Hemşireler Taleplerini Listeledi

Türk Hemşireler Derneği Erzurum Şube Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aslı Sis Çelik, hemşirelerin yaşadığı sorunların çözülmesini istedi.

Hemşireler Taleplerini Listeledi

Yasa ve yönetmelikler başta olmak üzere şiddet ve eğitim konularını içeren sorunlarını 7 başlık halinde açıklayan Şube Başkanı Çelik, "Bu sorunların çözümünde, bakanlığımızla iş birliği yapmanın gerekli ve zorunlu olduğuna inanıyoruz" dedi.

Hemşireler Haftası sebebiyle Türk Hemşireler Derneği Erzurum Şube Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aslı Sis Çelik ve üyeler Atatürk Anıtına çelenk sundu saygı duruşunda bulundu. Burada bir açıklama yapan Başkan Aslı Çelik, hemşirelerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Hemşirelik Kanunun bazı hükümlerinin mesleğin yürütülmesinde önemli engel oluşturduğunu belirten Aslı Sis Çelik, Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği, uzman hemşirelik yönetmeliğinde yer alan hükümlerle görevlendirilme yapılması, ebelere hemşire yetkisi veren kanundan çıkarılması konusunda çalışma yapılmasını istediklerini bildirdi. Hemşirelerin yaşadığı en önemli sorunlardan birisinin de özlük hakları olduğunu ifade eden Çelik, konuyla ilgili kanun tasarısı önerisi hazırlandığını bildirdi ve özlük haklarının iyileştirilmesi için çalışmaların başlamasını istedi. Hemşireliğin, kanun ve yönetmeliği olan bir meslek olduğunu hatırlatan Aslı Sis Çelik, "Hemşirelik mesleğinin, hemşire olmayan sağlık çalışanlarınca icra edilmesi, hemşire unvanı ile hemşirelik yetki ve sorumluluklarının, sağlık meslek lisesi düzeyinde eğitim almış çalışanlara terfien verilmesi, halkımız için tehlike oluşturmaktadır. Kanunla belirtilmiş ve yönetmeliklerle hizmet alanı ve içeriği tanımlanmış olan hemşirelik mesleğinin icrasının başka sağlık meslek mensuplarına yaptırılmaması konusunda gerekli önlemlerin bir an önce alınmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Bir dönem açık öğretimle, son yıllarda uzaktan eğitimle, temel eğitimi hemşire olmayan sağlık insan gücüne hemşirelikte ön lisans ve lisans diploması kazandırıldığını vurgulayan Başkan Çelik, şunları söyledi:

"Sağlık Meslek liselerinin laboratuvar, röntgen, çevre sağlığı, ortez -protez, tıbbi sekreterlik gibi bölümlerinden mezun sağlık teknisyenlerin açık öğretimle hemşirelikte ön lisans programından geçerek sağlık teknikeri olmuşlar ve bu on binlerce insan daha sonra sınavsız bir geçişle uzaktan eğitimle hemşirelikte lisans diploması almışlardır. Bu akıl almaz durum, mesleği nitelik yönünden çok zayıflattığı gibi, meslek içinde büyük bir huzursuzluğa, toplum açısından da ciddi risklere neden olmuştur. Sağlık Bakanlığı'nın, YÖK'ün dikkatini bir an önce bu önemli konuya çekmesini ve altyapısı hemşire olmayanların uzaktan lisans tamamlama eğitimiyle kazandıkları diplomaların iptali ile halen bu diplomayı almak için programa devam edenlerin öğrenciliklerinin sonlandırılması konusunda gerekli girişimlerde bulunulmasını öneriyoruz."

