Hemşire Yetersizliğinden Servisler Birleştirildi...

Hemşire yetersizliğinden servisler birleştirildi...

Hemşire Yetersizliğinden Servisler Birleştirildi...
27 Eylül 2016 Salı 10:50

Bölge hastanesi konumundaki bin yatak kapasiteli Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde hemşire sıkıntısı yaşanıyor.

Öğretim görevlisi, doktor, asistan ve memur kadrolarında sorun yaşanmayan hastanede, en az 500 hemşirenin verebileceği sağlık hizmetini 380 hemşire karşılamaya çalışıyor.

Özlük hakları daha iyi olduğu için devlet hastanelerine geçen hemşireler ve Sağlık Bakanlığı'nın hemşire dağıtım sisteminden kaynaklanan nedenlerden dolayı Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki hemşire sorunu giderilemiyor.

Üniversite hastanesinden Sağlık Bakanlığı'na ait başka hastanelere geçiş yapmak isteyen bazı hemşireler, Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)'na giriyor. Sınavda başarılı olan hemşireler ise soluğu başka hastanelerde alıyor. Bu duruma eski hastane Başhekimi Gökhan Köylüoğlu, bir çıkış yolu bulamayınca zorunlu küçülme kararı almış ve göğüs cerrahisi servisinin kalp damar cerrahisi bünyesine, çocuk cerrahisinin de pediatri servisine dâhil edilmesini gündeme getirmişti. Ancak Sağlık İl Müdürlüğü, Üniversite hastanesinin kapasite küçültme gibi bir tasarrufunun olamayacağını hizmetlerin var olan personelle yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

MÜDÜRLÜK KARŞI ÇIKTI ÜNİVERSİTE GİZLİCE KÜÇÜLDÜ

Ve bugün ise Sağlık İl Müdürlüğünün açıklamasına karşın Cumhuriyet Üniversitesi hemşire yetersizliği nedeniyle bazı bölümleri birleştirerek küçülmeye gitti. Sessiz sedasız bir şekilde küçülme kararı alarak bir çok bölümü birleştirerek hizmet vermeye başladı. Geçmiş dönemde de konuşulan göğüs cerrahisi servisinin kalp damar cerrahisi bünyesine, çocuk cerrahisinin de pediatri servisine dâhil edileceği söylentileri gerçek oldu ve bu bölümler başta olmak üzere bir çok bölüm birleştirildi.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin yeni Başhekimi Suphi Müderris de 02.08.2011 tarihinde yaptığı açıklamayla gündemlerinde kapasite küçültme gibi bir durumun olmadığını belirtmişti. Hastanede, öğretim görevlisi, asistan ve memur kadrolarında her hangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Müderris, hemşire sayısında sıkıntı yaşadıklarını dile getirmişti. Ancak bu açıklamanın hemen ardından sessiz sedasızca bir küçülmeye gidilerek açıklamalarının tam tersi bir uygulamaya gidilerek bir çok bölüm birleştirildi. Ayrıca açıklama yapılmadığı gibi bilgilendirilmeyen hasta ve hasta yakınları ise birleştirilen bölümlerden dolayı oldukça zor anlar yaşıyorlar.

AÇIKLAMANIN TERSİNE BÖLÜMLER BİRLEŞTİRİLDİ

Ayrıca o tarihde yaptığı açıklamada başhekim Müderris, bin yatak kapasiteli hastanenin bölge hastanesi statüsünde olduğunu vurgulamış, "Bu hastanede en az, 500 hemşirenin görev yapması gerekiyor. Ancak hali hazırda bizim toplam hemşire sayımız 380 kişi. Bu sayı en az olması gerekenin de altında olunca hemşire arkadaşlarımızın iş yükü artıyor. " diye konuştu. Sağlık Bakanlığı'nı, hemşire dağıtım sistemi ve tıp fakültelerindeki hemşirelerin özlük haklarını yeniden gözden geçirmeye davet eden Müderris, "Hemşirelerimiz özverili bir şekilde çalışıyor ancak bu sorunun kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın, hemşire dağıtım sistemini gözden geçirmesini ve bütün tıp fakültelerindeki hemşire kadrosunda yaşanan sıkıntıyı çözmesini bekliyoruz. " şeklinde konuştu. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Müderris, eskiden olduğu gibi halka tepeden bakma diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Bu nedenle halkın artık Üniversite hastanesine daha fazla ilgi göstermeye başladığını belirten Müderris, "Biz Sivas'ı seviyoruz onlar da bizleri sevsinler. " diye açıklama yapmıştı.

Ve şimdi biz soruyoruz madem Sivas’ı ve Sivaslıyı bu kadar çok seviyordunuz neden bu açıklamanın ardından hemen bir küçülmeye gidildi ve birleştirilmeyecek bölümler neden birleştirildi daha da ötesi neden bu sessiz sedasız birleştirme telaşı Ve madem bu kadar çok seviyordunuz sivaslıları neden bu birleştirmeden hasta ve hasta yakınlarının haberi yok ? 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.