Meclis Sağlık Komisyonu Karıştı

Meclis Sağlık Komisyonu Karıştı

TBMM Sağlık komisyonu dün, ihraç edilen hekimler ile güvenlik soruşturması olumsuz çıkan hekimlerin SGK ile anlaşması olan özel sağlık kurumlarında çalışmasını yasaklayan kanun teklifini görüştü.

Komisyonda, teklifin 5. maddesinin görüşmeleri 11 saat sürdü.Kabul edilen 5. maddeye göre, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

Teklifin, 5. maddesinde kabul edilen önergeyle, güvenlik soruşturması nedeniyle göreve alınmayan doktorlar kapsam dışına çıkarıldı. Böylece, bu durumdaki doktorlar, tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek.

Teklif son olarak TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 18:52YORUM EKLE
YORUMLAR
DURUGÖZ
DURUGÖZ - 5 ay Önce

BEN ONU BİLMEM .EYT İŞİNİ HALLETMEYİNCE,EK ÖDEMELERİN EMEKLİLİK HALİNDE MAAŞLARA YANSITILMASINI HALLETMEYİNCE,EK GÖSTERGE 3000-3600 İŞİNİ HALLETMEYİNCE,BUNUN BEDELİ MART'DA SANDIĞA YANSIR,GİBİ GELİYOR BANA.

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

meclis komisyonuna ne zaman gelecek
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." On üç yıl oldu bir gelişme yok

Memati
Memati - 5 ay Önce

Durmak yok zulme devam

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

Meclis komisyonuna ne zaman gelecek
Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan ve sayıları yaklaşık 110 bin olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin tümden kaldırılması ve bu sınıfta görev yapan personelin genel idare hizmetlerisınıfına dahil memur unvanlı kadrolara atanmaları bekleniyor.
YHS'nin kaldırılması ve mağduriyetlerinin giderilmesini için 3 önemli gerekçe bulunmaktadır:
1- Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin kadro unvanlarına ilişkin görev sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olması. Dolayısyla hukuki yönü olmayan bazı görev ve işlerin YHS personeline gördürülmesi ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel durumuna düşmeleri
2- Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının ek göstergesi olmaması ve bu durumun maaş ve emeklilik haklarında mağduriyet oluşturması
3- Taşerona kadro uygulamasına geçilmesi ile birlikte kamudaki yardımcı hizmetlerin büyük bir bölümünün yürütülüyor olması ve kamuda yardımcı hizmetler sınıfı personeli istihdamına gerek kalmaması.
Bu gerekçelerle yardımcı hizmetler sınıfının tümden kaldırılması ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personel genel idare hizmetleri sınıfına atanması gerektiğini değerlendiriyoruz

cesim 65
cesim 65 - 5 ay Önce

meclis halen hainlermi çalışıyor umurundamı yardımcı hizmetli

HİZMETLİ
HİZMETLİ - 5 ay Önce

MHP ORDU MİLLETVEKİLİ CEMAL ENGİNYURT'UN BUGÜNKÜ (14.11.2018)

TBMM KONUŞMASI: Sağlık Bakanlığının bazı kanun maddelerindeki değişiklik teklifi üzerine söz almış bulunmaktayım. 110 bin “yardımcı hizmet kadrosu” diye ifadelendirilen yardımcı hizmet sınıfının kaldırılması gerekir. 657’ye göre memur kapsamında değerlendirilen bu insanlar hizmetli kategorisinde görülmekte, kabul edilmekte, memur sınıfına, memur hakkına tabi tutulmamaktadır. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini buradan duyurmak istiyorum. Sadece duyurmak istiyorum aslında çünkü bazen ben de duvara konuştuğumuzu düşünüyorum çünkü dinleyen olmayınca, uygulayan olmayınca sadece duvara konuşmuş gibi hissediyorum kendimi. İnşAllah böyle olmaz diye düşünüyorum.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması