Koordinatör, gözetmen yada süpervizör hemşirenin disiplin amiri midir?

Koordinatör, gözetmen yada süpervizör hemşirenin disiplin amiri midir?

Sağlık Bakanlığında görev alacak olan sözleşmeli yönetici personel ve yetkileri 663 sayılı KHK ve sonrasında yapılan düzenlemeler ile belirlenmiştir. Bunun dışında Sağlık Bakanlığında yıllardır uygulanan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği mevcuttur. Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğinde tüm alanların çalışma usul ve esaslarının altı çizilmiştir. Ayrıca, 19 Nisan 2011 yılında yayınlanan Resmi Gazete ile Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Sağlık Bakanlığında çalışan hemşirelerin yapabilecekleri işlemler, yetki alanları ve unvanları belirlenmiştir.

Tüm bu belirtilen yasa ve yönetmeliklerde süpervizör, koordinatör, gözetmen  hemşire olarak bir görev tanımı ve yetki alanı bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda bazı kurumlarda sadece gece çalışan bazı kurumlarda ise gündüz dahi çalışan ve sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerinin yardımcısı konumunda süpervizör, koordinatör, gözetmen hemşireler bulunmaktadır.Yine bazı hastanelerde sorumlu hemşirelerin başında onları koordine edecek koordinatör hemşireler bulunmaktadır.  süpervizör, koordinatör, gözetmen hemşire görev tanımı, çalışma usulü,sayısı, yeterlilik kriteri hastaneden hastaneye değişim göstermektedir. Bazı hastanelerde sadece geçe bir kişi çalışırken, bazı hastanelerde bu sayı 2-3 olabilmekte. Bazı hastanelerde mesai tamamlama usulü çalıştığı için gündüzlerde 3 kişi olabilmektedir. Süpervizör, koordinatör, gözetmen hemşireler, hemşirelerin amiri konumunda kabul edilip, soruşturma dahi yapmaktadırlar. Bunun yasal bir dayanagı var mıdır?

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme yönetmeliği : Madde 184 –. Birden fazla hemşire nöbeti tutulan kurumlarda her nöbet biriminin tüm hemşirelik hizmetlerinden, o birimin nöbetçi hemşiresi sorumludur. Bu takdirde ve başhemşire nöbeti tutulmayan ve birden fazla hemşirenin nöbet tuttuğu durumlarda kıdemli nöbetçi hemşire, baş hemşire görevlerini de üzerine alır hükmü yer almaktadır.

Bu durumda yönetmelikte yer almayan koordinatör, gözetmen yada süpervizör hemşire disiplin amiri olma yetkisin nereden almaktadır?

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 17:15YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 gün Önce

BEN ONU BUNU BİLMEM,HEPSİNİN DE AMİRİ,PARTİ İL BAŞKANIDIR:)))) SAYGILARIMLA.

Sağ.Mem.
Sağ.Mem. @SELİMCAN - 4 gün Önce

Sağlam bir denetim mekanizması olmayınca boşluğu birileri doldurmaya çalışır. Benim safım her zaman için devlet ve millet menfaatidir.

Sağ.Mem.
Sağ.Mem. - 1 hafta Önce

Sağlık bakanlığında ciddi anlamda yasal işlemlerde sorun var.yönetici Dr. Arkadaşlara gazı verip sen ne dersen o olur görüşü var. Nasılsa yapılan yanlışın cezası olmayacağı kanısı var. Devletin sağlam bir denetim mekanizmasına ihtiyacı var.

Konya
Konya - 6 gün Önce

Sayın vizörler torpilliler egitim araştırmada 120 artı mesai yapıyor digerleri 24 artı izin yapıyor selimcan ın dedigi onuda bırak partiyi sendika yönetiyor

GEZGİN
GEZGİN - 7 gün Önce

Bu takdirde ve başhemşire nöbeti tutulmayan ve birden fazla hemşirenin nöbet tuttuğu durumlarda kıdemli nöbetçi hemşire, baş hemşire görevlerini de üzerine alır hükmü yer almaktadır.SORDUGUN SORUNUN CEVABI BURDA YAZILI...

sıkıntı yok
sıkıntı yok - 7 gün Önce

selimcan kardeşim helalin var yazdığının altına imzmı atarım...

SELİM
SELİM - 5 gün Önce

PARTİCİ OL GERİSİ BOŞ:))

sağlık emekçisi
sağlık emekçisi - 2 gün Önce

Ünvanı ne hemşire,hemşire kime bağlı Sağlık Bakım Hizm. Müdürüne.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması