Memura 2.13 TL işçiye 16 TL! Fazla measi de büyük uçurum..

Memur ve işçi arasındaki ücret farkın en çok fazla mesai ücretlerinde yaşanıyor. 2019 yılı rakamlarına göre, memura bir saatlik fazla mesai karşılığında 2.13 TL ücret ödenirken, asgari ücretlinin fazla mesai için ise 16 TL ödeniyor.

Memura 2.13 TL işçiye 16 TL! Fazla measi de büyük uçurum..

Memur ve işçinin fazla mesai ücretleri arasında adeta uçurum bulunuyor.

İşçi ve memurların fazla çalışma ücretleri arasında uçurum var.

Memurların fazla mesai ücretleri her yıl bütçe kanunları çerçevesinde belirleniyor.

Bu çerçevede 2019 yılında 657 sayılı Kanun’un 178’inci maddesi uyarınca fazla çalışma karşılığında memurlara saat başına yapılacak ödeme 2,13 Türk Lirası’dır. (Özel kanunlarındaki hükümler uyarınca bütçe kanunlarıyla belirlenmesi gereken fazla çalışma ücretleri için bu saat ücreti esas alınır.)İşçilerin fazla mesai ücretlerinin ne kadar olacağı ise İş Kanunu'nda belirtilmiştir.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 41, 42, 43 ve 44’üncü maddesinde işçilere yapılacak fazla çalışma ücretinin ve şartlarının detaylarına yer verilmiştir. Bu çerçevede her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenmekte ve yıllık fazla çalışmanın süresi 270 saatten fazla olamamaktadır. Ayrıca, toplu sözleşmeyle yüzde elli rakamı daha da arttırılabilmektedir. Nitekim 2017-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede kamu işçisine % 75 oranında fazla mesai ödenmesi öngörülmektedir. Aşağıda yer alan açıklamalarda da görüleceği üzere, memurlara yapılan sembolik fazla çalışma ücreti ile işçilere yapılan fazla çalışma ücreti arasında uçurum vardır.

Bu veriler doğrultusunda, 2019 yılında en düşük ücret alan bir devlet memurunun fazla mesai karşılığında alacağı ücret tutarı 2.13 TL olacaktır. Yani devletin memuru fazla mesai karşılığında bir saat için 2.13 TL ücret alacaktır.

Asgari ücret ile çalışan işçinin asgari ücreti ise bunu kat ve kat aşıyor.

Asgari ücret ile çalışan işçinin 2019 yılı saat başı fazla mesai ücreti yaklaşık16 TL oluyor. Toplu sözleşme hükümlerine göre bu tutar daha da artabiliyor.

Buna göre, memur ile işçinin fazla mesai ücreti arasında yaklaşık 7 kat fark ortaya çıkıyor.
YORUM EKLE
YORUMLAR
DURUGÖZ
DURUGÖZ - 7 gün Önce

YAHU BİŞEY OLMAZ AZ DA BEREKET VADU:)))))

att
att - 6 gün Önce

samimi söylüyorum niteliksiz bir işçi sağlık personeli maaşlarını ikramiyelerle geçmiş durumda yazıklar olsun.

emektar
emektar - 7 gün Önce

30 yıldır sağlık camiasinda görev yapiyorum. Böyle rezil bir yönetim biçimi ilk defa görüyorum. Ne guzel kaleme almışsınız. Tebrik ediyorum. InsAllah yazınız ilgili makamlarca okunur ve inlem alınır. Yahu Başka bakanliklardan yönetici sözleşmesi nedir ne sacna sapan is bu. Adalet bakanlığından veya diger bakanliklardan bizim camiada sozlesmeli uzman veya baskan yada yonetici. Yazık cok yazık.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması