Hemşirelerimizin İş Yükü Ağır, Ücretleri Yetersizdir

Hemşirelerimizin İş Yükü Ağır, Ücretleri Yetersizdir

Hemşirelerimizin İş Yükü Ağır, Ücretleri Yetersizdir

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Sayın Önder Kahveci'nin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle yapmış olduğu açıklamadır.


Türkiye’de görev yapan 153 bine yakın hemşire arkadaşımızın 12-18 Mayıs Hemşireler haftasını bayram havasında kutlamalarını isterdik. 

Fakat biriken sorunlar, karşılanmayan talepler ve gerçekleşmeyen beklentiler nedeniyle bu uzak bir hayal olarak kalmıştır. 

Gece gündüz, bayram, tatil demeden devletimizin verdiği görevle milletimize hizmet eden, ailesinden, sosyal yaşamından kutsal görevi için fedakarlıkta bulunan hemşirelerimizin hakkının ödenemeyeceği konusunda tam bir mutabakat vardır. Fakat iş haklarını vermeye gelince ne yazık ki geride durulduğunu, kulak üstüne yatıldığını görüyoruz. 

Taşerona kadro verildi ama hala sözleşmeli hemşire, vekil ebe hemşire gibi istihdam modelleri ile ekonomik ve özlük hakların kısıtlandığını görüyoruz. 
Bunun sonlandırılması adına tüm sözleşmelilerin kadrolu olması için Türkiye Kamu-Sen olarak bir dilekçe kampanyası başlattık. Bu konuda kadrolu olmayan tüm çalışanlardan, hemşire arkadaşlarımızdan mücadelemize destek bekliyoruz.Hemşirelerimizin iş yükü katlanılmaz bir boyuta ulaşmıştır. Türkiye’de 100 Bin kişiye düşen ebe hemşire sayısı 257 iken OECD ortalaması ise 1098’dir.  Yani Türkiye’deki hemşireler OECD ortalamasına göre 4 kat daha fazla çalışmaktadırlar. 

 Bu yoğun iş yükünün yanında her gün yaşanan şiddet vakaları ve mobbinglerde eklendiğinde çalışanların tükenmişlik sendromuna mahkum edildiklerini görüyoruz. 

Hemşirelerimiz daha çok çalışırken ücretleri ise  her geçen gün erimektedir. Herkes 5-6 yıl önce aldığı döner sermayeyi mumla aramaktadır. . İş yükü artarken performans ücretleri yok olarak, sabitten başka para ele geçmez  olmuştur. 

Bunun yanında birde malum-sen’in toplu sözleşmede imza attığı enflasyonun altında ezilen zam artışıyla maaşlarda erimiştir. 

Talebimizi döner sermayelerin arttırılarak emekliliğe yansıtılması ve memurlara büyümeden pay verilmesidir. Ancak böylelikle çalışanlar bir nebze olsun rahatlayabileceklerdir. 
Bunun yanı sıra hemşireler haftasında hemşirelerimiz memnun edecek bir gelişmede hiç şüphesiz ki emeklilere verilecek olan bayram ikramiyelerinin tüm kamu çalışanlarına ödenmesine yönelik talebimizin hayata geçirilmesi olacaktır. Aileleriyle 10 milyon vatandaşımızı sevindirecek bu gelişmeye hükümetin bir an önce imza atmasını bekliyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak bunun için yoğun bir mücadele veriyoruz. Hükümet bu talebimize sessiz kalmamalıdır. İkramiye bizim hakkımızdır. Mutlaka hanemize yazılmalıdır. 

Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir.  Hemşirelerimizin Hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar Hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır.
        
Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin gerçekleşmesi temennisiyle 12-18 Mayıs hemşireler haftasının kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyorum. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 21:56YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet can
ahmet can - 9 ay Önce

15 yıldır aynı tas aynı hamam. Bu güne kadar doktarlara çalıştınız. Hastaneninde, Müdürlüklerinde kaymağını doktorlar yiyor. Hani nerde dönerde eşitlenerek sigortaya yansımıası, hani nerde yıpranma, hani nerde lisans tamamlayanlara 3600 ek gösterge, hani nerde 2014 sonrası mezunlarına lisans tamamlama hakkı verilmesi, hani nerde özlük haklarda iyleştirme hakkı verilmesi hani nerde.
SAĞLIKÇIYA HİÇBİR yOK, HÜKÜMETE OY YOK…..

Hemşire
Hemşire - 9 ay Önce

Sadece yılın bir günü hatırlanan hemşireler ebeler doktorlar vs.nerede sağlık çalışanları yıpranma payı geçmişe dönük olarak seçimde akp ye oy yok

hak gasbı
hak gasbı - 9 ay Önce

1219 sayılı yasa ile ebe,hemşire ve sağlık memurları çalışırken veya emekli olunca sağlık kabini açıp mesleklerini tabipler gibi serbest icra edebiliyor,sağlık kabinlerinde sünnet yapabiliyorlardı, ancak 6514 sayılı yasa ile tabip dışı sağlık personeli sıradan sünnetci gibi değerlendirlip sünnet yapma yetkileri ellerinden alındı veya mesleki gasp edildi,rica ediyorum herkese bu bir mesleki kayıp,bizlerde tabipler gibi sağlık personellelriyiz yetkilerimizi geri verilsin hepimiz buna gayret edelim,bulunduğumuz her ortamda bundan bahsedelim haklı talebimizi dile getirelim

tıbbi sekreter
tıbbi sekreter - 9 ay Önce

sadece hemşirelerin mi? il sağlık bünyesinde çalışan tıbbi sekreterlerin yükü çok ağır olmasına rağmen aldıkları performans 40-50 tl. bu adaletsizlik değil mi

mehmet02
mehmet02 - 9 ay Önce

s. bakanlığı ve sendikalar aradan geçen sekiz yıl oldu bir gelişme yok.
Bilindiği gibi 2005 yılında memur
sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde;
"Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir
defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma
yapılacağı kararı yer almıştır." .........ne zaman

Sağlık memuru
Sağlık memuru - 9 ay Önce

Adaletli döner sermaye dağıtımı için, benim hâlâ umudum var...

Hemşire
Hemşire - 9 ay Önce

Hahahaaaaaaa.... Artık sürekli gülüyoruz size bari açıklama yapıp ta kendinizi rezil etmeyin

Neşe
Neşe - 9 ay Önce

Hükümetle görüşen yetkili sendika olarak sanki başkası haklarımızı savunmalıymış da savunmuyormuş gibi açıklamalarınız çok komik.


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması