir be kardeşim. bunların derdi nedir? demezler mi adama dinin maliyetimi olur. kaldıki o rakamları nerden nası hesaplıyorlar merak ediyorum boğazda rezervasyon yapsan ancak tutuyor okadar. çıkın deyin ki, varsa yüreğiniz memurla derdiniz nedir? neredeyse 14 milyon aile ikramiye alacak ama 3 milyon memura tava sapı kaldı... buna tüm sendikalar beceriksizce seyirci kaldı kalmaya da devam ediyor... kimin neyin sendikasısınız çıkın onu anlatın.


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması