Kadın Sağlıkçı Çığ Altından Kurtarıldı

Kadın Sağlıkçı Çığ Altından Kurtarıldı

Niğde’nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı Eznevit zirvesine tırmanış yapan dağcılar Hilal İşcan ile Kemal Karakoç, Pazar günü saat 16.00 sıralarında inişe geçtikleri esnada üzerlerine çığ düştü.

Kar kütlesinin altından kendi imkânlarıyla kurtulan İşcan, hemen 112 Acil’i arayarak yardım istedi. İşcan’ın ihbarı üzerine olay yerine JAK, AFAD, UMKE ekipleri sevk edildi. İşcan kurtarılırken, birlikte tırmanış gerçekleştirdiği arkadaşı Kemal Karakoç’u ise arama çalışmaları başlatıldı.


Kar kalınlığının yer yer 3 metreyi aştığı öğrenilen bölgede yürütülen çalışmalara, AKUT, AFAD, UMKE ve Jandarma Arama Kurtarma ekiplerinin yanı sıra Bursa Arama Kurtarma ve Spor Kulübü Derneği (BAKUT) ile DELTA Dağcılık Sualtı ve Arama ve Kurtarma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği üyeleri de katıldı. Samsun'dan getirilen AFAD'a bağlı arama kurtarma köpeği de çalışmalara katıldı.
Konya'dan Niğde'ye gelen Karakoç'un babası ve ağabeyi de Mümtaz Çankaya Dağ ve Kayakevi'nde çalışmaları takip etti. Karakoç'un Konya'da sanayide işçi olarak çalıştığı, Hilal İşçan'ın ise bir süre önce sağlık memuru olarak atandığı öğrenildi.


AKUT Niğde İl Temsilcisi Nedim Urcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Önceki akşam helikopterin sürekli faaliyet yapmasının nedeni Hilal'in üzerine, yakınlarına bir yere uyku tulumu, battaniye ve bazı malzemeler atmaya çalışmışlar.

Kayalık yapıdan dolayı arazi dik olduğu için atılan malzemeler Hilal'e ulaşmamış. Hilal tecrübesi sayesinde geceyi sağlıklı bir şekilde geçirmiş. Helikopter vincinin marifetiyle alınıp Adana'ya götürüldü." dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 13:34YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması