Hemşireler yoksulluk sınırının altına düştü

Hemşireler yoksulluk sınırının altına düştü
23 Ağustos 2016 Salı 23:13

 MHP Antalya Milletvekili Prof. Selim Yurdakul ve 21 milletvekili sağlık sektörünün bel kemiği hemşirelerin, mali ve sosyal hakları ile sorunları konusunda, Meclis Araştırması istedi. TBMM'ye sunulan önergede, “Türkiye'deki açlık sınırı 1.391 TL, yoksulluk sınırı 4.530 TL'dir. Hemşirelerimiz yoksulluk sınırının altındaki maaşlarla geçinmek zorunda bırakılmıştır'' denildi.

MESAİLER AZALTILSIN

Hemşirelerin maaşlarının ve ekonomik haklarının günümüz koşullarıyla ve çalışmalarıyla uyumlu olmadığı vurgulanan önergede, “Birçok sorumlulukla beraber cefakârca çalışan hemşirelerimizin kıdem ve unvanlarında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. Sağlık hizmeti tazminatı tüm hemşirelerimizin hakkıdır” denildi. Ağır koşullar altında çalışan hemşirelerin uzun mesai saatleriyle daha fazla yıprandığına dikkat çekilen önergede hemşirelerin mesai saatlerinin insani kıstaslar göz önüne alınarak sınırlandırılması istendi.

Önergede güvenlik, ekonomik, coğrafi, sosyal ve kültürel şartlar göz önüne alınarak, hemşirelerin mahrumiyet yeri derecelerinin yeniden düzenlenmesi istendi. Ayrıca, hemşirelerin kendilerini mesleki anlamda geliştirebilmesi için yurtiçi ve yurtdışı bilimsel toplantılara katılmaya teşvik edilmesi gerektiği belirtilerek “İlgili mevzuat buna göre düzenlenmelidir” denildi.

Aynı işte çalışan ve aynı işi yapan hemşirelerin farklı statüde, farklı ücret ve sosyal haklara tabi olduğunun belirtildiği önergede “Ek ödeneklerin ve primlerin emeklilik sonrası maaşlara yansıtılması hususundaki mağduriyetlerin giderilmesi ile sağlık çalışanlarının emeklilik sonrası için refah seviyeleri gözetilmelidir” sözlerine yer verildi.

sözcü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.