Hemşirelerle İlgili Önemli Çalıştay

Hemşirelerle İlgili Önemli Çalıştay

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından  “1. Uluslararası Hemşirelikte Liderlik ve Mesleki Örgütlenme Çalıştayı” ile “1. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirildi. Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği işbirliğiyle yapılan çalıştaylarda, hemşirelerin uluslararası örgütlenmeleri ve Türkiye’deki hemşirelik eğitim müfredatları tartışıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan İEÜ Hemşirelik Bölüm Başkanı ve Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Dernek Başkanı Prof. Dr. Filiz Öğce, ameliyathane ve cerrahi hemşirelik alanında liderlik ve uluslararası örgütlenme hakkında güncel bilgilerin katılımcılarla paylaşıldığını söyledi. Öğce, “İki çalıştayı eş zamanlı yapıyoruz. Hemşireler, sağlık hizmetlerinde en fazla çalışma alanına ve oranına sahiptir. Hemşirelerin, sağlık politikalarında hak ettiği yerini almasını amaçlıyoruz” dedi.Cerrahi hastalıkları hemşireliği eğitiminin iyileştirilmesini de hedeflediklerini kaydeden Öğce, etkinliğe Uluslararası Ameliyathane Hemşireleri Federasyon Başkanı Mona Guckian Fisher’in yanı sıra Birleşik Krallık, İrlanda, Yunanistan ve İsrail’den ameliyathane hemşerileri dernek temsilcilerinin katıldığını söyledi.

‘Sağlık hemşirelere destekle güçlenir’

Çalıştayda yer alan Uluslararası Ameliyathane Hemşireleri Federasyon Başkanı Mona Guckian Fisher, dünya nüfusunun yaşlandığını ve arttığına dikkat çekerek, “Kimsenin sağlık güvencesiz kalmaması için fikirlere ihtiyacımız var. Hayatta her şey bizimle başlıyor. Küresel sorumluluklarımız var. Hemşireliği geliştirmek, sağlığın da seviyesini artırır. Hemşirelerin, sağlık politikasında yeri olması gerekiyor. Bu politikalar, hemşireliğin ne olduğunu bilmeyen insanlarca yapılmamalı” diye konuştu.

Hemşirelerin sağlık sektöründe birçok farklı görev alabildiklerini kaydeden Fisher, temel sağlık personelinin ve küresel sağlık organizasyonlarındaki çalışanların yarısının hemşirelerden oluştuğunu söyledi. 1. Ulusal Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Eğitim Çalıştayı kapsamında da İEÜ Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgül Karayurt açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 23:35YORUM EKLE
YORUMLAR
HEMŞİRELER
HEMŞİRELER - 5 ay Önce

ÇALIŞAN HEMŞİRE ÇALIŞMAYAN HEMŞİRE DAYISI OLUP MASA BAŞI ÇALIŞAN HEMŞİRE DAYISI OLMAYIP ORTALIKTA NERDE EKSİK VARSA ORDA ÇALIŞAN HEMŞİRE İŞİNİ BİLEN HEMŞİRE BİLMEYEN HEMŞİRE BİLİPTE BİLMEMEZLİKTEN GELEN HEMŞİRE SİYASİ HEMŞİRE SENDİKALI HEMŞİRE AYRIMLARI YAPILDIĞI MÜDDETÇE HEMŞİRELİK NE SAYGINLIK KAZANIR NE DE ÇALIŞMA ORTAMINDA HUZUR BULUR...HEMŞİRE =SAĞLIK AMELESİ

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması