Meclis Komisyonunda Tabipler Birliği Gerginliği

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, ilaç ve eczacılık alanında düzenlemeleri ve idari yaptırımları güncelleyen, sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önleyen, tütün ürünlerinin düz ve standart paket biçiminde kapalı dolaplarda satışını öngören, tüp bebekte genel sağlık sigortası kapsamını genişleten kanun teklifinin görüşmeleri sürüyor.

Meclis Komisyonunda Tabipler Birliği Gerginliği

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddeleri üzerindeki görüşmelerde söz alan AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, "Meslek kuruluşlarıyla ilgili özellikle Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, tüm hekimleri temsil etmiyor. Hekim olarak konuşuyorum ve beni temsil etmediğini düşünüyorum. Düşüncelerimi söylüyorum." ifadesini kullandı.

Sağlık konusunda iddialı olduklarını, sağlıkta dönüşümün mantığının, özünün ticari olmadığını belirten Ağralı, "Başardığımız en önemli konu, Türkiye'de nitelikli sağlık ulaşımına kolaylığı sağlamaktır. AK Parti'nin yaptığı en büyük icraat budur." değerlendirmesini yaptı.

Muhalefet, Ağralı'nın TTB ile ilgili sözleri üzerine eleştirilerde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili ve AK Parti Tokat Milletvekili Özlem Zengin, komisyon toplantısında herkesin istediği sözü söylemekte özgür olduğunu belirterek, "Bunu lütfen bizlerin parti kimliğine hakaret etmeden yapın. Hiç kimsenin buna hakkı yok. Her şey söylenebilir ama belli bir edep dahilinde." açıklamasında bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, TTB Merkez Konseyi üyelerinin seçimle geldiklerini vurgulayarak, "Bunlar bizim baş tacımızdır." dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, tabip odalarının, seçimle geldikleri için tüm hekimleri teslim eden meslek odası olduğunu söyledi.

Güzel, "Sizin gibi düşünmedikleri için 'Hekimleri temsil etmiyor' şeklinde bir ifade kullanmak doğru değildir." diye konuştu."Bunu söylemek kanuna karşı gelmektir"

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de "Özellikle bir hekim olarak 'Ben Tabipler Birliğinin kendimi temsil ettiğine inanmıyorum' şeklinde cümleyi kabul etmiyorum." dedi.

STK'lerin, demokrasinin "olmazsa olmazı" olduğunu, anayasal bir kurum olan TTB'nin, 6023 sayılı yasayla 1953'te kurulduğunu anlatan Adıgüzel, "Bunu söylemek kanuna karşı gelmektir." ifadesini kullandı.

Muhalefet, "teklifin anayasaya aykırı olduğunu, geri çekilmesi ya da alt komisyona sevk edilmesi gerektiğini" talebinde bulundu.

"Suçlu bir insanı savunmuyoruz"

Komisyonda söz alarak düşüncelerini paylaşan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, anayasal bir meslek örgütünün başkanı olduğunun altını çizdi.

Bir önceki dönem TTB Merkez Konseyi'nin ikinci başkanı olduğunu anımsatan Adıyaman, "Haziran ayında 65 tabip odasının delegelerinin yüzde 72'sinin katılımıyla, bunların yüzde 80 oyunu alarak 11 kişi konseye seçildik. Konsey de toplanarak beni demokratik yolla başkan seçti." ifadelerini kullandı.

Adıyaman, sağlıkla ilgili bir düzenleme beklerken, "44 maddelik bir torba tasarı" ile karşılaştıklarını savunarak, "Gerçekten sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik birtakım öneriler getiriliyor ama bir 5. madde var ki 6 bin hekimi ilgilendiriyor. Biz suçlu bir insanı savunmuyoruz. Adil bir şekilde yargılansınlar diyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 5 ay Önce

hemşireler,sağlık memurları hasta ile hasta yakını ile birebir ilgileneceğiz ne hafta sonu,ne gece,ne yaz tatili ,ne bayram tatili vb 24 saat esasına göre çalışacağız hastanın banyosu,alt temizliği,enfeksiyonuyla,bulaşıcı hastalıklarıyla ,gece gündüz tedavisiyle uğraş savaşta doğal afetlerde vb olaylarda görev yap diğer kurumlarda masa başı mis gibi 8,5 mesai yapanlardan daha düşük maaş al bir üstüne dayak ye olacak iş midir. Bu meslek yapılmaz Allah için imkanım olsa 1 dk durmam bu işi bırakır masa başına geçerim.ailesi olarak hastasına bakmayanlara servislerde 2,3 ay yatan hastaların anası, abisi, bacısı oluyoruz ama maalesef ne hükümetçe ne bakanlıkça ne vatanşın gözünde hiç sin.herşeyin başı sağlıktır herkes eğitimini kendi alabilir ,kendi güvenliğini sağlayabilir ancak sağlığını tedavisini yapamaz en ufuk bir enjeksiyon dozunu bile ayarlayamaz insanlar .bilmeden birsey yapılınca ya sakat kaalır ya da ölür bu kadar önemlidir hemşirelik, sağlık memurluğu .artık yeter diyoruz sağlıkçılar bir gün greve giderlerse hiçkimse ne oluyor demesin.servisler de hastalar öylece kalır,ameliyatlar durur,tedaviler yarım kalır kısacası ortalık toz duman olur

mehmet02
mehmet02 - 5 ay Önce

Birde bizim için teklif verin
Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda görev yapan ve sayıları yaklaşık 110 bin olan yardımcı hizmetler sınıfı personelinin tümden kaldırılması ve bu sınıfta görev yapan personelin genel idare hizmetlerisınıfına dahil memur unvanlı kadrolara atanmaları bekleniyor.
YHS'nin kaldırılması ve mağduriyetlerinin giderilmesini için 3 önemli gerekçe bulunmaktadır:
1- Yardımcı hizmetler sınıfı personelinin kadro unvanlarına ilişkin görev sınırının unvan bazında net olarak belirlenmemiş olması. Dolayısyla hukuki yönü olmayan bazı görev ve işlerin YHS personeline gördürülmesi ve bu görevleri yapmak istemediklerinde ise sorunlu personel durumuna düşmeleri
2- Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının ek göstergesi olmaması ve bu durumun maaş ve emeklilik haklarında mağduriyet oluşturması
3- Taşerona kadro uygulamasına geçilmesi ile birlikte kamudaki yardımcı hizmetlerin büyük bir bölümünün yürütülüyor olması ve kamuda yardımcı hizmetler sınıfı personeli istihdamına gerek kalmaması.
Bu gerekçelerle yardımcı hizmetler sınıfının tümden kaldırılması ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personel genel idare hizmetleri sınıfına atanması gerektiğini değerlendiriyoruz

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması