Katar'da iş imkanı

Katar, yaklaşık 2,5 milyon nüfusu ve Türkiye’den 70 kat küçük yüzölçümü ile ortadoğu coğrafyasının en küçük ülkelerinden birisidir. Hızla büyüyen ekonomisi ve 2022’de dünya kupasına ev sahipliği yapacak oluşu dolayısı ile ülkede çalışmak isteyen yabancılar için büyük fırsatlar barındırıyor.

 Katar'da iş imkanı
09 Kasım 2017 Perşembe 17:00

Katar, nüfusunun yaklaşık %75’inin yabancılardan oluştuğu ve bölgedeki en büyük Amerikan üssünün konuşlandığı bir yarımada ülkesidir. Yerel halkın neredeyse tamamı müslüman olup ülkede Arapça konuşulmaktadır. Dünyada kişi başına düşen milli geliri en yüksek ülkelerden birisidir. İslam dininin çok güçlü bir şekilde yaşandığı ülkede kurallar yabancılar için çok fazla katı olmasa da zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Ramazan ayında iftara kadar tüm restoranlar kapalıdır. Yerli kadınların genelde siyah bir tür tunik giydiği ülkede özellikle gençler kot pantolon, etek ve benzeri kıyafetlerle de dolaşabilmektedirler. Aşırıya kaçılmadığı sürece çok da sıkıntı olmamaktadır. Nisan ayından itibaren ülkede hava sıcaklığı gölgede 40 derecenin altına inmemektedir. Özellikle sportif alanlarda dünya genelinde söz sahibi olmaya çalışan ülkede Asya Olimpiyatları, Açık Tenis Turnuvaları, Boat Yarışları ve Katar Rallisi gibi çeşitli spor alanlarında adından söz ettirmektedir. Bir çok Amerikan üniversitesi ve bu üniversitelerde çalışan Amerikalı akademisyenler olup ülkedeki yabancı öğrenci sayısı bir hayli fazladır.

ÜLKEDE SUÇ ORANI YOK DENECEK KADAR AZDIR. AĞIR CEZALARDAN DOLAYI KİMSE SUÇ İŞLEMEYE CESARET EDEMİYOR.

GÜVENLİK KONUSUNDA BİRKAÇ ÖRNEK VERECEK OLURSAK; Markette alışveriş yapıp, parası ödenmiş ağzına kadar dolu alışveriş arabasını bir köşede bırakıp alışveriş merkezindeki diğer mağazaları gezmeye gidebilirsiniz. Arabanızı yol yol kenarında, otoparkta yada restoranın önünde çalışır durumda bırakın, bir işiniz varsa halledip gelin. Kimse gelip de çalmayı aklına getirmeyecektir. Evlerin neredeyse hepsinde kapının dışında da kolu vardır. Bir çok kişinin aklına bile gelmez kapıyı kilitlemek. Tüm bu güvenin nedeni zenginlik deseniz değil. Beyaz yakalı birinin maaşı 20 bin riyalin altında değilken, oto yıkamacı ya da marketteki bir kasiyerin maaşı 1000 riyal civarında. Ya da sanayideki Hindistan’lı, Nepal’li, Bangladeş’li bir işçinin maaşı 1500 riyal civarında olmasına rağmen bir yerde bir şey unutsanız, cebinizden bir şey düşürseniz bu adamlar peşinizden koşup onu anında size ulaştırır. Yani olay zenginlik değil, yasaların uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği ve cezaların yüksekliğinden kaynaklanıyor. Örneğin Arabistan’da kırmızı ışıktan geçmenin cezası 1 gün hapis cezası. Katar’da ise 6 bin riyal (yaklaşık 1650 $). Suçu işlediğiniz anda 24 saat geçmeden cebinize cezaya dair mesaj geliyor. Türkler için ülkeye girişte turistik amaçlı geliniyorsa vize istenmiyor. İngilizce ikinci anadil sayılır. Bu yüzden her yerde İngilizce konuşan birilerini bulabilirsiniz. Türk ehliyetleri 1 hafta kullanılabiliyor. Daha sonrası için yetkili makamlardan izin belgesi alınması gerekmektedir. Yerel halkın geneli sıcak kanlıdır ancak biraz sonradan görmeler. Kadınları kara çarşaf giymesine rağmen genelde yüz kısımları açık gezerler. İnanılmaz bakımlı ve çok yüksek topuklu ayakkabılarla gezebiliyorlar. Her tarafta spa salonları ve güzellik merkezleri görebilirsiniz. Erkekler genellikle gün içerisinde çalışırken kadınlar alışveriş merkezlerinden çıkmamaktadırlar. Ülkede kadınlara tanınan sosyal haklar çok fazla olduğu için kadınlar hayatlarından memnundurlar. Hemen hemen hiç bir Katar’lı kadın yabancı bir erkek ile evlenmek istemez. Çünkü böyle bir durumda sahip olduğu tüm sosyal hakları elinden alınır. Katar’lı gençler devletin büyük teşvik ve yatırımlarından dolayı genel olarak iyi eğitim olanakları olmasına rağmen, ülke yönetiminin yüksek batı hayranlığı ve tamamen Amerikanvari hayat felsefesi doğrultusunda ciddi bir bilinçsizlikle yetişmektedirler. Diğer bir deyişle, küreselleşen dünya, savaşlar, açlık ve kötü giden ekonomiler hakkında pek fikir sahibi oldukları söylenemez. Ailelerinden gelen zenginlikle lüks arabalarda gezip nargile kafelerde öldürdükleri zamanla dünya gerçeklerinden oldukça uzak yaşamaktadırlar.

Özellikle 2022 dünya kupasına hazırlıklar kapsamında dev bir şantiyeye dönen Katar’da iş imkanları oldukça geniştir. Yerel halkın daha çok masa başı işlerde çalışması yada işveren olmasından ötürü başta Asya ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok yerinden gelen insanlar milyarlarca dolarlık inşaat projelerinde, dev petrol ve doğalgaz şirketlerinde ve özellikle hizmet sektöründe çok rahatlıkla iş bulabilmektedirler.. Ülkedeki petrol ve doğal gaz kaynaklarını başlıca Amerikan Exxon Mobile, Fransız Total ve İngiliz BP firmaları işletmektedir. Devletin petrol ile alakalı kurumlarının yönetimi ve ortaklığı da yine bu şirketlerin elindedir. Doğal gaz ve petrole dayalı ekonomisi olan Katar’da büyüyen inşaat sektörü ile birlikte demir çelik sektörü de önem kazanmaktadır. İnşaat sektöründe çalışanların, yazın ortalama 50 dereceyi bulan hava sıcaklığını bilerek gitmeleri orada daha sonradan sıkıntı yaşamamaları adına önemlidir. Türkiye dışında çalışmak isteyen kişilerin mutlaka yurtdışında çalışmak başlıklı yazımıza da göz atmalarını öneririz.

KATAR’DA HANGİ İŞLERDE ÇALIŞILIR? Katar’da çalışmak kolay değildir. Hintli, Filipinli, Nepalli, Sri lankalı yada Bangladeşli işçilerin ve hizmetçilerin çalışma ve sosyal şartları yüreğinizi burkabilir. İşçilerin alışveriş merkezlerine girmeleri yasaktır. 50 derece sıcakta 45-50 kilo ağırlığındaki Nepalli, Hintli işçilerin aylık 200$’a çalıştırıldığı ülkede resmen modern kölelik söz konusudur. Bir çok inşaat, Qatar Foundation adlı devlet kuruluşu tarafından ihale edilir. Bu inşaatlarda çalışan işçilerin büyük bir kısmı Nepal ve Hindistan’daki ajanslar aracılığı ile ülkeye gelir. Bu ajansların koyduğu bazı acımasız kurallar mevcuttur. Bazen işçilerin ilk bir yıllık kazançlarını ajansa vermeleri gerekmektedir. Yada bazen bu işçiler bu ajanslara peşin olarak 1000 usd civarında bir para ödeyerek bu ülkeye getirilmektedir. Bir çok Türk İnşaat şirketleri de bu ajanslarla çalışır. İnşaat sektöründe çalışmak için Türkiye’den vasıfsız eleman pek alınmamaktadır. Bu ihtiyaç bahsetmiş olduğumuz ülkeler aracılığı ile zaten çok daha ucuza mal edilmektedir. Hiç bir vasıfsız Türk işçisi gidip 200 usd karşılığı orada çalışmaz. Türkiye’den ihtiyaç duyulan iş gücü daha çok kalfa yada usta seviyesindeki kalıpçı, demir bağlama ustası, fayansçı, elektrik tesisatçısı, su tesisatçısı, şantiye şefleri, vardiya amirleri, ustabaşı gibi ara kademe çalışanlar ile mimar, mühendis gibi eğitimli uzman personelden oluşmaktadır. İnşaat sektörü dışında, Türkler petrol şirketlerinde çalışabiliyor yada hizmet sektöründe dönerci, kebapçı kuaförlük gibi işlere uğraşabiliyorlar. Nepalli, Hindistanlı, Srilankalı işçiler genellikle sağlık, temizlik, çocuk bakimi gibi Arapların işlerini yapmakta yada inşaatlarda vasıfsız işçi olarak çalışmaktadırlar. Bir çok Hintli taksi şoförü yada özel şoföre rastlayabilirsiniz.

Petrol zengini Katar'da halkın sadece % 20'sini gerçek Katarlılar oluşturmaktadır. İnşaat, sağlık ve enerrji sektöründe çalışanlarının tamamına yakını yabancı göçmenlerden oluşmaktadır. Milli geliri çok yüksek olan bu ülkede 1 litre benzin 1 litre sudan ucuzdur ve dizel yakıtlı araç sadece ağır iş makinalarında kullanılmaktadır. Halkın vergi ödemediği Katar'da bir hemşire yılda 60 bin dolar, paramedik 75 bin dolar, Pratisyen 110 bin dolar, uzman hekim 400 bin dolar ücret almaktadır. Katar'da en az bulunan meslek ise Kardiyoloji Uzmanıdır. En çok aranan sağlık branşları Acil Tıp, Ortopedi,Kadın Doğum ( Bayan Olacak), Ameliyat Hemşiresi, Yoğun Bakım Hemşiresi, Ambulans Teknisyeni.. Katar'da iş bulmak için ya arapça bilinecek yada İngilizce gerisi sizin kabiliyetinize bağlı. Türkiye'deki tüm üniversitelerin Katar'da geçerliliği bulunmaktadır. Dışardan gelen sağlıkçılar için lojman imkanı vardır. Ancak bu lojman bildiğiniz lojmanlardan değildir. Bir uzman hekim için 5 bin metre karelik bir alanda 2 katlı villa ve 1 adet lüks jip verilmektedir. Hatta Etiyopyalı bir de hizmetçi verilmekte.

Sağlık Teknisyeni Maaşları

https://www.personelsaglikhaber.net/mali.../saglik-teknisyeni-maaslari-h34240.html

20 Eki 2017 - 28 Haz 2017 - Sağlık Çalışanları bir çok mesleğe göre daha kolay iş imkanı bulmaktadır. ... katar-da-saglikciya-inanilmaz-maas-h56970.ht.

Taşerona kadro referandumdan önce mi?

www.personelsaglikhaber.net/.../taserona-kadro-referandumdan-once-mi-h66663.htm...

6 Şub 2017 - Sağlık · Görevde... Personel SAĞLIK Bayır Mh Kemal Güneş Cd Bedesten İş Hanı İletişim. Telefon: Whatsapp Mail: ozelsaticaret@gmail.com ...

https://www.personelsaglikhaber.net/sok-a101-ve-bim-firsat-urunleri ...

https://www.personelsaglikhaber.net/sitemap_foto_galeri.xml

Bu nedenle de listede kimi kolları klasik, kimi ise çok daha yeni ve teknolojik. ..... Uzun yıllar sonra özel okullara kendi sınavını yapma imkanı>Ülke: Katar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.