Hemşirelik Fakültesine Hemşire Olmayan Hocalar Alınıyor

Hemşirelik Fakültesine Hemşire Olmayan Hocalar Alınıyor
Çok ciddi sağlık sorunlarına neden olacak bir sorunumuz var!
Hemşirelik, ülkemizde hemşirelik kanunu ve ilgili yönetmelikler ile uluslararası sağlık örgütleri tarafından, açıkça tanımı ve sınırları belirlenmiş, toplum yararına hizmet veren insan sağlığı ile ilgili özerk bir sağlık  mesleğidir.  Hemşirelik Bölümü/Fakültelerinin amacı da toplum sağlığına yönelik hizmet sunacak, mesleki etik ilke ve değerlere bağlı, teorik ve klinik becerilere sahip hemşireler yetiştirmektir. Hemşirelik okulları ayrıca lisansüstü eğitimlerini yürütmekte ve hemşirelik bilimine katkıda bulunmak üzere hemşirelik araştırmaları gerçekleştirmektedir. Mesleğin doğası gereği, hemşirelik eğitimi, teorik eğitimin yanı sıra klinik ve saha uygulamalarını gerektirmektedir. Tüm bu sorumlulukların gerçekleştirilmesi için de hemşirelik eğitiminin, YÖK tarafından belirlenmiş hemşirelik uzmanlık alanlarında yetkinlik kazanmış hemşire akademisyenler eliyle yönetilmesine ve uygulanmasına ihtiyaç vardır.

Ancak üzülerek görmekteyiz ki, hemşirelik dışında, farklı uzmanlık alanlarına sahip öğretim üyeleri hemşirelik bölüm/fakültelerinin kadrolarına yönetici ve eğitimci olarak atanmaktadırlar. Bu uygulamanın en çarpıcı ve güncel örneği ise Selçuk Üniversitesi’nde yaşanmaktadır.

11.07.2018 tarih ve 30475 sayılı Resmî Gazete’de, Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı’na, “Mikrobiyoloji doktoralı olmak doçentliğini mikrobiyoloji alanından almış olmak”   açıklaması ile bir adet profesör kadrosu ilanı verilmiş ve bu ilan tüm hemşirelik camiasında tepki ile karşılanmıştır. Meslektaşlarımızın açmış oldukları haklı davaya, THD ve diğer ilgili özel dal dernekleri müdahil olmak için girişimde bulunmuştur. Bu yasal süreç sonuçlanmadan, 20.12.2018 tarihinde Selçuk Üniversitesi yeni bir  “ Öğretim Üyesi Alım İlanı ” ile gündeme gelmiştir.

Söz konusu ilanda, 

  • Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Profesör kadrosu için doçentliğini veteriner mikrobiyoloji bilim alanından almış olmak, 
  • Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği kadrosu için de Genel cerrahi uzmanı olmak şartları konmuştur. 

Halk Sağlığı Hemşireliği ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği, YÖK tarafından hemşirelikte tanımlanmış doçentlik alanlarıdır. Ancak Selçuk Üniversitesi tarafından yayımlanan bu ilanda, Halk Sağlığı Hemşireliği ve Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim dalları için açılan profesörlük kadrosuna yönelik, farklı meslek gruplarına işaret edilmiştir.   GENEL CERRAHİ ve VETERİNERLİK doçentlik alanları bu ilanda ek koşul olarak belirtilmiştir. Bu ilanda belirtilen   koşullar objektif ve denetlenebilir olmayıp, 2547 Sayılı Kanunun 26. Maddesine düzenlenmiş olan üniversitelerde profesörlüğe yükselme ve atama koşullarına aykırıdır.

Söz konusu ilanlar,   Hemşirelik eğitiminin niteliğinin korunması önünde engel teşkil etmekte, hemşirelik mesleğinin geleceğine ve toplumunuzun sağlığına yönelik ciddi riskler barındırmaktadır. Bu ülkede yaşayan ve çalışan hemşireler olarak;  hemşirelik mesleğinin toplum yararına üst düzeyde nitelikli ve güvenilir hizmet verecek özerk bir sağlık mesleği olması için,-  Hemşirelik eğitiminin biz hemşirelere bırakılmasını istiyoruz,

-  Mesleğimizin gücünü, saygınlığını ve niteliğini arttıracak eğitim programlarına izin veren koşulların sağlanmasını ve sürdürülmesini istiyoruz,

-  YÖK Kanununun 26. maddesinin uygulanmasını ve yapılan uygulamalarda kamu yararının gözetilmesini istiyoruz.

-  Hemşirelik bilim alanlarını yok sayan bu ve benzeri ilanları kabul etmiyoruz.

-  Alan dışı çalışanların , insan sağlığını koruma, sürdürme, iyileştirme ve rehabilitasyonda anahtar rol oynayan hemşirelerin eğitiminde söz sahibi olmasını kabul etmiyoruz.  

