Mağaza açar gibi Tıp Fakültesi Açmanın Sonucu!

Mağaza açar gibi Tıp Fakültesi Açmanın Sonucu!

Mağaza açar gibi Tıp Fakültesi Açmanın Sonucu!
21 Eylül 2016 Çarşamba 23:25

 İşte yeni açılan bir tıp fakültesi öğretim üyesinin yazdıkları:

Tıp Fakültemiz 27 Mayıs 2007 tarihinde resmi olarak kurulmuş ve 2008-2009 eğitim öğretim döneminde ilk öğrencilerini almıştır. Alınan ilk öğrenciler  öğrenciler Sivas Ünv. Tıp Fakültesi ile yapılan protokolle orada eğitim öğretime başlamış, daha sonra 2012-2013 eğitim öğretim döneminde Giresun da Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencileri ilk defa eğitime başlamışlardır. Şu an Giresun da öğretim gören Dönem 1, Dönem 2, Dönem 3, Dönem 4 ve Dönem 5 öğrencileri mevcuttur ve toplam tıp öğrencisi sayısı 200’ü aşmıştır. Tıp Fakültemizde şu an toplam 63 öğretim üyesi mevcuttur.

Yukarda bahsettiğim tüm bu öğrenci ve öğretim üyesi rakamlarına ve de kuruluşundan  itibaren 9 yıl geride kalmasına rağmen maalesef tam donanımlı bir Tıp Fakültesi Hastanesi kurulamamış, eski meslek yüksek okulunun tadilatla hastaneye çevrilerek 30 yatağı olan geçici bir hastanede hizmet verilmek zorunda kalınmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın 750 bin nüfusun altındaki illerde uygulamaya koyduğu ildeki Tıp Fakültesi ile Devlet Hastanesi nin ortak kullanımı (afiliasyon)  Giresun’da maalesef geride kalan 9 senede yapılamamıştır.

Bilindiği gibi Tıp Fakültesi eğitiminin 4,5 ve 6. sınıfları hastanede yapılan stajlarla teorik eğitimin yanında ağırlıklı olarak pratik eğitim verilerek yapılmaktadır. Maalesef ki Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesinde geçtiğimiz yıl 4. sınıf öğrencileri doğru dürüst bir pratik hasta başı eğitimi görmeden Dahiliye, Pediatri, K.Doğum, Anestezi, Kardiyoloji ve Radyoloji stajlarını yapmak zorunda kalmış ve bu öğrenciler bu sene 5. sınıf olmuş ve yine sadece teorik eğitimle 5. sınıfı yapmak durumunda kalacaklardır. Kaldı ki 5. sınıfta verilmesi gereken  küçük stajlardan Beyin Cerrahi, Psikiyatri, Nöroloji, Plastik Cerrahi, Dermatoloji, Göğüs Cerrahi gibi bölümlerin öğretim üyesi şu an için Tıp Fakültemizde yoktur.

Tüm bu anlattıklarımdan dolayı yaklaşık 5 ay önce yeni atanan rektörümüzün de girişimleriyle Afiliasyon için görüşmelere başlanmış, fakat sizin de haberlerinizde okuduğumuz yeni kurulan Niğde, Aksaray ve Alanya Üniversitesi Tıp Fakülteleri öğrencisi ve de öğretim üyesi olmamasına rağmen afiliasyonu gerçekleştirmiş, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi ise bu kadar öğrencisi ve de öğretim üyesi ile afiliasyonu en önce yapılması gereken yer olmasına rağmen nedenini bilmediğimiz bir şekilde bir türlü bu süreç tamamlanamamış ve  hala hastane bile denmeyecek bir yerde eğitim öğretimini ve de hasta bakım hizmetini sürdürmek zorunda bırakılmıştır. Bunun dışında hastane yetersiz olduğu ve döner sermaye üretecek kadar getirisi olmadığı için öğretim üyelerine döner sermaye dağıtılmayarak sadece maaşlarıyla yetinmek zorunda bırakılmıştır. Sanırım Türkiye’de döner sermayenin kuruluşundan beri dağıtılmadığı tek hastane bizimkisidir.

 

Ben ve benim gibi düşünen arkadaşlarım 1 sene sonra ‘Hekim’ olarak mezun edeceğimiz öğrencilerimizin yeterli eğitimi alamamalarından vicdanen  rahatsız olduğumuzdan ve de sadece maaşlarıyla geçinmek zorunda bırakılan öğretim üyelerinin bu durumlarından dolayı bu konuyu haber yapmanızı bekliyoruz, belki bu sayede afiliasyon süreci hızlanarak bir an önce kurulu bir hastane düzenine kavuşmamız mümkün olacaktır.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.