Karaciğer kanseri için tam etkili tedavi

İngiltere'de, karın bölgesinden kanal açıp karaciğerdeki tümörün yerini tespit eden doktorlar, laparoskop yardımıyla görüntüledikleri tümörü keserek vücuttan kurtarıyor. 600'den fazla hastanın hiçbirinde kanserin nüksetmediği ifade edildi

Karaciğer kanseri için tam etkili tedavi

İngiltere'deki Southampton Üniversite Hastanesi'nde çalışan doktorlar, kendi geliştirdikleri bir kanser tedavisinde tam etkili çözüm elde ediyor. Laparoskopik rezeksiyon olarak tanımlanan ameliyatta doktorlar, karaciğer kanserine neden olan tümörün yerini tespit ederek oldukça hassas cerrahi müdahalelerle vücudu kanserden tamamen kurtarmayı başarıyor.

BİRKAÇ GÜNDE AYAĞA...

Ameliyat sürecinde doktorlar ilk olarak CT taramasıyla karaciğerdeki tümörü tespit ediyor. Ardından minik cihazlarla kanser hastasının karın bölgesinden tümöre doğru kanal açılarak tümörün yerinden alınması için zemin hazırlanıyor. Üçüncü aşamada doktorlar, karın içi bölgesini görüntülemeye yarayan laparoskop yardımıyla operasyonu gerçekleştirerek karaciğerdeki tümörü kesip vücuttan kurtarıyor. Bu tedavi yönteminin radyoterapiden daha zahmetsiz ve etkili olduğunu belirten hastane doktorlarından Muhammed Ebu Hilal, hastaların bu ameliyatın ardından sadece birkaç gün hastanede bekleyip eski sağlıklarına kavuştuğunu vurguluyor.9 YIL ÖNCE KEŞFEDİLDİ

Tedavi yöntemini 2007'de keşfettiklerini söyleyen Doktor Ebu Hilal, son 9 yıl içinde 600'den fazla kanser hastasını bu şekilde ameliyat ettiklerini ve hastalardan hiçbirisinin kanserinin nüksetmediğini ifade ediyor. Ebu Hilal'in tedavisiyle sağlığına kavuşan emekli muhasebeci 63 yaşındaki Graham Coles, "Kızımın tavsiyesi üzerine bu hastaneye tedaviye gittim. Alışıldık bir tedavi görmeyi bekliyordum. Fakat daha farklı bir yöntem uygulanacağını öğrenince şaşırdım" dedi.

2012'de operasyona giren Coles, ameliyat sürecinin kendisi için biraz daha zor geçtiğini belirtti. Coles, doktorların kanser tümörünü karaciğerinin 7'nci tabakasında bulduğunu; fakat buna rağmen ameliyatın başarılı geçtiğini aktardı.

Şu an sık sık doktor kontrolüne gittiğini de ekleyen Coles, artık vücudunda hiçbir şekilde kanser riski oluşmadığını söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması