Kamu Çalışanları Hakkında Başlatılan Soruşturmalara Tepki

10 Ekim Katliamı sonrasında TTB, DİSK, KESK ve TMMOB’un yaptığı etkinliklere yönelik adli ve idari soruşturma furyası devam ediyor. KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ve Diyarbakır Tabip Odası’ndan Dr. Sinan Gülşen’in katılımıyla, aralarında Mardin Tabip Odası Başkanı Dr. Kamuran Yıldırım’ın da olduğu 8 kamu çalışanı hakkında başlatılan soruşturmayı protesto etmek üzere Mardin’de 4 Şubat 2016 günü basın toplantısı düzenlendi.

Kamu Çalışanları Hakkında Başlatılan Soruşturmalara Tepki
10 Şubat 2016 Çarşamba 12:18

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp burada şu konuşmayı yaptı:

“Biz emek meslek odaları, birlikleri ve
sendikalar olarak en temel özelliğimiz demokratik yapılar oluşumuzdur.

Ülkemizin ve devletimizin en yüksek düzeyde demokrasiye kavuşabilmesini ve hukukla donatılmasını sağlamak ve bir bütün bunların yaşama yedirilmesini savunmak, hem üyelerimize hem toplumumuza hem de kurulduğumuz ve dayandığımız yasalara karşı ödevlerimiz ve sorumluluklarımız arasında yer alır.

Bu sorumluluğumuzu yerine getirmek amacıyla demokrasi çizgisinden ve hukuk devleti olmak için yalpalamaları ve sapmaları gördüğümüzde bunu
gündemimize alırız. Bunları dile getirir ve üretimden gelen gücümüzle eleştiririz. Yani daha doğru olana davet ederiz.

Tüm bu yaptıklarımızla yasama, yürütme ve yargımıza katkıda bulunduğumuza inanırız.

10 Ekim 2015 tarihinde
Ankara’da “Emek, Demokrasi ve Barış” Mitingi’nde 100’ün üzerinde üyemiz katledildi. 400’ün üzerinde üyemiz ise yaralandığı bir vahşetin sonrasında, bizler üyelerimizin yasını tutarken, yüreklerimiz acıyla doluyken, öfkeliyken yaptığımız etkinlik ve eylemlerle hükümet yetkililerine verdiğimiz mesajlara, eleştirilere tahammülsüzlük gösterildi. Üyelerimiz, oda başkanlarımız, aktivistlerimiz daha merkez konsey üyelerimiz hakkında “Hükümete ve Cumhurbaşkanına hakaret” iddialarıyla “görevden alıkonma”, “memuriyetten men”e kadar adli ve idari kovuşturmalara tabi tutulduk.

Açıktır ki tüm bunlar, sivil toplumu, emek meslek örgütleri bu uygulamalarla baskılanıyor ve zayıflatılmak isteniyor. Bu baskılar gelişmiş demokratik ölçülerle bağdaşmamaktadır. Unutmamak gerekir ki emek meslek odaları, birlikleri, sendikaları güçlü olan ülkelerin demokrasisi de güçlü ve gelişkin olur.

Yetkili makamlardan bu yanlıştan bir an evvel geri dönülmesini ve açılan soruşturmaların bitirilmesini ve baskılara son verilmesini talep ediyoruz.

Eleştiri demokrasiye hizmet eder, eleştiriye tahammül göstermek ise demokratlığın en temel göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi TTB MK adına saygıyla selamlıyorum.”

Açıklamanın ardından Dr. Şeyhmus Gökalp, Dr. Sinan Gülşen ve Mardin Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Erdoğan Erol’dan oluşan heyet Mardin
Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve Özel Mardin Park Hastanesi’ndeki hekimleri ziyaret etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.