'Kardiyolojide hasta başı tanı maliyeti 36 lira'

Kardiyolojide hasta başı tanı maliyeti 36 lira

'Kardiyolojide hasta başı tanı maliyeti 36 lira'
01 Haziran 2016 Çarşamba 12:15

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yapılan "Hasta Bazlı Maliyet” çalışmasına göre, tanı konulmak üzere muayene edilen ve tetkikleri yapılan kardiyoloji hastasının maliyeti 36,221 lira, laboratuvar tetkiksiz, ayakta tedavi edilen hastaların maliyeti ise ortalama 21,424 lira olarak hesaplandı.

Dokuz Eylül Üniversitesinden İbrahim Yüksel ve Emine Yasemin Yeğinboy, İzmir’deki üniversite hastanelerinin giderlerini baz alarak, kardiyoloji polikliniğinde muayene olan ve ilgili tetkik birimlerinde tahlilleri yapılan bir hastanın ortalama maliyetini hesapladı. 

Çalışmada, kardiyoloji polikliniğinde başvurulan her bölüm için (kayıt, muayene, EKG, laboratuvar) maliyetleri ortaya çıkarıldı. Bu hesaplamalarda hastanenin bir hasta için harcadığı ortalama giderler hesaplandı ve tanı maliyeti ortaya konuldu.

Hastane maliyet hesaplama çalışmalarında genellikle birimlerin maliyetleri toplanarak toplam maliyet hesaplanıyor. Birimin hesaplanan bu maliyeti hasta sayısına bölünerek de “hasta bazlı hizmet birim maliyeti” ortaya çıkarılıyor. 

HASTA MALİYETLERİNİN OLUŞTURULMASINDA GÜÇLÜK ÇEKİLİYOR

Ancak, aynı polikliniğe başvuran hastaların muayeneleri ve uygulanan tedavileri birbirinden farklı olabiliyor. Bu nedenle, hasta maliyetlerinin oluşturulmasında güçlük çekiliyor ve hastanede oluşan giderler tam anlamıyla hasta maliyetlerine yüklenememiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nin 30 Eylül 2015 tarihli sayısında yayımlanan çalışmada; hastane işletmeciliğinde çok önemli bir yer tutan hasta maliyetleri hesaplaması yapılırken, her hastanenin hastalara sunmuş olduğu hizmete göre kendi maliyet analizlerini yapması öneriliyor. 

(Ntv)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.