ŞİDDET SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Açıklamasının son bölümünde hemşirelerin karşılaştığı şiddet sorununa da değinen Çelik, "Sağlık alanında hemşirelik de dahil olmak üzere, şiddet kapsamına giren sorunlar yaşayan mesleklerin sorunlarının çözümünde Sağlık Bakanlığı'nın toplumsal şiddetin nedenlerini de açıklayıcı yaklaşımlar benimseyip yön verici, birleştirici, dayanışmacı ve çözüm üretmeye yönelik ortam hazırlamasını talep ediyoruz. Bu sorunların çözümünde, Bakanlığımızla iş birliği yapmanın gerekli ve zorunlu olduğuna inanıyoruz" dedi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevgili meslektaşlarım
sevgili meslektaşlarım - 9 ay Önce

1219 sayılı yasa ile ebe,hemşire ve sağlık memurları çalışırken veya emekli olunca sağlık kabini açıp mesleklerini tabipler gibi serbest icra edebiliyor,sağlık kabinlerinde sünnet yapabiliyorlardı,
ancak 6514 sayılı yasa ile tabip dışı sağlık personeli sıradan sünnetci gibi değerlendirlip sünnet yapma yetkileri ellerinden alındı veya mesleki gasp edildi,rica ediyorum herkese bu bir mesleki kayıp,bizlerde tabipler gibi sağlık personellelriyiz yetkilerimizi geri verilsin hepimiz buna gayret edelim,bulunduğumuz her ortamda bundan bahsedelim haklı talebimizi dile getirelim

hemşire candır
hemşire candır @sevgili meslektaşlarım - 9 ay Önce

arkadaşım yapmayın ben de acilde çalıştığım dönem yok sütur yok alçı falan yetkimiz yok yapmayın. ama beni şikayet eden doktorlar değil kendi meslektaşlarım hemşireler oldu :) yasal yollara gidildi haklı olan ben çıktım. kendi işmizi zorlaştıran bir milletiz ne yazık ki !!!

sağlıkçı
sağlıkçı @sevgili meslektaşlarım - 9 ay Önce

haklısın arkadaşım. hastanelerde acil servislerde sütur atan kim sağlık personeli alçı atel kim sağlık personeli sonda takan kim sağlık personeli bunlara yetkimiz yoksa o zaman hastanelerde de bunlar bize yaptırılmasın.

mehmet02
mehmet02 - 9 ay Önce

Hemşireler Taleplerini Listeledi çözüm bekliyorlar

ELFİDA
ELFİDA - 9 ay Önce

BU KADAR SORUNUN İÇİNDE EBELERİN HEMŞİRELİK YAPMASI MI SORUN OLMUŞ...HEMŞİREYLE AYNI EĞİTİMİ ALMIŞ ÜSTÜNE DOĞUM EĞİTİMİ ALMIŞ BİR MESLEKTAŞINI AYRIŞTIRAN BİR ZİHNİYET GÖRMEDİM.O ZAMAN SAĞLIK MEMURLARI DA HEMŞİRE GİBİ ÇALIŞMASIN.TAŞERONLA KADROYA LABORANT GİBİ RÖNTGEN TEKNİSYENİ GİBİ SAĞLIK MESLEK LİSESİ VE SAĞLIK YÜKSEKOKULU MEZUNU OLMAYANLARIN BİR AN ÖNCE BIRAKTIRILMASI LAZIM.....

SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

HEMŞİRELERİN ,EBELER KADAR İŞ YAPTIKLARINA İNANMIYORUM. BENCE HERKES ASLİ GÖREVİNİ YERİNE GETİRMELİ. HEMŞİRE SERUM TAKSIN,İĞNE YAPSIN,TANSİYONA BAKSIN.EBE'LERDE GEBELERİ BIZLATSIN. İDARİ SORUMLULUKLARDA BUNLARIN NE İŞİ VAR.SAYGILARIMLA.

Hemsire
Hemsire - 9 ay Önce

Sesimizi duyan varmi bizlerde kpss ile atandik.hastane doner sermaya kadrosundan merkezi butce kadrosuna gecmek istiyoruz.magduruz hep ayrimlara magruz kaliyoruz artik bizlerede bir cozum yolu bulun...!!!

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması