Koordinatör, gözetmen yada süpervizör, hemşirenin disiplin amiri midir?

Koordinatör, gözetmen yada süpervizör, hemşirenin disiplin amiri midir?

Sağlık Bakanlığında görev alacak olan sözleşmeli yönetici personel ve yetkileri 663 sayılı KHK ve sonrasında yapılan düzenlemeler ile belirlenmiştir. Bunun dışında Sağlık Bakanlığında yıllardır uygulanan Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği mevcuttur. Yataklı tedavi kurumları işletme yönetmeliğinde tüm alanların çalışma usul ve esaslarının altı çizilmiştir. Ayrıca, 19 Nisan 2011 yılında yayınlanan Resmi Gazete ile Hemşirelik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Sağlık Bakanlığında çalışan hemşirelerin yapabilecekleri işlemler, yetki alanları ve unvanları belirlenmiştir.

Tüm bu belirtilen yasa ve yönetmeliklerde süpervizör, koordinatör, gözetmen  hemşire olarak bir görev tanımı ve yetki alanı bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda bazı kurumlarda sadece gece çalışan bazı kurumlarda ise gündüz dahi çalışan ve sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerinin yardımcısı konumunda süpervizör, koordinatör, gözetmen hemşireler bulunmaktadır.Yine bazı hastanelerde sorumlu hemşirelerin başında onları koordine edecek koordinatör hemşireler bulunmaktadır.  süpervizör, koordinatör, gözetmen hemşire görev tanımı, çalışma usulü,sayısı, yeterlilik kriteri hastaneden hastaneye değişim göstermektedir. Bazı hastanelerde sadece geçe bir kişi çalışırken, bazı hastanelerde bu sayı 2-3 olabilmekte. Bazı hastanelerde mesai tamamlama usulü çalıştığı için gündüzlerde 3 kişi olabilmektedir. Süpervizör, koordinatör, gözetmen hemşireler, hemşirelerin amiri konumunda kabul edilip, soruşturma dahi yapmaktadırlar. Bunun yasal bir dayanagı var mıdır?

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme yönetmeliği : Madde 184 –. Birden fazla hemşire nöbeti tutulan kurumlarda her nöbet biriminin tüm hemşirelik hizmetlerinden, o birimin nöbetçi hemşiresi sorumludur. Bu takdirde ve başhemşire nöbeti tutulmayan ve birden fazla hemşirenin nöbet tuttuğu durumlarda kıdemli nöbetçi hemşire, baş hemşire görevlerini de üzerine alır hükmü yer almaktadır.

Bu durumda yönetmelikte yer almayan koordinatör, gözetmen yada süpervizör hemşire disiplin amiri olma yetkisin nereden almaktadır?

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 19:44YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 7 ay Önce

BEN ONU BUNU BİLMEM,HEPSİNİN DE AMİRİ,PARTİ İL BAŞKANIDIR:)))) SAYGILARIMLA.

DURUGÖZ
DURUGÖZ @SELİMCAN - 6 ay Önce

SELİMCAN YORUMLARINI KENDİNE HAS BİR DİLLE YAZIYORSUN,İNAN YORUMLARINIZI ZEVKLE OKUYORUM. GÜMÜŞHANE'DE TARİHİ TAŞ KÖPRÜYÜ ÇALMIŞLAR,GÜLMEKTEN YARILDIM.

smemuru
smemuru @SELİMCAN - 6 ay Önce

ne güzel dedin.

Sağ.Mem.
Sağ.Mem. @SELİMCAN - 7 ay Önce

Sağlam bir denetim mekanizması olmayınca boşluğu birileri doldurmaya çalışır. Benim safım her zaman için devlet ve millet menfaatidir.

sıkıntı yok
sıkıntı yok - 7 ay Önce

selimcan kardeşim helalin var yazdığının altına imzmı atarım...

Sağ.Mem.
Sağ.Mem. - 7 ay Önce

Sağlık bakanlığında ciddi anlamda yasal işlemlerde sorun var.yönetici Dr. Arkadaşlara gazı verip sen ne dersen o olur görüşü var. Nasılsa yapılan yanlışın cezası olmayacağı kanısı var. Devletin sağlam bir denetim mekanizmasına ihtiyacı var.

