İhraçlara Karşı Savunma ve İtiraz Yolu Açıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Cumhurbaşkanı, ihraç listelerine gelen itirazlar için kriz merkezi oluşturulması talimatı verdi. Başbakanlık Müsteşarlığı bünyesinde ve illerde kriz merkezi oluşturuyoruz. Kendisine haksızlık yapıldığı kanaati olan veya size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa, birim oluşturun ve toplayın Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlış varsa düzeltilecek.' şeklindeki sözlerini değerlendiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Kamuda ilk açığa almalar başladığında hukuk ilkeleri üzerinden hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekmiştik. Hassasiyet en üst seviyede olmalı verilen her kararın bir kamu çalışanının ve bir ailenin bundan sonraki tüm yaşamını derinden etkileyecek olması akıldan çıkarılmamalıdır. Aksi halde yanlış telafisi imkansız sonuçlar doğurabilecektir diye uyarmıştık. Fakat gelinen son durumda 50 bine yakın kamu görevlisinin ihracına bakıldığında ısrarla vurgulamamıza rağmen savunma alınmadan, herhangi bir soruşturma yapılmadan ihraçlar yapılmış, kurunun yanında yaşta yanmıştır.” dedi.

İhraçlara Karşı Savunma ve İtiraz Yolu Açıldı.
09 Eylül 2016 Cuma 11:11

 İtiraz mekanizmasının kurulmasının önemli olduğunu kaydeden Genel Başkanımız Kahveci “ Süreçte ilk günden beri ısrarla ifade ettiğimiz insanların savunma hakkının tanındığı bir soruşturma süreci işletilmediğinden Cumhurbaşkanının ifadesiyle at izinin it izine karıştığı bir durum ortaya çıkmıştır. Masum ve mağdur olanların hayatlarını zindana çevirecek olan bu kararların yeniden gözden geçirilerek suçlu ve suçsuzun ayırt edilmesinde imkan sağlayacak biçimde bir itiraz mekanizmasının kurulması gecikmişte olsa önemli bir gelişmedir.' dedi.

Kriz merkezlerindeki iş ve işlemlerde de adalet, hakkaniyet ve hukuk ilkeleri çerçevesinde çalışmaların yürütülmesi gerektiğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Bu kriz merkezlerine mağdur edildiğini belirterek başvuran kamu çalışanına savunma hakkı fırsatı verilmelidir. Kriz masasında adalet, hakkaniyet ve hukuk ilkeleri çerçevesinde bir inceleme yapılmalı ve verilecek kararın insanların tüm yaşamlarını derinden etkileyeceği unutulmayarak titiz davranılmalıdır. Sıradan bir idari işlem yürütülüyor gibi çalışmalar yapılmamalıdır.' şeklinde konuştu.

Masum olan ve mağdur edildiğine inanan kamu çalışanlarının bu kriz merkezlerine gerekli başvuruları yapmaları gerektiğini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci “ Masum olan ve mağdur edildiğini düşünen kamu çalışanlarımız ihraç ve açığa alınmalarına neden olan durumla ilgili savunmalarını, dilekçelerini hem valiliklerdeki hem de Başbakanlıktaki kriz merkezlerine ulaştırmalıdırlar.' dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.