Kalkınmada öncelikli illerde çalışan memura 2 yılda bir derece

Kalkınmada öncelikli illerde çalışan memura 2 yılda bir derece
09 Kasım 2017 Perşembe 10:51

Devlet memurları, bulundukları derecelerde 3 yıllık hizmet sürelerini doldurduklarında, yükselmelerine engel başka bir durum bulunmadığı takdirde, kazanılmış hak aylıkları bakımından bir üst dereceye yükselmektedirler. Ancak, bazı memurlar ise 2 yıllık hizmet süresi dolunca derece yükselmesi yapmaktadırlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 64 üncü maddesine göre, memurların kademe ilerlemesi yapabilmesi için, bulundukları kademede en az 1 yıl çalışmış olmaları ve bulundukları derecede ilerleyebilecekleri kademenin bulunması gerekmektedir.

Öte yandan, Kanunun 68 inci maddesinde ise, memurların derece yükselmesi yapabilmeleri; üst derecelerde boş bir kadronun bulunması, dereceleri içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde 1 yıl bulunmuş olmaları, kadronun tahsis edildiği görev için öngörülen nitelikleri elde etmiş olmaları şartlarının bir arada mevcut olmasına bağlanmıştır. Devlet Memurları Kanununu, memurların kazanılmış hak aylıkları bakımından derecelerinin yükseltilmesini, bulundukları derecelerde en az 3 yıl çalışma şartına bağlamış olmakla birlikte, bazı memurlar için bu sürenin 2 yıl olarak uygulanmasına da imkan tanımıştır. 2 yıl hizmet karşılığında ilave kademe alan memurlar 657 sayılı Kanunun 64 üncü maddesinde, yer değiştirme suretiyle atanma uygulamaları kapsamında belirli bir süre görev yapmak üzere, mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlardan kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde bulunanlara, bu yörelerde fiilen çalıştıkları sürelerin her iki yıl için bir kademe ilerlemesi daha verileceği hükme bağlanmıştır. Ayıca, konuya ilişkin 150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğinde; “Atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre zorunlu atamaya tabi ve kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerdeki illerden (Erzurum ve Artvin illeri dahil) birini herhangi bir nedenle (eş durumu, istek v.b.) tercih eden personel, kurumunca hizmet ihtiyacı nedeniyle tercihi uygun görülerek atama yapılması halinde anılan madde hükmünden yararlandırılacaktır.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu düzenlemelere göre, memur; -İlgili kurum yönetmeliğine göre zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması, -Kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerde görev yapıyor (zorunluluk, eş durumu ve istek üzerine vs) olması, -Bu yerlerde fiilen görev yaparak geçirdiği sürelerin (yıllık izin süresi dahil) 2 yıldan az olmaması durumunda, ilave bir kademe ilerlemesi yapabilmektedir. Böylelikle, memur bulunduğu derece içerisinde 2 yıl görev yaptığı halde, diğer koşulların mevcut olması durumunda, kazanılmış hak aylığı bakımından bir üst dereceye yükselme hakkı kazanmaktadır. Öte yandan, ilgili yönetmeliklerine göre zorunlu yer değiştirmeye tabi olan memurların, kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yerlere atanma konusundaki isteklerinin kurumları tarafından yerine getirilmesi halinde de, ilgili memurların bu yerlerde geçireceği her iki yıllık hizmetleri karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi yapmaları mümkün olabilmektedir. 2 yıllık hizmetten sayılmayan süreler 657 sayılı Kanun, kalkınmada birinci derece öncelikli yörelerde geçirilen hizmetlerin her iki yılı için bir kademe ilerlemesi yapılacağını hükme bağlamış ve hangi hizmetlerin bu süreden sayılacağını da düzenlemiştir. İlave kademesi yapılması için gerekli olan 2 yıllık fiilen çalışma süresine sadece yıllık izinlerin dahil olacağı belirtildiğinden, bunun dışında kalan ve fiilen çalışılmayan süreler söz konusu 2 yıllık süre içerisinde değerlendirilmemektedir.

Buna göre, 2 yıllık hizmetten sayılmayacak süreler şunlardır: -Mazeret izni, hastalık izni ve aylıksız izinde geçirilen süreler. -Mehil (göreve başlamak için geçecek süre) müddeti. -Sürekli görev yapmakta oldukları kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yöreler dışına vekalet, geçici görev, hizmet içi eğitim ve benzeri nedenlerle geçici olarak gönderilenlerin, bu bölge dışında geçirdikleri süreler. Öte yandan, 2 yıllık sürenin belli bir ilde geçmesi şartı bulunmamaktadır. Sürenin kalkınmada birinci derece öncelikli bölge kapsamındaki yerlerde fiilen görev yaparak (vekalet, geçici görev, hizmetiçi eğitim dahil) geçirilmesi yeterlidir. İlave kademe ilerlemesinden yararlanamayan memurlar Aday memurlar, istisnai memurlar, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil memurlar ve Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarındaki memurlar Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik kapsamına alınmadıklarından, bu memurlar kalkınmada 1 inci derece öncelikli yörelerde görev yaptıkları süreler (aday memur, istisnai memur veya YHS personeli olarak geçen süreler) nedeniyle ilave kademe ilerlemesinden yararlanamamaktadırlar. Öte yandan, aynı bölge içerisinde görev yapmakla birlikte, atamalarının zorunlu yer değiştirme kapsamında olmaması gerekçesinden hareketle, diğer memurların ilave kademe ilerlemesinden yararlandırılmamasını memurunyeri.com olarak eşitlik ilkelerine uygun olmayan bir uygulama olarak değerlendirmekteyiz.

Memurların Maaşı Bu İllerde Daha Erken Yükseliyor - Personel Sağlık

https://www.personelsaglikhaber.net/.../memurlarin-maasi-bu-illerde-daha-erken-yuks...

22 Ara 2015 - -Memurların bazıları, her iki yıllık çalışmaları karşılığında ilave bir kademe ... Örneğin, derece yükselmesini 2 yılda bir yapan Öğretmen (ilave derece ... tabi Devlet memurları, kalkınmada birinci derece öncelikli yörelerde görev ...

MEMURA İLAVE KADEME MÜJDESİ

www.personelsaglikhaber.net/arsiv/memura-ilave-kademe-mujdesi-h55661.html

Her iki yılda bir ilave kademe ilerlemesi yapan memurlar ... kapsamında olup da kalkınmada 1 inci derecede öncelikli yörelerdeki illere ... Aynı yerde çalışan her memur ilave kademe ilerlemesi yapamıyor ... bazı memurlara ilave kademe ilerlemesi yapma (2 yılda bir derece yükselmesi yapma) imkanı tanınmamaktadır.

HANGİ İZİNLERİ KULLANAN MEMURUN MAAŞINDAN KESİNTİ ...

https://www.personelsaglikhaber.net/.../hangi-izinleri-kullanan-memurun-maasindan-...

19 Eki 2015 - Kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan teknik hizmetler ve sağlık ... ışınlarla çalışan personele, yıllık izinlerine ilaveten her yıl bir ay ... Hal Bölgesine dahil iller ile bu illere mücavir illerde görevli olanlara ... kalkınmada 2 nci derecede öncelikli yörelerde görevli olanlara ise aylıklarının % 25'i ödenir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.