Konya
Konya - 7 ay Önce

Sayın vizörler torpilliler egitim araştırmada 120 artı mesai yapıyor digerleri 24 artı izin yapıyor selimcan ın dedigi onuda bırak partiyi sendika yönetiyor

GEZGİN
GEZGİN - 7 ay Önce

Bu takdirde ve başhemşire nöbeti tutulmayan ve birden fazla hemşirenin nöbet tuttuğu durumlarda kıdemli nöbetçi hemşire, baş hemşire görevlerini de üzerine alır hükmü yer almaktadır.SORDUGUN SORUNUN CEVABI BURDA YAZILI...

gariban sağlıkçı
gariban sağlıkçı @GEZGİN - 6 ay Önce

hastanede ki en kıdemli hemşiremi, yoksa her servisteki kıdemli hemşire mi hemşiremi

SELİM
SELİM - 7 ay Önce

PARTİCİ OL GERİSİ BOŞ:))

sorular
sorular - 6 ay Önce

Kim kime bağlı Sicil ve Disiplin Amirleri Yönetmeliğinde mevcuttur. Fakat ara sorumlular düzenlemede yoktur. Sorumlu hemşire, kat sorumlusu, birim sorumlusu, kim neyin sorumlusu? Yetki ve sorumluluk kanun, yönetmelik vb. ile düzenlenir. Maalesef sağlıkta bu çok eksik kalmış bir taraf. Sorumlu sorumlu olduğunu düşünüyor ama sorumluluklarının yazılı olduğu bir yasal düzenleme yok. Sen sorumlusun peki sorumluluğunu yerine getirirken neye dayanıyorsun?Sorumlulukla ilgili yaptırım yetkin var mı? Eğer sorumluluğun ve yetkin varsa uhdende yer alan bu görevlendirmeden dolayı zam ve tazminat alabiyor musun? Hangi kriterlere göre bu göreve atandın,hangi yetkiyle atandın? Sorular sorular...bitmez...

süpervizör
süpervizör - 6 ay Önce

BAŞHEMŞİRE GÖREVİNİ ÜZERİNE ALIR diye yazıyor yani süpervizör koordinatör başhemşire sorumluluğunda ve yetkisindedir tutanak tutar gereğini başhemşire yapar ,ayrıca koordinatör ve süpervizörler ağaç kovuğundan çıkmamıştır hepsi bir takım emek harcayarak o konuma gelmiştir kimse altında başka bişey aramasın ,herkes iş derdinde saygılar

Konya ea
Konya ea @süpervizör - 6 ay Önce

Süpervizör koordinator hatta başhemsire olmak icin sınavamı giriliyor. bu tiplemelerin büyük çoğunluğu mesleki tecrübesi olmayan kriz çözmekten çok kriz çıkaran tipler. Hiç bir tanesininde herhangi bir sınava tabi olduğunu sanmıyorum. Onları diger çalısanlardan ayıran özellikleri herkesin malumu. Bir doktorun başka bir doktora gece baskın yapar gibi kontrole gidip sıkıntı çıkardığını gördünüzmü hiç. Ama nedendir bilinmez hemşire milletinin kanunda yeri bile olmayan yetkilerin kendisinde olduğunu zannetmesi meslektaşlarına pislik yapmasına yetiyor.

SAĞLIKCI
SAĞLIKCI @süpervizör - 6 ay Önce

BAŞHEMŞİRE YOK ARKADAŞALAR SAĞLIK BAKIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ VAR ARTIK NE İŞE YARIYORSA BİLENDE YOK.

hd38
hd38 @süpervizör - 6 ay Önce

nasıl bir emek harcadınız acaba

DOĞRUCU DAVUT
DOĞRUCU DAVUT @süpervizör - 6 ay Önce

KURUM KANUNLARLA YÖNELİTİR,KANUNDA OLMAYAN BİRŞEY MANTIĞA UYGUN DİYE KANUNMUŞ GİBİ ALGILAMAK CAHİLLİKTİR.KANUNDA OLMAYAN BİRŞEYİ MANTIĞA UYGUN DİYE UYGULAMAYA KOYARSANIZ DELİ ÇAVUŞ DÜĞÜNDE DAVULCUYLA OYUN OYNADI


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması