'Hekime gelen hastaların boy,kilo ve bel ölçüsü kaydedilecek!'

Müezzinoğlu, hastaların boy ve kiloları ile bel çevrelerinin veri tabanına kaydedilerek takip edileceğini söyledi.

'Hekime gelen hastaların boy,kilo ve bel ölçüsü kaydedilecek!'
20 Nisan 2016 Çarşamba 10:15

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıkta zihniyet devrimi gerçekleştirecek düzenlemeleri Bakanlar Kurulu'na sundu. Sağlık Bakanlığı'nı "hastalık bakanlığı" olmaktan çıkarıp, hastalıkları önleyen bakanlık haline getirecek yeni düzenlemeleri Bakanlar Kurulu'na anlattıktan sonra kendisiyle konuşma imkanı buldum.Maliye Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ile bir araya gelerek sağlık turizmine yönelik atılacak adımları da belirlemelerinin ardından paket son şeklini alacak. Uluslararası Sağlık Hizmetleri Başkanlığı üzerinde çalışacaklar. Yani, şu anda sağlıkta reform niteliğinde adımları içerecek düzenlemelerin yüzde 70'i konuşulmuş, yüzde 30'unu ise gelecek hafta Bakanlar Kurulu'nda ele almayı planlıyorlar. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, hastalıklara karşı anne karnından başlayacak ve yaşlanmaya kadar devam edecek, bir ömür boyu vatandaşları sağlıklı yaşatmayı hedef alan koruyucu ve önleyici tedbirler alınacağını anlattı.

Müezzinoğlu şunları söyledi:

Aile hekimliği revize edilecek

AİLE hekimliği sistemini yeniden yapılandıracağız. Halk Sağlığı Kurumumuzu, aynı Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği gibi Halk Sağlığı Genel Sekreterliğine dönüştürüyoruz. Halk sağlığını, birinci basamak hizmetleri ve koruyucu sağlık hizmetlerini en az tedavi hizmetleri kadar güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz. Bunun için aile hekimliği önemli, koruyucu sağlık hizmetleri önemli, önleyici sağlık hizmetleri önemli. 20, 30 haneli köylerde sabah ve akşam turlayan mobil sağlık ekipleri, 2 - 2 bin 500 nüfustan itibaren aile hekimliği, 30 -50 bin arasında ise Güçlendirilmiş Aile Sağlığı Merkezleri hizmet verecek. Güçlendirilmiş Aile Sağlığı Merkezinde, belli bir nüfusa cumartesi ve pazar da dahil, haftanın 7 günü 12 saat orada hizmet veren bir ekibimiz olacak. Bu ekipte hekim, aile diş hekimi, psikolog, diyetisyen bulunacak.

Her yaş grubuna özel proje

HEM sağlık hizmeti hem de sağlık bilincini oluşturan eğitimler verilecek. 0-5 yaş grubundan, 5-10 yaş grubu, 10-15 yaş grubu gibi her beş yaşlık birimlerde, insanımızı, çocuklarımızı, gençlerimizi hastalıklara karşı önleyici hangi tedbirleri alabileceklerini anlatacağız. Anneyi, aileyi, eğitim kurumlarını, eğiticileri, bilinçlendirmeliyiz ki hasta olmadan önce hastalıklardan nasıl korunacağı konusunda bir kültür oluşsun. Mesela, obez olmadan önce obez olmamanın gereklerini bilmeli, şeker hastası olmadan şeker hastalığından onu koruyacak olan bir yaşam felsefesini bilmeli. Birincisi önleyici tedbirler, bilinçlendirme, sağlık okur yazarlığı. Aile hekimliklerinde kuracağımız, yeni güçlü yapıyla her yaş grubunu bilinçlendireceğiz. Önceliğimiz, her yaş grubuyla ilgili sağlıklı yaşam kültürünü anneye, aileye, öğretmene, okula ve bunu yaş gruplarına aktaracak kitlelere yansıtabilmek..

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.