Hemşirelerin Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde Yaşadığı Sorunlar

Hemşirelerin Sağlık Bakanlığı hastanelerinde yaşadığı başlıca sorunları Yönetici Hemşireler Derneği'nin ''Yönetici Hemşirelerin Temel Sorunlarına İlişkin Raporunda'' yayınlandı işte o rapor.

Hemşirelerin Sağlık Bakanlığı Hastanelerinde Yaşadığı Sorunlar
14 Mart 2018 Çarşamba 13:14

Hemşirelerin Sağlık Bakanlığı hastanelerinde yaşadığı sorunlar;

1.
 663 sayılı KHK ile başhemşireliklerin kaldırılması ve ‘Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü’ (SBHM) şeklinde bir örgütlenmeye gidilmesinin, hemşirelik hizmetlerinin yönetimi ve temsiliyle ilgili yarattığı karmaşa.

2. Türkiye Kamu Hastanelerinin örgütlenme yapısında Sağlık Bakım/Hemşirelik Hizmetlerini temsilen Sağlık Bakım/Hemşirelik Hizmetleri Daire Başkanlığı gibi üst temsil basamağının oluşturulmaması.

3. 663 sayılı KHK ile SBHM pozisyonuna atanma kriterlerinin esnek belirlenmesi bu pozisyonlara atanacakların yönetsel yetkinliklerinin açıkça belirtilmemesi ve atanma şekillerinin tartışmalı konumda olması.

4. SBHM pozisyonuna atananların çoğunlukla hemşire olmalarına karşın, gelecekte bunun değişebilme olasılığının olması ve hemşirelerin diğer meslek üyesi lisansiyerler tarafından yönetilme riskinin bulunması.

5. Alt kademe yönetici hemşire konumundaki servis sorumlu hemşireleri için kadroların oluşturulmaması.

6. Kamu Hastane Birliklerinde çalışan hemşirelerin görev yetki ve sorumluluklarının ‘Hemşirelik Kanunu’nda belirtilenlerle uyumlu yürütülmemesi ve hemşirelik kanunu ve yönetmeliklerinin hükümsüz hale gelmesi.

7. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü görev tanımının net olmaması nedeniyle yetki ve sorumlulukların her birlik veya hastanede farklılık göstermesi.

8. SBHM pozisyonuna atanan 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarının iş güvencesinden çıkarılarak sözleşmeli pozisyona getirilmeleri ve böylece yöneticilerin iş güvencesinin ortadan kaldırılmış olması.

9. SBHM pozisyonunda çalışan yönetici hemşirelerin ücretlemesinin iş yoğunluğuyla uyumlu şekilde düzenlenmemesi ve özellikli birimlerde çalışan hemşirelere ödenen ek ödemeler ile bazı durumlarda benzer ücretlerin alınabilmesi.

10. Yöneticilerin çalışma saatleri -izinler- diğer özlük haklarıyla ilgili olarak; 657 sayılı DMK’daki hakların uygulanmasına karşın günlük çalışma saatlerinin belirtilenin çok üzerinde olması, mesleki gelişim için kurs, kongre, sempozyum gibi bilimsel etkinliklere katılımın izinden kesilmesi, genel olarak izin almada yaşanan güçlükler.

11. Kamu Hastane Birliklerinde, hemşirelik bakım standartları ve yönetim standartlarının oluşturulmaması, kurum ve yönetici performansının değerlendirmesinde bu ölçütlerin dikkate alınmaması.

12. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlerinin, bakım hizmetinin yürütülmesi, Ar-Ge, çalışanların eğitimi vb. hizmetlerinin sürdürülebilmesi için gerekli bütçenin ayrılmaması.

13. Hemşirelik Kanununda tanımlanan uzman hemşirelere kadrolarının oluşturulmaması nedeniyle hemşirelerin özlük haklarında kayıpların yaşanması.

14. Hemşire insan gücünün sayısal yetersizliği gerekçesiyle, hemşirelik görevlerinde farklı disiplinlerin çalıştırılması ve buna karşın hemşire kadrosunda olanların hemşirelik dışı alanda görevlendirilmesi çelişkisinin yaşanması, şeklinde sıralanmıştır.

KAYNAK: Yönetici Hemşireler Derneği

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çalışan - 1 hafta önce
ALLAH EBELERİN HEMŞİRELERİN YARDIMCISI OLSUN AMİN
Avatar
SAĞ.PERS. - 1 hafta önce
zaten Allah sadece ebe ve hemşirelerin yardımcı olsun diğerleri çokda önemli değil
Avatar
MERY - 1 hafta önce
Tek dertleri 5250 tl alıp 8 saat çalışan SBHm ler miş
Misafir Avatar
Hemşire - 1 hafta önce @MERY
Katılıyorum. Sanki hemşirelik mesleğinin SBHM lüğü dışında sorunu yokmuş gibi bu 14 madde sıralanmış. Hemşire ve ebelerin çalışma şartları ve sorunlarından hiç bahsedilmemiş.
Avatar
İSA - 1 hafta önce
1-Uzman hemşire kadrosunun bulunmayışı
2-Hemsirenin 4 yıllık lisansiyer mezun olmasına rağmen Doner sermaye yönetmeliğinde bir diyetisyen,sosyoloji vb meslek gruplarından çarpan kat sayısının düşük olması.
Gibi ücret adaletsizliği de mevcuttur.
Avatar
zeynep zeynep - 5 gün önce
keşke bide üniversite hastanelerınde yasayanların sorunlarını dile getırsenız
Avatar
Sayı yetersiz - 2 gün önce
Merhabalar, yaptığımız işin sunucusu olarak hizmeti alan olarak gözlem yapma fırsatı buldum. Nöbetçi hemşire sabaha kadar durmadan tedaviler yapıyor ve durmadan bir odadan diğerine koşuyordu. Taki sabah olana kadar. Bn hastam için o gece hastane kalıp sadece oturdum. Ona rağmen çok yorulmuş bir vaziytette eve geçtim. İki kişilik nöbet bir kişiye tutturulmamalı. Kesinikle tutulan saat yanında yatan hasta sayısının ve klinik iş yükü katsayısı hesaplanıp (Diyaliz, Onkoloji, Yoğun BAkım vb.) çarpan olarak ücret hesaplamasına katılmalı. bir hastaya bakan bir hemşire ile 30 hasta bakan hemşire aynı ücreti almamalı. ..