Kamuya Taşıt Kiralamada Değişiklik

Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine Dair Kararda değişiklik

Kamuya Taşıt Kiralamada Değişiklik
06 Kasım 2015 Cuma 08:28

2006 yılında yürürlüğe konulan "Hizmet Alımı Suretiyle Taşıt Edinilmesine İlişkin Esas ve Usullerde Değişiklik Yapılması Hakkında Karar" bugün 3. kez değişti.

2014 yılının 10. ayında yapılan düzenlemeyle, taşıt kiralamalarında, aylık kiralama bedelinin kasko sigortası değerinin %2'sini aşmayacağı hükmü getirilmişti.

2014 yılının 12. ayında yapılan düzenlemeyle ise "fiilen arazi üzerinde çalışan arazi binek ve pick-up'ların yüzde 2 düzenlemesinden hariç olduğu belirlenmiştir.

6 Kasım 2015 tarihi itibariyle yapılan düzenlemede ise şu hüküm eklenmiştir:

"c) Şoför gideri dahil taşıt kiralamalarında aylık kiralama bedeli hesabında yemek, yol, resmi tatil ücreti ve benzeri giderler de dahil yürürlükte bulunan brüt asgari ücretin yüzde elli artırımlı tutarı esas alınacak; işveren maliyeti kapsamında yer alan sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası işveren payı (%20,5) ve işsizlik sigortası işveren payı (%2) ile işçilik maliyeti üzerinden hesaplanan sözleşme giderleri ve genel giderler (%4) ise idarelerce ayrıca ödenecektir."

Bu şu anlama gelmektedir:

1- Şoför gideri dahil aylık kiralamalarda, şoför için belirlenen brüt asgari ücretin yüzde elli artımlı tutarına, yemek, yol, resmi tatil ücreti ve benzeri giderlerin dahil olduğu belirtilmiştir. Ancak işveren maliyeti kapsamında ödenmesi gereken sigorta maliyetleri buna dahil değildir, bu sigorta giderleri ayrıca ödenecektir 

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.