Hemşire Albay: Hemşire Albay Konusu Yanlış Biliniyor

HEMŞİRE ALBAY KONUSU YANLIŞ BİLİNİYOR

Hemşire Albay: Hemşire Albay Konusu Yanlış Biliniyor
25 Ekim 2016 Salı 23:25

HEMŞİRE ALBAY KONUSU YANLIŞ BİLİNİYOR

Gülhan Seyhun/ Emekli Albay Hemşire

Hemşire albay konusuna değinmek istiyorum. Sayın devlet adamlarımız bu konuyu da yanlış değerlendirmişlerdir. Askeri hemşireliğin temeli yine Gülhane’nin açıldığı 1898 yılında atılır. Gülhane’nin kurucusu Alman Dr. Rieder, hasta bakımının önemli olduğunu bilir ve sıhhiye ve hastabakıcı asker yetiştirilmesi ve örnek olması için Almanya’dan hemşireler getirir. Çünkü Müslüman kadınların böyle bir işi yapmaları düşünülemez. Cenevre Sözleşmesi’ni imzalayan Osmanlı’da kurslarla hastabakıcı yetiştirmeye başlanır. Derken savaşlar başlar ve savaşlarda artık Müslüman Türk kadını da yaralı Türk askerlerine bakmaya başlar. Savaşlar biter Cumhuriyet kurulur, Türk kadını tekrar evine döner. Ancak Türk kadınının gerçek değerinin verilmesi gerektiğine inanan, onu erkeğiyle aynı haklara kavuşturmak isteyen bir kişi vardır. O da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bilir, çok okumuştur, gözlemlemiştir, bir toplumun gelişmesinin kadına verdiği değerle paralel olduğunu görür. Etrafında onun gibi düşünen de yok denecek kadar azdır. Modern dünyada kadına henüz hakları verilmemişken O bu hakları Türk kadınına vermiştir. Türk kadını da gelişmek, kendi ayaklarının üstünde durmak ister ama toplum henüz buna hazır değildir. Onu evinde oturup, çocuk doğurması ve onlara bakması gereken ikinci sınıf insan olarak görür. 1939 yılında Askeri Hastabakıcı Hemşire Okulu açılır. Ordu için hemşire yetiştirilecektir. Ancak toplum hala hazır değildir. Çünkü hala kadın ikinci sınıf bir insandır. İstanbul’da kız ve erkek öğrencilerin aynı trene binmelerinden rahatsız olur devlet büyüklerimiz ve derhal çözüm bulunur, okul başlangıç saatleri değiştirilir. İşte kadını evden çıkmaması gereken bir varlık, erkekle yan yana görmeye tahammül edemeyen bir düşünce, erkek bir hastanın en mahrem yerini görmek ve gerektiğinde ona şefkatini göstermek zorunda olan hemşireyi çok küçük ve basit olarak görmektedir. Bu ortamda açılan bu okula öğrenci bulmakta zorlanırlar. Askeri hemşireler bu şartlarda okumuş, bu şartlarda çalışarak var olmuştur. Çünkü orduyu oluşturanlar da bu toplumun evlatlarıdır.

HEMŞİRE ALBAY OLURSA KİM KİME EMİR VERECEK

Çok uzun zaman geçmiş çok yol alınmıştır ancak daha on on beş sene öncesinde bile oğullarının hemşire ile evlenmesine razı olmayan aileler hiç de azınlıkta olmamıştır. 1985 yılında açılmıştır GATA Hemşirelik Yüksek Okulu. Hem hemşireliğin eğitimi ve yaşı yükseltilecektir hem de subay yapılarak arttırılacaktır değeri. O zaman başlar bu saçma denilen sorular. Doktorun rütbesi binbaşı, hemşire albay olursa kim kime emir verecek. Evet bu soru hep soruldu. Ama biz öğrendik ki sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Her mesleğin görevi farklıdır. Doktorun görevi tedavi ağırlıklı, hemşirenin görevi ise bakım ağırlıklıdır. Zaten bunu göremedikleri için bu soru soruldu. Zaten hemşirenin subayı mı olur dedikleri için bu soru soruldu. Zaten kadının değeri anlaşılamadığı için bu soru soruldu. Bu bir zihniyet meselesiydi. Zaten bunu anlamadıkları için ortanın üstünde hatta en başarılı öğrenciler hemşire okullarına seçilirken, özel hemşire liselerinin açılmasıyla ortanın altında hatta çok düşük başarı seviyesinde olan çocuklara kapasitelerinin üstünde sorumluluklar yüklenmeye çalışıldı. Teğmendik, albay olduk çok mücadele verdik bu soruları anlamsızlaştırmak için. Çok yol kat ettik. Sonuçta albay hemşire ile binbaşı doktor meselesi söylemi tarihe mal edilecekken yeniden gündeme getirildi. Ben de şunu sormak istiyorum. Bir doktor yüzbaşı, hastası orgeneral. Doktor bu orgenerale sırtınızı veya ağzınızı açın diyecek de orgeneral de açmayacak. Elbette açacak ve açar. Albay hemşire sorusu da aynı şekildedir. Askeri hemşireler ve subay hemşireler kendilerine tanınan kanunlar çerçevesinde görev yaparlar. Taşıdıkları üniformanın verdiği sorumlulukla. Askeri hemşire Türk Silahlı Kuvvetlerinin laik yüzüdür. Hastanın erkeği kadını, dini, ırkı yoktur. Hasta, insandır. Albay hemşire Atatürk’ün mirası, Atatürk’ün kızıdır. Ordunun gelişmişliğinin göstergesidir.

Bir diğer konu askeri sağlık hizmetlerindeki askeri doktorlar ve diğer personel bulundukları konum ve unvanları, kendi arzularına göre değil, kendilerine tanınan kanunlar çerçevesinde kazanmışlardır. Yine kanunlar çerçevesinde maaşlarını alırlar. Eğer bu alanlarda bir aksaklık varsa yine kanunlar çerçevesinde giderilmelidir.

Askeri sağlık sisteminin ABD ve İngiltere Silahlı Kuvvetlerine benzemesi iyi olduğunu göstermez, önemli olan ülkenin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak değişimler yapmak önemlidir. Başta söylediğim gibi devlet adamları kanunlar çerçevesinde kendilerine emanet edilen kaynakları en iyi şekilde yönetmelidir. Ortada bir problem vardır ve bu problem akılcı, işbirlikçi, kinden uzak bilimsel problem çözme yoluyla yani Atatürk gibi düşünmekle çözülmelidir.

Saygılarımla...

Gülhan Seyhun/ Emekli Albay Hemşire

(İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi SHMYO Öğretim Görevlisi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.