Hemşirelik eğitiminin niteliğini artırmanın ve üniversitelerde iç huzuru sağlamanın, Üniversitelerin Rektörleri ve YÖK’ün  sorumlulukları arasında bulunduğuna dikkat çekiyoruz.

Saygılarımızla.

http://www.turkhemsirelerdernegi.org.tr
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 hafta Önce

BENCE FIRINCILAR YAPSIN BU İŞİ:)))))))))))) SAYGILARIMLA.

Bunlara gelene kadar
Bunlara gelene kadar - 1 hafta Önce

Ohoooo daha neler var neler. Say say bitmez. Liyakatsız başkan uzman atamaları, personel resmen mağduriyetin mobingin dibinde.

Fahriye Güven
Fahriye Güven @Bunlara gelene kadar - 1 hafta Önce

Arkadaşlar hemşirelik bölümünde illaki hemşirelik mezunu hoca olacak diye birşey yok. Örn: Biyokimya, mikrobiyoloji,fizyoloji, anatomi,istatistik, iş etiği gibi derler de var. Bu bölümlere yeterli görülen kimseler istihdam edilir. Buradan provakasyon yapmayın, birazcık bilinçli olmakta fayda var.

DOKTOR
DOKTOR - 1 hafta Önce

ama tıp fakültesinde ve diğer fakültelerde veteriner, hemşire vb diğer kişilerin öğretim görevlisi olmasına sıcak bakıyoruz demi....

Sağlık
Sağlık @DOKTOR - 1 hafta Önce

Neden olmasın, tutturmuşlar hemşire de hemşire, tüm haklar sizin olsun, sanki mezun olunca kendi alanınızda çalışmak istiyorsunuz, siz nasıl il sağlık müdürlüğü gibi yerlerde başkasının yerini işgal ediyorsanız o zaman ses çıkarmıyorsansız başkalarında sizin yerinizi işgal eder.

öneri
öneri - 1 hafta Önce

Hemşire arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Meslek kanunu,akademik kariyer, uzman hemşirelik vb. konularda gayet güzel çalışmalar yapıp, mesleklerini profesyonel bir sağlık mesleği olduğunu savunuyorlar. Ülkemizde sağlık sisteminin hekim dışı sağlık personelinin görev ve yetkilerini de içerisine alacak şekilde yeniden yapılandırılması gerekiyor. Sağlık bakanlığı kariyer basamakları belirlenmeli, personel kariyer planlaması yapabilmeli, kariyer basamakları sınavla olmalı,mülakat gibi subjektif uygulamalar kaldırılmalı, sendika,siyaset veya stk olduğu iddia edilen başka örgütlü unsurların atamalar etki etmesi önlenmelidir, liyakat esas alınmalıdır. İlan verilmeyen, başvuru şartları belli olmayan, kurum dışından memur olmayanların bile atanabildiği sözleşmeli yöneticilik sistemi biran önce kaldırılmalıdır.

MAZLUM
MAZLUM - 1 hafta Önce

Bende sağlık yönetiminin, sadece sağlık yönetimi eğitimi almış gerçek sahiplerine bırakılmasını istiyorum, ama nerde!!!!!!!!!

Zalim
Zalim @MAZLUM - 1 hafta Önce

Kardeş öyle bişey olsa bu doktor olacaklar o sınavıda kazanır o eğitimide alır bize yine sıra gelmez yine yönecilerimiz bunlar olur. Adamlar öss’de ilk 5-6 bine girmişler bunlar korık çerez gelir. Yöneciliği doktora vermeyecen nokta. Onlar hasta bakmalı yöneticiliği yardımcı sağlık personelliğinden devşirmelere verilmeli

Att
Att - 1 hafta Önce

Sağlıkta şiddet olaylarını gördükçe, bir veteriner bakış açısı geliştirmek adına veteriner bir hocadan eğitim almanın doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Aklınıza sağlık gardaaşş

Hemşir
Hemşir - 1 hafta Önce

Bence hekimlerden yönetici olmamalı eğitimcide olmamalı hekimler sadece hasta bakmalı. Bir arkadaşın dediği gibi il sağlık müdürlüğünü işgal etmemeli hekimler. Bu işleri ehline yani bizlere hemşire eme sağlık memurlarına bırakmalılar. Ha bizim işimizde enjeksiyon pansuman ama olsun onu kim olsa yapar. Hatta arkadaşlar bakanlar neden hekim oluyoki aramızdan biri periferde çalışmış bi sağlık memuru bakan yok mesela bu çok kötü bişey. Birde lise mezunlarıda bu dediklerimin hepsini yapabilmeli. Sonuçta ben üniversitede bişey öğrenenini görmedim

Fahriye Güven @Bunlara gelene kadar
Fahriye Güven @Bunlara gelene kadar - 1 hafta Önce

Bu arkadaşımız ne diyor Allah aşkına. Konuyu anlamamışsın. Zaten alımlara gelene kadar başka sorunlar da var denilmiş. Gözü kapalı mı okuyorsunuz nedir. Bilincini sevsinler. Önce yorumun ne demek istediğini anla.


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması